Primul exerciţiu din 2018 pentru verificarea funcţionării sistemelor de alarmare a populaţiei în caz de dezastre are loc miercuri
Potrivit IGSU, între orele 10.00 şi 11.00 în toate judeţele ţării vor avea loc exerciţii pentru verificarea funcţionării mijloacelor de alarmare a populaţiei, astfel încât să fie centralizate permanent datele privind starea echipamentelor de avertizare şi alarmare, precum şi pentru pregătirea continuă a autorităţilor administraţiei publice locale.
Astfel de exerciţii se desfăşoară, începând din luna august 2017, în prima zi de miercuri a fiecărei luni.
În cadrul exerciţiului, semnalele de alarmă au următoarele semnificaţii, în funcţie de durata acestora:
- Semnalul ALARMĂ AERIANĂ se compune din 15 sunete a 4 secunde fiecare, cu pauză de 4 secunde între ele.
- Semnalul ALARMĂ LA DEZASTRE se compune din 5 sunete a 16 secunde fiecare, cu pauză de 10 secunde între ele.
- Semnalul PREALARMĂ AERIANĂ se compune din 3 sunete a 32 secunde fiecare, cu pauză de 12 secunde între ele. Prealarmarea reprezintă transmiterea mesajelor/semnalelor de avertizare către autorităţi despre probabilitatea producerii unor dezastre sau a unui atac aerian.
- Semnalul ÎNCETAREA ALARMEI se compune dintr-un sunet continuu, de aceeaşi intensitate, cu durata de 2 minute.
Cele mai des întâlnite situaţii în care este alarmată populaţia prin intermediul sirenelor electrice şi electronice sunt inundaţiile, când este semnalată iminenţa producerii unor viituri care să pună în pericol viaţa persoanelor.
Sirenele pentru situaţii de urgenţă vor suna din nou miercuri, de la ora 10
3 ianuarie 2018

Din aceeaşi categorie:
Cutremur joi dimineaţă, în România
(2 mai 2019)
133 vizualizări
Clienţii Banca Transilvania, în pericol: cum vor hackerii să te lase fără bani în cont, cum te protejezi
(21 octombrie 2021)
22 vizualizări
Au sosit primii refugiaţi în România
(3 martie 2016)
483 vizualizări
Aplicaţia pentru situaţii de urgenţă pe care oricine trebuie să o aibă pe mobil
(26 aprilie 2016)
100 vizualizări
Cutremur de 3,8 grade în România, în urmă cu puţin timp
(12 aprilie 2019)
165 vizualizări
Explozie pe platforma Uzinei Mecanice Tohan. Un depozit privat de artificii s-a aprins, provocând moartea unei persoane şi intoxicarea cu fum a altor două.
(12 august 2021)
39 vizualizări
Cum arată legea carantinei care a trecut de Parlament, după ultimele modificări aduse. Ce prevede pentru pacienţi şi medici
(17 iulie 2020)
114 vizualizări
Colectiv: Bilanţul deceselor a ajuns la 46. Jurnalista Teodora Maftei a decedat în Israel
(9 noiembrie 2015)
155 vizualizări
Doliu naţional, în memoria românilor morţi în cutremurul din Italia
(1 septembrie 2016)
172 vizualizări
Valeriu Gheorghiţă: Mi-e teamă că suntem deja în situaţia Italiei de la începutul pandemiei. Spitalele şi unităţile de primiri urgenţe sunt asaltate şi copleşite de pacienţi cu Covid. Este o situaţie extrem de complicată.
(7 octombrie 2021)
184 vizualizări
Cei ajunşi la frontiera de vest din "zonele roşii", escortaţi de poliţie până în judeţele de domiciliu unde au intrat în carantină
(11 martie 2020)
79 vizualizări
Ministerul Sănătăţii a prelungit termenul de ridicare a tichetelor de masă acordate persoanelor vaccinate anti-Covid cu schema completă de la 60 de zile la şase luni.
(4 noiembrie 2021)
174 vizualizări
Zeci de copii români, abandonaţi în aeroporturi după ce au fost în tabără.
(27 iunie 2019)
206 vizualizări
Iohannis: Sunt alături de biciclişti, îndemn cât mai multe persoane să se deplaseze cu bicicleta
(26 aprilie 2015)
568 vizualizări
Doi preoţi, doi diaconi şi lumânăreasa unei biserici, confirmaţi pozitiv COVID-19
(25 martie 2020)
74 vizualizări
Cutremur de 4,1 grade în Vrancea
(7 martie 2021)
225 vizualizări
UNTOLD 2017, pro şi contra: Tinerii se bucură de concerte, iar locuitorii din Cluj-Napoca reclamă nivelul ridicat de zgomot
(6 august 2017)
1006 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole