Agenţiei Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) a decis ridicarea sechestrului de pe bunurile Societăţii Române de Televiziune (SRTv) pentru că nu mai există datorii care să justifice această acţiune, potrivit unor surse consultate de News.ro.
”TVR nu mai are restanţe către Fisc care să mai justifice sechestrarea bunurilor, acestea au fost plătite”, au precizat sursele respective.
În luna februarie a acestui an, Direcţia Generală de Administrare a Marilor Contribuabili din cadrul ANAF a pus sechestru pe bunuri ale televiziunii publice în valoare totală de aproape 150 de milioane de lei, pentru garantarea recuperării restanţelor bugetare ale acesteia, potrivit Profit.ro.
Inspectorii Fiscului au pus gaj pe active dintre cele mai diverse ale TVR, de la echipamente de telecomunicaţii în valoare de zeci de milioane de lei la celebrele porţi de acces în incinta instituţiei din strada Ermil Pangrati şi din Calea Dorobanţi, scrie Profit.ro.
Potrivit ultimelor informaţii oficiale disponibile la 30 septembrie 2016, Societatea Română de Televiziune (SRTv) datora în total bugetelor statului peste jumătate de miliard de lei.
Inspectorii ANAF au încheiat cinci procese-verbale de sechestru cu bunuri ale TVR, punând gaj pe active în valoare estimată totală de aproape 150 de milioane de lei.
Al cincilea proces-verbal de sechestru conţine lista detaliată a unui număr de 59 de bunuri diverse ale TVR gajate de ANAF. Printre ele – "poartă acces metalică comandă electrică Pangrati", la valoarea estimată de circa 1.500 lei. Nu a scăpat de sechestru nici "poarta acces metalică comandă electrică Dorobanţi", estimată însă la doar 81 de lei.
Cel mai scump activ enumerat în acest ultim proces-verbal de sechestru este o platformă de antenă de satelit de 9 metri, estimată la circa 555.000 de lei. Pe listă mai sunt incluse elemente de mobilier, grilaje metalice, instalaţii de alimentare cu energie electrică, rezervoare, cabluri, cabine, containere, centrale termice şi garaje.
În perioada 2009-2015 inclusiv, TVR a cumulat pierderi nete totale în sumă de peste 620 milioane lei. Cele mai mari pierderi au fost înregstrate în 2010, 2011 şi 2012, iar singurul an cu profit a fost 2013, cu un rezultat pozitiv de 3,17 milioane lei. În 2015, TVR a reuşit să-şi reducă pierderile cu peste 70%, de la 81,58 milioane lei în 2014 la 24,21 milioane lei. La finalul lui 2015, SRTv avea datorii totale de peste 680 milioane lei.
De la 1 februarie a fost abrogată taxa TV şi cea radio, prin intrarea în vigoare a legii PSD de eliminare a unui număr de 102 taxe nefiscale. Taxa TV a fost înlocuită cu finanţarea direct de la bugetul de stat. Legea iniţiată de liderul PSD Liviu Dragnea prevede că "Prin legea bugetară anuală se aprobă fondurile de la bugetul de stat, alocate Societăţii Române de Radiodifuziune şi Societăţii Române de Televiziune pentru acoperirea cheltuielilor de funcţionare şi dezvoltare".
În consecinţă, bugetul TVR pe 2017, aprobat de Guvernul Grindeanu şi votat de Parlament, este de peste 7 ori mai mare decât cel aferent anului trecut, fiind majorat de la 124,7 milioane lei la nu mai puţin de 950 milioane lei. Cea mai mare creştere este cea de la rubrica "plăţi efectuate în anii precedenţi şi achitate în anul curent", capitol prin care se plătesc datoriile din anii trecuţi, concluzia publică rezultată de aici fiind că Guvernul va plăti datoriile televiziunii publice.
În toamna anului trecut, procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA) au fost în control la TVR, unde au verificat suspiciuni privind posibile infracţiuni comise prin încheierea de către reprezentanţii televiziunii publice a unor contracte de prestări servicii. Anterior, în vara lui 2015, ANAF a pus poprire pe conturile TVR timp de 10 zile, pentru o datorie în sumă de 10,3 milioane lei. Conturile televiziunii publice au fost deblocate după achitarea datoriei.
ANAF a ridicat sechestrul de pe bunurile TVR
1 aprilie 2017




Din aceeaşi categorie:
Băsescu scapă de acuzaţia de şantaj şi va fi cercetat pentru ameninţare
(2 septembrie 2015)
52 vizualizări
Coronavirus: vom putea să plecăm cu maşina după 15 mai din oraş spre mare sau munte?
(5 mai 2020)
1098 vizualizări
Cine are voie să vă amendeze dacă nu respectaţi LEGEA ANTIFUMAT
(12 martie 2016)
559 vizualizări
FSLI: Elevii şi cadrele didactice au nevoie urgentă de protecţie în unităţile de învăţământ
(31 martie 2018)
465 vizualizări
Universitatea din Bucureşti şi Babeş-Bolyai din Cluj, în primele 1.000 de universităţi din lume
(22 iulie 2015)
610 vizualizări
Marius Tudose este noul preşedinte al CSM
(6 ianuarie 2015)
82 vizualizări
Ministrul Educaţiei: Vom anunţa cu o săptămână înainte de 8 februarie cum va începe semestrul doi. Există mai multe scenarii, în funcţie de evoluţia ratei de infectare
(12 ianuarie 2021)
99 vizualizări
Procuror de la Parchetul Tribunalului Bucureşti, prins în flagrant luând mită
(25 mai 2015)
136 vizualizări
Probleme pentru un avion care a aterizat de urgenţă la Iaşi. A fost activat PLANUL ROŞU de intervenţie!
(30 august 2021)
18 vizualizări
Reuters, despre vizita Papei în România: Un avertisment în privinţa noilor ideologii
(3 iunie 2019)
65 vizualizări
Guvernul Catu da o lovitura grea turismului romanesc : fara vouchere de vacanta in anul 2021 !
(8 februarie 2021)
531 vizualizări
Notele şi absenţele elevilor ar putea fi publicate zilnic în "Catalogul Online"
(1 iulie 2014)
290 vizualizări
Avocatul Poporului a sesizat Curtea Constituţională în legătură cu Dosarul electronic de sănătate
(30 noiembrie 2016)
59 vizualizări
Preşedintele României, sancţionat pentru discriminare etnică.
(20 mai 2020)
98 vizualizări
Aproape jumătate dintre elevii din mediul rural nu au reuşit să obţină nota 5 la Matematică, iar unul din trei absolvenţi nu a reuşit media 5.
(23 iunie 2020)
217 vizualizări
Un MiG-21 LanceR s-a prăbuşit în timpul unui show aviatic la Baza Aeriană Borcea. Pilotul, în vârstă de 36 de ani, a murit.- VIDEO
(7 iulie 2018)
1484 vizualizări
Defrişarea a 22 de hectare de pădure, blocată în instanţă
(10 februarie 2015)
129 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole