Mediile obţinute de cei peste 450.000 de elevi ai claselor a VIII-a, a XI-a şi a XII-a la simulările Evaluării Naţionale şi Bacalaureatului sunt afişate vineri. Anul trecut, la simularea Evaluării Naţionale, medii peste 5 au obţinut 44,05% dintre elevii care au participat la probele scrise, iar la simularea Bacalaureatului au avut medii de promovare 38,39 la sută dintre elevii claselor a XII-a şi 25,76 la sută dintre cei de la clasa a XI-a.
Rezultatele simulării de la Evaluarea Naţională şi Bacalaureat vor fi afişate la şcolile unde învaţă elevii care au susţinut probele scrise. Notele nu vor fi trecute în catalog decât la solicitarea expresă a elevilor, urmând să fie analizate de profesori cu elevii, la şedinţele cu părinţii şi în consiliul profesoral, în vederea îmbunătăţii performanţelor şcolare.
În urma analizei rezultatelor, inspectoratele şcolare judeţene vor lua măsuri de monitorizare şi control, dar şi de remediere a problemelor, acolo unde acest lucru se impune.
Elevii claselor a VIII-a, a XI-a şi a XII-a au susţinut în perioada 13-17 martie probele scrise din cadrul simulării Evaluării Naţionale şi a Bacalaureatului.
La simularea Evaluării Naţionale, în 13 martie a fost proba scrisă la limba şi literatura română, în 14 martie la limba maternă şi în 16 martie la matematică.
Simularea pentru Bacalaureat a fost în 14 martie la limba română, în 14 martie la limba maternă şi în 16 martie la istorie pentru profilul umanist şi la matematică pentru profilul real, la cele trei probe participând atât elevii din clasa a XII-a, cât şi cei din clasa a XI-a. Ultima probă de la simularea Bacalaureatului a fost în 17 martie, fiind susţinută doar de elevii clasei a XII-a, care au avut de ales, în funcţie de profil şi specializare, una dintre materiile biologie, chimie, fizică, economie, filosofie, geografie, informatică, logică şi argumentare, sociologie şi psihologie.
Anul trecut, la simularea Evaluării Naţionale, medii peste 5 au obţinut 73.342 de elevi, respectiv 44,05% dintre cei care au participat la probele scrise.
La simularea probelor scrise de la Bacalaureat, au obţinut medii de promovare (cel puţin 6) 38,39 la sută dintre cei 110.423 de elevi de clasa a XII-a prezenţi la teste, rezultat similar celui din 2015.
Mediile obţinute de elevii claselor a VIII-a, a XI-a şi a XII-a la simulările Evaluării Naţionale şi Bacalaureatului, afişate vineri
31 martie 2017
- citeşte totul despre:
- simulare,
- bacalaureat,
- medii,
- promovare,
- rezultate,
- inspectorate



Din aceeaşi categorie:
Se modifică numărul de ore la clasa pregătitoare, clasa a V-a şi clasa a IX-a. Proiect de OUG care prevede că schimbările se aplică din septembrie
(30 iulie 2020)
141 vizualizări
Ospătar, ucis în Franţa de către un client nemulţumit
(17 august 2019)
96 vizualizări
Bănicioiu: Farmaciile sunt obligate să aducă în 24 de ore medicamentele compensate care lipsesc
(7 noiembrie 2014)
53 vizualizări
Crimă ŞOCANTĂ - Un bărbat şi-a UCIS mama cu ajutorul unui cuptor cu microunde
(16 august 2019)
230 vizualizări
Produsul alimentar retras de urgenţă de pe piaţă. Ce substanţă periculoasă au descoperit în compoziţia lui
(4 august 2021)
139 vizualizări
Proiect: Femeile care au născut 5 copii să primească indemnizaţie viageră şi medalia „Mamă-eroină”
(17 februarie 2016)
809 vizualizări
Ministrul Sănătăţii se teme de al patrulea val
(14 iunie 2021)
91 vizualizări
Patru români au murit într-un accident pe autostrada M5 din Ungaria/ Precizările MAE
(29 octombrie 2019)
87 vizualizări
Proiect: Şoferii care rămân fără permis l-ar putea recupera mai repede. CONDIŢII
(25 martie 2016)
308 vizualizări
Comisia româno-rusă pentru tezaurul României s-a întrunit după 10 ani, la Sinaia
(28 martie 2016)
92 vizualizări
Poliţia vine la uşă dacă ai căutat aşa ceva pe google. Românii trebuie să aibă grijă
(30 mai 2022)
978 vizualizări
Veşti proaste pentru şoferi. Sute de mii de maşini din România, scoase din circulaţie până în 2025
(13 decembrie 2021)
3440 vizualizări
Autorităţile din Italia au încurcat sicriul cu trupul unui bărbat din Vâlcea mort în cutremur; au trimis un italian în locul românului
(18 septembrie 2016)
91 vizualizări
România, locul 1 pe naţiuni la Olimpiada de Matematică pentru studenţii din Sud-Estul Europei
(15 martie 2015)
370 vizualizări
MAE cheamă românii din Siria acasă
(29 august 2013)
64 vizualizări
Ce presupune legea specială privind reglementarea datelor pasagerilor din transportul aerian şi accesul instituţilor la acestea
(22 octombrie 2019)
29 vizualizări
Holocaustul din România, în benzi desenate realizate de elevi. Trecutul se vede în prezent
(14 iunie 2023)
130 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

În zilele noastre, este ușor să pariezi pe meciuri de fotbal live și pe zeci de
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole
-
De ce să nu mănânci niciodată pepene roşu cu pâine sau cu brânză.
Publicat la data de 17 iunie 2025
-
Un brand al oraşului: Restaurantul lui Gherea din Gara Ploieşti
Publicat la data de 16 iunie 2025
-
Solstiţiul de vară, cea mai lungă zi din an!
Publicat la data de 20 iunie 2025
-
Castelul Bran sau Castelul lui Dracula
Publicat la data de 16 iunie 2025
-
Vinete gratinate cu roşii şi brânzeturi rase
Publicat la data de 18 iunie 2025
-
Cea mai veche branza din lume, descoperita langa mumii
Publicat la data de 18 iunie 2025
-
Strategii de pariuri pe goluri – ce trebuie să ştii?
Publicat la data de 19 iunie 2025