Documentarul "Wild Carpathia - Seasons of Change" va fi prezentat, în premieră nord-americană, în vestita sală de conferinţe Trusteeship Council Chamber, de la ONU - New York, iar Prinţul Charles de Wales va adresa un mesaj video, în data de 27 iunie, de la ora 18.30, anunţă ICR New York.
Evenimentul programat la sediul central al organizaţiei mondiale se înscrie în strategia naţională de diplomaţie publică, fiind menit a sprijini candidatura României pentru un loc de membru nepermanent în Consiliul de Securitate al ONU, mandatul 2020-2021.
Charlie Ottley, realizatorul britanic al miniseriei Wild Carpathia, va prezenta diplomaţilor acreditaţi la ONU, reprezentând 193 de state membre, cel mai recent documentar despre frumuseţile naturale ale României, intitulat "Wild Carpathia - Seasons of Change". După difuzarea filmului la ONU, va urma o sesiune de întrebări şi răspunsuri susţinută de Charlie Ottley (realizator) şi de Oana Mihai (producător).
Alteţa Sa Regală Prinţul Charles de Wales, moştenitor al tronului britanic, promotor activ şi entuziast al frumuseţilor naturale ale României, va adresa publicului prezent la eveniment un mesaj video introductiv.
Cel mai recent episod al seriei "Wild Carpathia - Seasons of Change" (cu o durată de 47 min., în limba engleză) urmăreşte transformările peisajului din Carpaţi - de la ruginiul toamnei, trecând prin zăpezile iernii, până la înmugurirea de primavară - şi elogiază frumuseţea fără egal a naturii, într-o lume a culorilor vii şi a tradiţiei păstrate nealterată peste veacuri. De la sate şi comunităţi ce prosperă graţie conservării şi ecoturismului, la locuinţe neolitice în peşteri, de la piscuri îndepărtate, îmbrăcate în zapadă, la biserici de gheaţă, filmul prezintă o faţă nemaivăzută a României.
"Wild Carpathia Seasons of Change" trage, totodată, un semnal de alarmă în privinţa efectelor devastatoare ale defrişărilor ilegale din pădurile seculare românesti.
Episodul "Anotimpurile schimbării" explică, de asemenea, cum şi de ce trebuie ca acestea să înceteze: ecoturismul şi turismul cultural pot reprezenta viitorul pentru aceste zone, dar numai dacă se vor opri tăierile haotice de copaci se vor putea evita distrugerea masivă a ultimei regiuni "sălbatice” a Europei şi a nepretuiţelor comori pe care le ascunde.
Scriitor şi prezentator al unor emisiuni de călătorie, Charlie Ottley a lucrat ca jurnalist independent şi poet, fiind autor al unor articole publicate în The Daily Express, Food & Travel Magazine, The Mail şi nu numai. A scris articole şi a colaborat cu World Online, Carlton Television, GMTV, Newsnight, Saturday Live, The Daily Politics, Five Live with Nicky Campbell şi Today Programme. În anul 2000, Charlie Ottley a înfiinţat Forge TV (www.forge.tv) şi a co-produs o serie de filme bazate pe articolele Weekender, pe care le redacta pentru Daily Express. Succesul seriei "Weekender TV", difuzată pe Travel Channel, a condus la crearea unui nou proiect de televiziune, “Flavours of…”, al cărui scop a fost acela de a promova turismul şi gastronomia. Proiectul a dobândit popularitate în următorii 12 ani, devenind un program emblematic pentru Travel Channel. Seriile “Flavours Of…” au fost difuzate în 200 de ţări şi traduse în 19 limbi.
În ultimii cinci ani, alături de fundaţia The European Nature Trust, reputatul om de televiziune britanic a realizat o serie de filme ce au ca temă protejarea mediului înconjurător, a pădurilor şi a munţilor României, proiecte ce au beneficiat de susţinerea A.S.R. Prinţul Charles de Wales (www.wildcarpathia.tv).
În prezent, Charlie Ottley este editor, regizor, producător şi prezentator pentru cele opt episoade ale seriei “Flavours of Romania”, având ca temă principală cultura, gastronomia şi tradiţiiile româneşti, serial ce va fi difuzat la postul de televiziune PRO TV, din ţara noastră.
Fotograf şi producător de film, Oana Mihai este co-producatorul seriei "Flavours of Romania", care va fi difuzat în toamna aceasta şi în România. Licenţiată în Studii Europene, şi-a început cariera în domeniul multi-media, în cadrul companiei de web design VBM Concept. În anul 2012, a lucrat ca şi coordonator de locaţii pentru "Wild Carpathia 2: From the Mountains to the Sea", pentru ca mai apoi să fie producător asociat şi co-fundraiser pentru "Wild Carpathia 4: Seasons of change".
Documentarul “Wild Carpathia”, prezentat în premieră la sediul central al ONU. Prinţul Charles de Wales va adresa un mesaj video
20 iunie 2017
- citeşte totul despre:
- documentar,
- onu,
- new york,
- wild carpathia,
- charles


Din aceeaşi categorie:
Iubitorii de teatru din Ploieşti se vor răsfăţa la început de weekend! Teatrul Elisabeta din Bucureşti revine cu o comedie celebră!
(28 octombrie 2019)
146 vizualizări
Nouă zimbri dintr-o rezervaţie din Suedia au fost aduşi în Munţii Ţarcu
(1 mai 2017)
546 vizualizări
Paşte cu condiţii excelente pentru sporturi de iarnă şi tarife reduse la schipass pe Valea Prahovei
(11 aprilie 2015)
528 vizualizări
Primarul oraşului Gdansk,Polonia, înjunghiat la un eveniment caritabil
(14 ianuarie 2019)
89 vizualizări
Crăciunul pe rit vechi, tradiţii şi obiceiuri. De ce Naşterea Domnului este sărbătorită în două luni diferite
(8 ianuarie 2025)
228 vizualizări
Peste 100 de morminte din Dinastia Han descoperite în China
(19 iunie 2014)
249 vizualizări
Cele trei soluţii ale statului pentru Castelul Peleş
(15 decembrie 2017)
366 vizualizări
Va fi inaugurată cea mai mare roată dintr-un parc de distracţii din România
(5 august 2015)
1122 vizualizări
Un parc de aventură a fost inaugurat la Neptun
(7 iunie 2015)
416 vizualizări
George Burcea a fost prins drogat la volan. Ce sancţiune a primit soţul Andreei Bălan
(26 februarie 2020)
361 vizualizări
Cum a salvat un sigur om o casă de lemn veche de un secol din Maramureş
(17 decembrie 2016)
801 vizualizări
Nobel 2019: Două nume vor fi anunţate la literatură; Greta Thunberg, favorită la premiul pentru pace
(7 octombrie 2019)
39 vizualizări
Un şofer de 18 ani a rămas fără permis la 30 de minute după ce a luat examenul auto
(26 mai 2021)
151 vizualizări
Grecia impune medicilor din sectorul privat să ajute sistemul public de sănătate, pe fondul înmulţirii infecţiilor cu coronavirus. Decizia, după ce au fost invitaţi să-şi ofere ajutorul, dar cei mai mulţi au refuzat.
(22 martie 2021)
150 vizualizări
Ce trebuie să verifici atunci când cumperi o vacanţă
(19 iunie 2016)
356 vizualizări
Capsula care va înlocui cortul la mare şi la munte
(29 august 2015)
218 vizualizări
Comisia Europeană va face în această săptămână recomandări de armonizare a valabilităţii certificatelor verzi la nivelul UE, în contextul în care mai multe ţări au decis să nu mai elibereze documentul decât după vaccinarea cu a treia doză anti-Covid.
(23 noiembrie 2021)
14 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole