Cartea intitulată ”Forty Minutes Late”, o colecţie de poveşti semnată Francis Hopkinson Smith, a fost returnată la începutul acestui an bibliotecii publice din San Francisco, după ce fusese împrumutată în 1917, informează Le Figaro.
Povestea cărţii a fost relatată de cotidianul San Francisco Chronicle. În 1917, Phoebe Webb a împrumutat de la biblioteca din cartier cartea ”Forty Minutes Late”, o colecţie de poveşti scrisă de Francis Hopkinson Smith în 1909. Ea a murit cu o săptămână înainte de data expirării returului. Cartea a fost abandonată, apoi uitată.
În 1996, stră-strănepot-ul Johnson Webb a descoperit, din întâmplare, această colecţie într-un maldăr de cărţi. El a văzut pe prima pagină că fusese împrumutată de stră-străbunica lui, 79 de ani mai devreme. Pentru că s-a temut să nu fie penalizat cu o amendă record, Johnson Webb a decis să returneze cartea abia în 2017.
La începutul anului, Biblioteca publică din San Francisco a anunţat punerea în aplicare a unui program de amnistie pentru numeroasele întârzieri, ”Five Forgiveness Program”.
Până în 14 februarie, toţi abonaţii care nu au returnat cărţile la timp vor fi scutiţi de amendă. Prin acest program, biblioteca ar putea să recupereze 55.000 de lucrări împrumutate şi niciodată returnate. Acest program l-a încurajat pe Johnson Webb să se despartă de cartea rudei sale. Dacă nu ar fi existat această garanţie de anulare a penalităţilor, el ar fi trebuit să plătească o amendă de 3.650 de dolari.
Luis Herrera, directorul Bibliotecii din San Francisco, s-a arătat bucuros că a recuperat colecţia. Din 3 ianuarie, biblioteca a recuperat prin noul program 2.000 de titluri.
Prima poveste din ”Forty Minutes Late” este despre un om care nu-şi ţine promisiunea pentru că trenul întârzie. Autorul sugerează în această scriere că sunt păcate mult mai rele decât să întârzii, ca de exemplu să fii supărat.
Autorul colecţiei de poveşti, Francis Hopkinson Smith (23 octombrie 1838 - 7 aprilie 1915), este scriitor, artist şi inginer american. El a construit fundaţia Statuii Libertăţii.
O carte a fost restituită bibliotecii publice din San Francisco după 100 de ani
19 ianuarie 2017
- citeşte totul despre:
- carte,
- colectie,
- figaro,
- biblioteca,
- san francisco,
- colectie,
- ani



Din aceeaşi categorie:
Mesajul unui braşovean către un şofer din Prahova care a ocupat patru locuri de parcare
(23 februarie 2018)
531 vizualizări
Top 10 cele mai sigure oraşe din lume. Unde ţi-ai putea face liniştit concediul de vara aceasta
(11 iunie 2019)
152 vizualizări
Nu le-a venit sa creada! Romanii acuzati de JAFUL SECOLULUI si-au aflat SENTINTA si au inceput sa planga. Si procurorii au ramas FARA CUVINTE
(7 ianuarie 2021)
125 vizualizări
Lecţia Italiei: La o rată de vaccinare antiCovid de peste 80%, certificatul sanitar devine obligatoriu pentru toţi angajaţii
(15 octombrie 2021)
35 vizualizări
Angela Merkel anunţă, după summitul liderilor europeni pe tema călătoriilor în UE, că “toţi am fost de acord că ne trebuie un certificat digital care să ateste vaccinarea”.
(26 februarie 2021)
46 vizualizări
Polonia, măsuri radicale pentru a opri criza preţurilor: TVA zero la mâncare şi gaze, taxe scăzute pe carburanţi
(12 ianuarie 2022)
33 vizualizări
Locuri misterioase din România despre care nimeni nu are curajul să vorbească
(18 septembrie 2014)
479 vizualizări
Londra – cea mai căutată destinaţie în vara 2014
(2 septembrie 2014)
207 vizualizări
O sculptură din Paris, care se aseamănă cu o jucărie sexuală, a provocat indignarea francezilor
(18 octombrie 2014)
186 vizualizări
Castelul Corvinilor a fost ales pentru coperta ghidului de călătorie Lonely Planet editat pentru România şi Bulgaria
(14 iunie 2015)
437 vizualizări
Austria. Guvernul anunţă că toţi cetăţenii se vor putea testa singuri, în mod gratuit. De la 1 martie, testele rapide gratuite vor fi distribuite în aproape 800 de farmacii.
(16 februarie 2021)
82 vizualizări
Cel mai mare parc cu dinozauri din sud-estul Europei va fi în România
(2 iunie 2015)
346 vizualizări
Ce este important să ştim despre noul coronavirus identificat în China
(27 ianuarie 2020)
168 vizualizări
Autorităţile ucrainene spun că există semne de creştere a nivelului de radiaţii la centrala nucleară de la Cernobîl
(25 februarie 2022)
46 vizualizări
Oraşele unde se trăieşte cel mai bine în lume
(20 august 2017)
457 vizualizări
Lacul Bolboci – peisaj de vis în Bucegi
(11 februarie 2020)
2277 vizualizări
Irlanda: Chiloti de dantelă prezentanţi in plenul Parlamentului pentru a sublinia un caz de presupus viol care a revoltat opinia publică
(15 noiembrie 2018)
267 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole
-
Paştele, cea mai mare sărbătoare a creştinătăţii. Ce semnificaţie are Învierea Domnului
Publicat la data de 20 aprilie 2025
-
Joia Mare - tradiţii şi obiceiuri
Publicat la data de 17 aprilie 2025
-
Ce semnificaţii are Vinerea Mare, ziua răstignirii Mântuitorului
Publicat la data de 18 aprilie 2025
-
Ce nu se ştie despe puterile lumânărilor din Joia Mare
Publicat la data de 17 aprilie 2025
-
Ce nu ai voie să faci în Marţea Albă, în a treia zi de Paşte!
Publicat la data de 22 aprilie 2025
-
Superstiţii de Sfântul Gheorghe. Ce este interzis să faci azi, nu ai voie sub nicio formă
Publicat la data de 23 aprilie 2025
-
Marţea albă, a treia zi de Paşte. Ce trebuie să faci cu ouăle sparte rămase
Publicat la data de 22 aprilie 2025
-
Săptămâna Mare. Cele mai mari păcate pe care le poţi face marţi şi joi. Atenţie mare!
Publicat la data de 15 aprilie 2025