Cetăţuia este unul dintre cele mai frumoase obiective turistice din Cluj-Napoca. Este situată pe un deal integrat în zona centrală a oraşului, fiind unul dintre zonele cele mai înalte şi importante din punct de vedere al panoramei care. De aici, Clujul se vede altfel, în special la răsăritul sau apusul soarelui, dar şi noaptea, când se văd multitudinea de becuri ce luminează întreg oraşul.
Ca şi punct de reper pe Cetăţuia Clujului se află Hotelul Belvedere, o clădire masivă, vizibilă din multe zone ale oraşului.
Cetăţuia de azi
Astăzi, Cetăţuia Clujului este, pe lângă un punct turistic important, de unde se poate admira oraşul, şi un loc romantic, unde foarte multe cupluri se plimbă pe acest platou, în special seara.
Se spune că fiecare cuplu al oraşului Cluj-Napoca a fost cel puţin o dată în plimbare pe dealul Cetăţuia.
Pe lângă masivul Hotel Belvedere, pe Cetăţuie se mai găsesc alei pe care se pot face plimbări, o terasă cu bar, de unde se poate admira oraşul. În partea din spate a cetăţuiei se găseşte o parte din zidul construit din pământ din vechea fortificaţie, un parc pentru copii, cu teren de baschet cu nocturnă şi teren de fotbal. Mai jos, după parc, se ajunge la intersecţia cu 7 străzi, una din unicele intersecţii ale Europei de acest gen, iar în stângă (la coborâre) după intersecţia celor 7 străzi se găseşte stadionul de fotbal al echipei CFR Cluj.
Scurt istoric al Cetăţuii Cluj
Situată la o altitudine de 405 m, are aspectul unui platou pe care a fost construită, în secolul al XVIII-lea de către austrieci, o fortificaţie de tip Vauban, cu ziduri, bastioane şi o redută, care adăpostea clădiri administrative, garnizoana şi depozitul de armament. La exterior era înconjurată cu un văl de pământ. Fortificaţia avea rol de control asupra oraşului, dar şi de închisoare, mai ales în timpul Revoluţiei de la 1848. Aici a fost închis şi executat cunoscutul umanist şi luptător saş Stephan Ludwig Roth, unul dintre eroii Revoluţiei. Din fortificaţie s-au mai păstrat o parte din ziduri, câteva clădiri, iar reduta a fost transformată în Turnul Paraşutiştilor.
Istoria recentă consemnează ridicarea pe colina Cetăţuii a Hotelului „Belvedere”, o construcţie masivă şi modernă. Pe dealul Cetăţuia este amplasată Crucea de pe Cetăţuie (arhitect Virgil Salvanu), care aminteşte de martirii Revoluţiei de la 1848. Aceasta a fost amplasată în anul 1995, în locul celei din lemn, distrusă de autorităţile comuniste în anii ’50 ai secolului trecut.
Căi de acces – Cetăţuia Cluj
Denumit şi dealul Cetăţuia, este vizibil din centrul oraşului, în special din zona Piaţa Mihai Viteazul, Parcul Central – „Simion Bărnuţiu”, zona străzilor Memorandumului şi Moţilor. Pentru a ajunge pe Cetăţuia Clujului sunt câteva variante pe care le poţi alege. Pe jos, din centrul oraşului, dinspre Piaţa Mihai Viteazul se trece podul peste râul Someş, pe lângă Camera de Comerţ din Cluj (fosta Astoria) şi se urcă scările care te duc până în vârful dealului Cetăţuia. Numărul scărilor este de 237.
O altă variantă este cea cu maşina, însă traseul este diferit:
1) Dinspre centru, zona Piaţa Mihai Viteazul, se trece de Camera de Comerţ din Cluj pe strada Emil Racoviţa, se ajunge la intersecţia „şapte străzi”. Pe urmă, se face la stânga pe strada Cetăţii până se ajunge în parcarea de lângă Hotelul Belvedere.
2) Din faţa Gării din Cluj Napoca, se urcă podul, circa 200m, şi se face la stânga, circa 50m, după care se intră pe a doua stradă la dreapta, pe strada Mecanicilor, care te duce la intersecţia „şapte străzi”. În intersecţie se merge drept înainte pe strada Cetăţii care duce pe Cetăţuia Cluj.
3) Dinspre zona Hoia (Tetarom 1) pe strada Romulus Vuia pe lângă Stadionul CFR Cluj se ajunge din nou la intersecţia celor şapte străzi şi de aici se ia la dreapta pe strada Cetăţii până pe Cetăţuia Cluj.
Cetăţuia din Cluj-Napoca
7 iulie 2013





Din aceeaşi categorie:
Magie sau un simplu truc?! Un tânăr magician din Ploieşti a prezis subiectele la Bacalaureat
(1 iulie 2019)
310 vizualizări
Realitatea islandeză
(25 iulie 2013)
1971 vizualizări
Cristi Borcea s-a predat vineri dimineaţă după ce a fost condamnat definitiv la 5 ani de închisoare
(8 februarie 2019)
119 vizualizări
Ministrul Răzvan Cuc, la spital după ce a fost implicat într-un accident rutier
(15 iulie 2019)
71 vizualizări
Copilul român care a făcut senzaţie în parlamentul britanic
(13 noiembrie 2018)
88 vizualizări
Turiştii români au cheltuit în ţară circa 9,4 milioane euro în minivacanţa de 1 Decembrie
(4 decembrie 2017)
75 vizualizări
„Delta Carpaţilor” este în pericol
(23 iulie 2015)
324 vizualizări
Serbia introduce pedeapsa cu închisoarea pe viaţă fără posibilitatea eliberării condiţionate
(23 mai 2019)
85 vizualizări
Bordelurile din Germania rămân închise. Drama prostituatelor care nu mai au cum să-şi câştige existenţa: „Nu mai am nimic”
(28 mai 2020)
197 vizualizări
Cetatea Fetei sau Cetatea celor şapte zâne
(10 noiembrie 2013)
892 vizualizări
Noul val pandemic loveşte puternic Europa. Spania devine prima ţară din UE cu peste un milion de infectări. Cehia revine la carantină
(22 octombrie 2020)
209 vizualizări
Globurile de Aur 2020. Lista completă a câştigătorilor. Ce filme au obţinut cele mai importante premii
(6 ianuarie 2020)
44 vizualizări
Efectele ţigărilor electronice asupra inimii
(3 decembrie 2017)
1049 vizualizări
A fost identificat un nou simptom timpuriu al infecţiei cu virusul SARS-CoV-2
(15 aprilie 2021)
202 vizualizări
Haifa, oraşul israelian asemănat cu San Francisco
(28 august 2013)
359 vizualizări
Grecia vrea să transforme insulele în "zone libere de Covid". După şocul din 2020, Mykonos e gata de petreceri ca înainte de pandemie
(2 iunie 2021)
35 vizualizări
Statuia Libertăţii s-a redeschis
(14 octombrie 2013)
265 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole