Guvernul a aprobat în şedinţa de miercuri un nou împrumut de la Trezoreria Statului pentru a pune la dispoziţia Autorităţilor de Management ale programelor operaţionale sumele necesare pentru achitarea cererilor de rambursare şi cererilor de plată depuse de beneficiarii de fonduri europene.
“Guvernul României a alocat 1,3 miliarde de lei pentru plata beneficiarilor, prin aprobarea unui nou împrumut din Trezoreria Statului. Sunt asigurate astfel resursele necesare pentru achitarea sumelor datorate beneficiarilor în cel mai scurt timp. Misiunea Autorităţilor de Management este să accelereze implementarea proiectelor în acest an, iar una dintre cele mai importante acţiuni este efectuarea plăţilor către beneficiari cât mai repede. Ulterior, sumele achitate beneficiarilor sunt solicitate Comisiei Europene pentru a fi rambursate României”, a declarat ministrul Fondurilor Europene, Eugen Teodorovici.
Împrumutul va fi folosit pentru efectuarea de plăţi către beneficiarii de fonduri contractate prin intermediul a patru programe: Programul Operaţional Sectorial Mediu, Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane, Programul Operaţional Regional, respectiv Programul Operaţional Sectorial Creşterea Competitivităţii Economice.
Pentru efectuarea de plăţi către beneficiarii Programului Operaţional Sectorial Mediu au fost alocate fonduri în valoare de 370 milioane de lei. Totodată, pentru pentru achitarea sumelor datorate beneficiarilor Programului Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane au fost alocate fonduri în valoare de peste 360 milioane de lei, iar pentru efectuarea de plăţi către beneficiarii Programului Operaţional Regional - peste 350 milioane de lei. În acelaşi timp, pentru achitarea de plăţi către beneficiarii Programului Operaţional Sectorial Creşterea Competitivităţii Economice a fost alocată o sumă de aproximativ 216 milioane de lei.
Guvernul a alocat 1,3 miliarde de lei pentru plata beneficiarilor de fonduri europene
23 ianuarie 2014

Din aceeaşi categorie:
Taxele care vor fi reduse în 2018
(28 mai 2017)
212 vizualizări
CAB respinge apelul Astra şi o obligă să plătească CNADNR 95 milioane lei
(16 octombrie 2014)
63 vizualizări
15.124 de societăţi comerciale au intrat în insolvenţă în primele şapte luni
(26 august 2014)
91 vizualizări
Termen limită pentru depunerea declaraţiilor privind veniturile
(25 mai 2015)
243 vizualizări
Cum să cumperi un apartament la un preţ mult mai redus
(16 aprilie 2019)
177 vizualizări
Termenul de transmitere a actelor adiţionale în Revisal, prelungit până la 31 martie
(15 ianuarie 2018)
70 vizualizări
Termen de intrare în vigoare a Legii insolvenţei persoanelor fizice – 31 mai
(13 aprilie 2016)
67 vizualizări
Consiliul Concurenţei analizează preluarea producţiei de prefabricate din beton a Magnetti Building de către Baupartner
(8 iunie 2017)
123 vizualizări
Percheziţii la cel de-al doilea constructor mondial de nave!
(8 iunie 2016)
46 vizualizări
Fostul director financiar al Carrefour România, numit şef al operaţiunilor locale
(21 noiembrie 2013)
162 vizualizări
Loteria bonurilor fiscale. Vezi dacă ai câştigat la extragerea de duminică!
(19 septembrie 2016)
427 vizualizări
O aplicaţie cu maşini Mercedes ar putea oferi călătorii mai ieftine decât Uber
(10 septembrie 2017)
376 vizualizări
Preţul reducerii TVA-ul la pâine, la 9%
(30 iulie 2013 - Cristina IANCU)
78 vizualizări
Razie în complexul Europa. S-a lăsat cu amenzi de 73.500 lei
(28 februarie 2016)
402 vizualizări
O introducere prietenoasă pentru consumatori la un împrumut cu salariu
(31 ianuarie 2024)
72 vizualizări
Patru din zece români vor să îşi schimbe locul de muncă în acest an
(9 martie 2017)
298 vizualizări
Guvernul lansează un program de 350 de milioane de euro din fonduri UE pentru comunităţile marginalizate
(21 aprilie 2016)
55 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole