Cel mai mare retailer online din România, eMag, a anunţat vineri o investiţie de peste 1,7 milioane euro în unul dintre principalii producători români de aplicaţii, Zitec, banii urmând a fi utilizaţi în accelerarea dezvoltării companiei prin cresterea echipei şi deschiderea de noi birouri.
Afacerile Zitec, aflate pe un trend ascendent constant în ultimii cinci ani, au ajuns în 2016 la o cifră de 4 milioane de euro, cu un indicator de profitabilitate (EBITDA) în creştere, la 12%.
Infuzia de capital, care va avea loc printr-o serie de tranzacţii, a avut în vedere potenţialul de creştere al Zitec în zona de servicii de dezvoltare software şi online marketing, precum şi portofoliul de investiţii în startup-uri.
Printre companiile din portofoliul de investiţii Zitec se numără Zipongo.com (SUA), cosQuare.com (Olanda) şi editura HAC!BD (România).
Director general şi fondator Zitec, Alexandru Lăpuşan, a subliniat că firma va rămâne independentă după această infuzie de capital, iar managementul va rămâne în aceeaşi formulă ca înainte de tranzacţie.
Tranzactia a fost asistată pentru Zitec de casa de avocatură Grigorescu Ştefănică, prin implicarea directă a lui Cătălin Grigorescu (Managing Partner) şi a lui Ciprian Frandeş (Associate).
De asemenea, Zitec a beneficiat de consultanţă de specialitate în domeniul IT din partea casei de avocatură Jlaw, prin avocaţii Claudia Jelea şi Mihai Jelea.
Afacerile Dante International, grup controlat de grupul media sud-african Naspers, care deţine eMag.ro, a avut pierderi de 119,3 milioane lei (26,5 milioane euro) în 2015, cu 104,6% mai mari faţă de 2014, iar datoriile totale erau, la sfârşitul lui 2015, de 549,3 milioane lei (122,1 milioane euro), în creştere cu 95,2%, conform datelor din bilanţul financiar pe 2015 depus la Ministerul Finanţelor Publice.
eMag investeşte peste 1,7 milioane euro în producătorul de aplicaţii Zitec
18 februarie 2017




Din aceeaşi categorie:
Prima zi cu tarife RCA libere, după şase luni de preţuri îngheţate. ASF a anunţat preţuri de referinţă pentru o piaţă liberă pe hârtie, dar marcată de falimente
(19 mai 2017)
369 vizualizări
Brokeri: Tarifele RCA au crescut cu sub 5% în prima zi de după eliminarea plafoanelor
(20 mai 2017)
36 vizualizări
Calsonic Kansei începe construcţia celei de a doua fabrici de la Ploieşti
(31 mai 2017)
657 vizualizări
Marea Britanie asaltată de români pentru obţinerea de ajutoare sociale
(4 noiembrie 2013)
93 vizualizări
BCR, Banca Transilvania şi CEC Bank, semnează pentru Start-Up Nation. Dobânzile, între 3,5% şi 3,99% pe an
(1 august 2017)
87 vizualizări
Salariul mediu net a crescut cu 1,8% în iulie, la 1.635 lei
(5 septembrie 2013 - Cristina IANCU)
81 vizualizări
Tensiunile din Ucraina au scumpit grâul cu 20%
(28 martie 2014)
141 vizualizări
Persoanele cu venituri mici ar putea scăpa de plata comisioanelor bancare
(10 noiembrie 2017)
86 vizualizări
Lira, în declin după votul pentru Brexit. Pieţele financiare sunt puternic afectate
(27 iunie 2016)
79 vizualizări
Gavrilescu: Programul RABLA va continua în 2015. Capitala, Prahova şi Argeş, cele mai multe casări în 2014
(22 ianuarie 2015)
271 vizualizări
ANAF a publicat şi lista micilor datornici. 12 miliarde de euro de la care statul poate să îşi ia adio!
(11 mai 2016)
486 vizualizări
Strategii de încercat la loteriile online
(2 aprilie 2021)
83 vizualizări
Un tablou de Leonardo da Vinci, cumpărat cu 45 de lire, a fost vândut cu 75 milioane de dolari
(8 martie 2014)
124 vizualizări
Salariu minim creşte de la 1 mai. Modificarea Codului Fiscal, în curs de avizare
(2 martie 2016)
207 vizualizări
Judeţul unde puteţi cumpăra cel mai ieftin teren agricol
(20 mai 2017)
74 vizualizări
Guvernul amână Legea insolvenţei
(28 iulie 2017)
311 vizualizări
Interzise de Rusia, fructele moldoveneşti ar putea fi vândute în Europa
(24 iulie 2014)
115 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole
-
Cele mai periculoase flori de apartament
Publicat la data de 14 iulie 2025
-
Cum a fost înfrântă temuta flotă a lui Goering de o
Publicat la data de 14 iulie 2025
-
Pasiune şi moarte: Lili Brik şi Maiakovski
Publicat la data de 15 iulie 2025
-
De unde vin fructele? File din istoria păcănelelor
Publicat la data de 11 iulie 2025