Cei 212 salariaţi ai Salinei Slănic din judeţul Prahova, care marţi au intrat în grevă iar miercuri seară au suspendat protestul în urma unei întâlniri cu ministrul Economiei au intrat din nou în grevă, după ce discuţiile cu conducerea Salrom nu au dus la nici un rezultat. La Slănic sunt oprite atât activitatea de exploatare a sării, cât şi cea de vizitare a salinei, au declarat reprezentanţii salariaţilor.
Minerii de subteran de la Salina Slănic nu au mai intrat, vineri, în galeriile de sare şi au rămas la suprafaţă, protestând allături de colegii lor, după ce discuţiile cu directorul Salrom, Dumitru Matei, nu au dus la rezolvarea revendicărilor angajaţilor salinei, a declarat liderul de sindicat Alexandru Drăgoi.
El a precizat că toţi cei 212 angajaţi ai salinei din judeţul Prahova au întrerupt din nou lucrul şi protestează la suprafaţă, fiind oprite atât activitatea de exploatare a sării cât şi cea de vizitare a salinei care de miercuri până duminică ar trebui să fie deschisă publicului.
"Ne cerem scuze, ne pare rău pentru această situaţie, dar nu se poate că continuăm în aceste condiţii”, a spus reprezentantul angajaţilor Salinei Slănic.
Salariaţii minei de sare de la Slănic au declanşat un protest marţi, când 80 de mineri s-au blocat în subteran, de unde au ieşit a doua zi, în timp ce minerii de suprafaţă au oprit lucrul la staţia de preparare a sării. Ei acuză salariile foarte mici în raport cu condiţiile în care munesc, dar lipsa investiţiilor care ar trebui făcute la mina de sare. Astel, conform sindiclaiştilor, salariul unui miner din subteran este de sun 2000 de lei, în timp ce minerii de suprafaţă au salarii de puţin peste 1700 de lei.
Miercuri, după ce au mers la Ministerul Economiei unde reprezentanţii lor au avut o discuţie cu ministrul Dănuţ Andruşcă, iar acesta le-a promis că le va rezolva problemele, angajaţii salinei au suspendat protestul. Joi, salariaţii au avut o nouă discuţie cu conducerea Salrom, în urma căreia li s-a spus că revendicările lor nu pot fi rezolvate, a precizat reprezentantul salariaţilor.
Protest reluat la Salina Slănic. Sunt oprite atât activitatea de exploatare a sării cât şi cea de vizitare a salinei
24 februarie 2018





Din aceeaşi categorie:
"Cu viaţa mea apăr viaţa!"
(23 mai 2018)
67 vizualizări
Primăria Ploieşti un agent imobiliar mai bun decât Guvenul României!
(25 noiembrie 2013 - Cristina IANCU)
361 vizualizări
Programul finanţelor publice la final şi început de an
(28 decembrie 2013)
249 vizualizări
Tânără din Prahova, violată de fostul iubit!
(23 iulie 2019)
343 vizualizări
Proteste ale angajaţilor de la Penitenciarele Ploieşti şi Târgşor
(2 august 2017)
206 vizualizări
“Atelierele lui Moş Crăciun” au continuat, astăzi, sub semnul copilăriei, imaginaţiei şi magiei sărbătorilor de iarnă.
(11 decembrie 2018)
49 vizualizări
Liberalii nu vor sport în Ploieşti! Cum au evitat cumpărarea unei baze sportive la preţul unui apartament!
(20 decembrie 2019)
865 vizualizări
Percheziţii în Prahova la persoane bănuite de furt calificat de produse petroliere
(5 septembrie 2019)
204 vizualizări
Prahovean jefuit la Băile Felix,după ce a fost ademenit cu o partidă de sex în grup
(24 august 2019)
283 vizualizări
Pianistul Horia Maxim revine la Ploiesti
(11 martie 2019)
83 vizualizări
Percheziţii la hoţii din Ploieşti!
(24 septembrie 2019)
133 vizualizări
Situatia focarelor de pesta porcina africana din judetul Prahova
(15 iulie 2019)
60 vizualizări
Percheziţii în Prahova, într-un dosar de activităţi ilegale în domeniul silvic
(27 iulie 2017)
196 vizualizări
FOTO/VIDEO Arde pădurea la Sinaia, zona Piscul Câinelui
(27 octombrie 2019)
435 vizualizări
ATENŢIE! Purtarea măştii obligatorie în Prahova! De când intră în vigoare măsura impusă de autorităţile judeţene
(7 aprilie 2020)
2691 vizualizări
TCE Ploiesti anunta prelungirea rutei pentru traseul 1
(29 august 2018)
649 vizualizări
APA NOVA PLOIESTI ANUNTA INTRERUPEREA ALIMENTARII CU APA POTABILA, IN DATA DE 22 MARTIE 2019
(21 martie 2019)
61 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole