Proiectul de lege, depus de senatoarea PNL Alina Gorghiu la începutul anului, care prevede înlocuirea pedepsei cu închisoarea de până la 2 ani cu detenţie la domiciliu, prin supravegherea cu brăţară electronică, a fost adoptat tacit în Senat
Proiectul a fost adoptat tacit de Senat deoarece nu a fost dezbătut în termenul prevăzut de lege.
Iniţiativa a fost înregistrată la Senat, în calitate de primă cameră sesizată, în 28 februarie, iar la 30 octombrie s-a împlinit termenul de adoptare tacită. În tot acest timp, proiectul nu a fost discutat nici măcar în comisia juridică, cea care trebuia să întocmească raportul pentru plen.
Propunerea legislativă privind măsurile alternative de executare a pedepselor privative de libertate prevede că aceste măsuri alternative constau în înlocuirea executării pedepsei principale cu închisoarea în regim de detenţie cu executării pedepsei la domiciliu, în libertate sau în regim penitenciar special
Astfel, potrivit proiectului PNL, citat de News.ro, măsurile alternative de executare a pedepsei privative de libertate sunt: executarea la domiciliu a pedepsei privative de libertate; executarea fracţionată a pedepsei privative de libertate în zilele de sâmbătă şi duminică, într-un centru special înfiinţat pentru această măsură de executare; executarea pedepsei în echivalent zile de muncă în folosul comunităţii şi executarea pedepsei privative de libertate în regim mixt, de echivalent zile de muncă în folosul comunităţii şi de zile de executare sâmbăta şi duminica într-un centru special înfiinţat.
Propunerea legislativă prevede că executarea pedepsei privative de libertate la domiciliu se face cu supraveghere prin brăţară electronică.
Măsura se poate aplica pentru condamnarea la pedeapsa de până la 2 ani închisoare cu executarea acesteia în regim de detenţie.
Măsura alternativă de executare fracţionată a unei pedepse privative de libertate constă în executarea pedepsei în regim deschis de detenţie numai în zilele de sâmbătă şi duminică, într-un centru de detenţie special înfiinţat în acest scop. Măsura se poate aplica pentru condamnarea la pedeapsa de până la 3 ani închisoare cu executarea acesteia în regim de detenţie.
Executarea în echivalent a unei pedepse privative de libertate constă în prestarea de zile de muncă în folosul comunităţii şi echivalarea acestora zilelor de executat în regim de detenţie. Echivalarea se realizează prin raportul de 2 zile de muncă în folosul comunităţii la o zi de detenţie. Munca se prestează la unitatea sau unităţile desemnate de judecător în regim de 8 ore/zi, indiferent de intervalul orar.
Măsura se poate aplica pentru condamnarea la pedeapsa de până la 3 ani închisoare cu executarea acesteia în regim de detenţie.
Alternativa executării în regim mixt a unei pedepse privative de libertate constă în executarea pedepsei prin prestarea de zile de muncă în folosul comunităţii în echivalent şi de executare a pedepsei în regim deschis de detenţie numai în centrul special înfiinţat pentru executarea măsurilor alternative. Măsura se poate aplica doar pentru condamnarea la pedeapsa de până la 3 ani închisoare cu executarea acesteia în regim de detenţie.
Măsurile prevăzute de lege nu se aplică pentru condamnările privative de libertate aplicate pentru săvârşirea de către condamnat a unei infracţiuni cu violenţă sau profitând de starea de neputinţă fizică ori psihică a victimei, cât şi pentru infracţiuni de serviciu, de corupţie sau cele conexe infracţiunilor de corupţie, precum şi pentru cei care recidivează.
Proiectul mai prevede că Ministerul Justiţiei implemenează prevederile noii legi, prin elaborarea de norme metodologice, în cel mult 18 luni de la publicarea legii. În plus, ministerul va crea spaţii noi, în centrele de detenţie, pentru măsurile alternative, va achiziţiona brăţări electronice şi va angaja inspectori de probaţiune, norma de reprezentare fiind de un inspector la 60 de persoane.
Iniţiatorii arată în expunerea de motive că măsurile propuse sunt adecvate cadrului european şi au fost alese după analiza cadrului legislativ din state precum Cehia, Italia, Olanda şi Belgia.
Parlamentarii semantari ai proiectului precizează că, pentru aplicarea prevederilor legii, este nevoie ca statul român să procedeze la redimensionarea sistemului de probaţiune, care să ajungă la aproximativ 5.000 de inspectori de probaţiune.
În plus, spun iniţiatorii, este nevoie şi de implicarea comunităţilor locale, pentru asigurarea condiţiilor de executare a acestor măsuri alternative.
Senatul este primă cameră sesizată în acest caz, forul decizional urmând să fie Camera Deputaţilor.
Legea privind închisoarea la domiciliu, prin supraveghere cu brăţară electronică, adoptată în Senat
7 noiembrie 2017
- citeşte totul despre:
- proiect,
- lege,
- pedeapsa,
- inchisoare,
- domiciliu,
- bratara electronica,
- penitenciar




Din aceeaşi categorie:
Accident grav în zona de Nord a Ploieştiului
(4 martie 2017)
595 vizualizări
Condamnare/Femeia din Filipeştii de Pădure care şi-a lovit mătuşa cu toporul în cap a fost condamnată la 13 ani de închisoare
(27 septembrie 2022)
57 vizualizări
Toţi procurorii DNA Ploieşti, cercetaţi pentru grup infracţional organizat
(12 ianuarie 2019)
347 vizualizări
DNA Ploieşti a pus sechestru pe averea lui Vasile Blaga
(1 noiembrie 2016)
375 vizualizări
Cine îi ia locul lui Relu Fenechiu?
(13 iulie 2013 - Cristina IANCU)
116 vizualizări
O comună din Prahova în topul celor mai bogate din România
(6 mai 2016)
3442 vizualizări
Victima unui accident rutier din Prahova, preluată de elicopterul SMURD
(17 octombrie 2017)
1033 vizualizări
Panică în centrul Ploieştiului! Un şarpe descoperit în scara unui bloc!
(9 iulie 2014 - Cristina IANCU)
567 vizualizări
Protest cu peste 100 de oi pe DN1 la Comarnic
(3 noiembrie 2017)
655 vizualizări
Situaţia cazurilor active confirmate pozitiv în urma testării SARS-CoV-2 la data de 28.09.2020, la nivelul judeţului Prahova
(29 septembrie 2020)
135 vizualizări
Scurgere de mercur la Rafinăria Steaua Română din Câmpina
(3 octombrie 2017)
234 vizualizări
Prim bilanţ al inundaţiilor în Prahova!
(31 mai 2019)
833 vizualizări
Giratoriul suspendat de la Păuleşti se inaugurează sâmbătă
(8 aprilie 2016)
425 vizualizări
Adrian Mutu îl susţine pe Cristian Ganea, primarul interimar al Ploieştiului VIDEO
(28 mai 2016)
796 vizualizări
O nouă ieşire din Ploieşti, în DN1, în zona Podul Înalt
(10 noiembrie 2016)
1690 vizualizări
Programul RATP Ploieşti în noaptea de Înviere
(17 aprilie 2014)
471 vizualizări
Umilinţa sportivilor a luat sfârşit la Ploieşti!
(14 octombrie 2017)
911 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole