Procurorul şef al DNA, Laura Codruţa Kovesi, a venit, marţi dimineaţă, la Curtea de Apel Ploieşti, unde se judecă termenul în continuare stabilit săptămâna trecută în dosarul în care aceasta a dat în judecată postul de treleviziune Antena 3 şi mai mulţi angajaţi ai acestuia. La termenul de marţi este prezent şi jurnalistul Răzvan Savaliuc, care se reprezintă singur în acest dosar, ceilalţi pârâţi fiind reperezentaţi în isntanţă de un singur avocat.
Laura Codruţa Kovesi a ajuns la sediul Curţii de Apel Ploieşti, unde are loc termenul în continuare stabilit săptămâna trecută în procesul pe care l-a intentat postului de televiziune Antena 3 şi mai multor angajaţi ai acestuia şi care are ca obiect "acţiune în răspundere delictuală".
La şedinţă participă şi jurnalistul Răzvan Savaliuc, în timp ce Antena 3 şi ceilalţi angajaţi ai postului de televciziune sunt reprezentaţi de un avocat.
La ora transmiterii acestei ştiri, şedinţa de judecată a început.
Săptămâna trecută, Curtea de Apel Ploieşti a dispus ca termen în continuare data de 11 aprilie în procesul intentat de procurorul şef al DNA, Laura Codruţa Kovesi, postului de televiziune Antena 3 şi mai multor angajaţi ai acestuia, decizia fiind luată la solicitarea jurnalistului Răzvan Savaliuc şi la finalul unei şedinţe în care instanţa a dispus menţinerea unor acte procedurale şi anularea altora încheiate în urma înfăţişărilor anterioare de la alte instanţe.
În şedinţa de săptămâna trecută de la Curtea de Apel Ploieşti - a doua de când procesul a fost strămutat la această instanţă - judecătorii au luat în discuţie, pe de-o parte, menţinerea sau anularea unor acte procedurale încheiate înainte de strămutarea procesului de la Piteşti, iar, pe de altă parte, stadiul procesual.
Dosarul în care şefa DNA îi denunţă pe jurnalişti ai Antenei 3 pentru că ar fi acuzat-o, pe post, de muşamalizarea anchetei în dosarul lui Mircea Băsescu şi care între iunie 2016 şi ianuarie 2017 s-a aflat pe rolul Curţii de Apel Piteşti a fost stămutat prin decizie a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie şi a fost scos de pe rolul instanţei piteştene în 19 ianuarie, fiind pentru a doua oară când instanţa supremă a decis strămutarea procesului. În 21 aprilie 2016, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a decis strămutarea acestui dosar de la Curtea de Apel Bucureşti, unde era înregistrat din 29 decembrie 2015 şi avusese primul termen în 23 martie 2016. Cererea de strămutare a fost formulată de către Mugur Ciuvică, Bianca Grigore, Răzvan Savaliuc, Mihai Gâdea, Radu Tudor şi SC Antena 3 SA, cei pe care Kovesi i-a dat în judecată, în nume personal, după afirmaţiile făcute pe postul deteleviziune în legătură cu dosarul "Bercea - Mircea Băsescu". Dosarul trimis la Curtea de Apel Piteşti a fost înregistrat în 3 mai 2016, iar primul termen de judecată după strămutare a fost stabilit în 8 iunie 2016.
În 16 octombrie 2015, Tribunalul Bucureşti a decis ca şefa DNA, Laura Codruţa Kovesi, să primească 250.000 de lei daune morale, în dosarul în care a dat în judecată Antena 3, cerând despăgubiri de un milion de lei, pentru acuzaţiile de muşamalizare a anchetei în dosarul lui Mircea Băsescu. Tribunalul Bucureşti a admis în parte acţiunea Laurei Codruţa Kovesi şi a obligat în solidar Antena 3 şi pe Mihai Gâdea, Mugur Ciuvică, Bianca Nae, RaduTudor şi Răzvan Savaliuc să-i plătească procurorului-şef al DNA 250.000 de lei.
Acţiunea a fost depusă de către Codruţa Kovesi, în nume personal, în februarie 2015, la Tribunalul Bucureşti şi are ca obiect daune morale "pentruafirmaţii mincinoase care au creat un grav prejudiciu de imagine şi au adus ogravă atingere demnităţii umane".
Kovesi, din nou la Curtea de Apel Ploieşti
11 aprilie 2017


Din aceeaşi categorie:
Primarul oraşului Câmpina, Horia Tiseanu, este audiat la DNA Ploieşti
(27 septembrie 2016)
536 vizualizări
Suma primită lunar de bugetari pentru hrană. Primarii taie din investiţii ca să poată da banii
(24 noiembrie 2018)
367 vizualizări
Întâlnire Bădescu-Ponta
(11 septembrie 2013)
118 vizualizări
George Botez: La Primăria Ploieşti trebuie angajat un psihiatru pe post de consilier personal al primarului!
(1 aprilie 2019)
372 vizualizări
Fenomene meteorologice extreme în Prahova FOTO
(8 mai 2016)
494 vizualizări
Focar de coronavirus cu peste o sută de bolnavi la un centru pentru persoane cu dizabilităţi din Urlaţi
(9 noiembrie 2020)
155 vizualizări
Şi totuşi, în România au loc alegeri locale în două tururi de scrutin
(12 iunie 2016)
69 vizualizări
Accident pe DN1 A, la Boldeşti. 9 persoane implicate şi o maşină răsturnată
(7 august 2018)
807 vizualizări
Spitalul de Pediatrie din Ploieşti va fi salvat!
(11 septembrie 2015 - Cristina IANCU)
395 vizualizări
Focar de COVID-19 la IJP Prahova! Şapte poliţişti infectaţi cu coronavirus
(6 august 2020)
1206 vizualizări
Poliţia vă reaminţeşte că sunt obligatorii avelopele de iarnă!
(20 decembrie 2017)
431 vizualizări
Strazile unde se vor desfasura lucrări de asfaltare incepand de astazi
(12 iunie 2018)
79 vizualizări
Prahova sub cod galben de furtună
(11 august 2016)
572 vizualizări
Trafic blocat la Măneşti din cauza unui accident rutier. Tir răsturnat. FOTO VIDEO
(10 august 2017)
943 vizualizări
Percheziţii la hoţii din locuinţe de la Măneşti şi Brătăşeanca VIDEO
(19 iunie 2018)
329 vizualizări
Cinci tineri din Strejnic, reţinuţi în urma percheziţiilor! Sunt acuzaţi de furt calificat
(30 octombrie 2019)
347 vizualizări
Incepand cu data de 20 septembrie 2018, se vor executa lucrari pe stada Poligonului
(19 septembrie 2018)
65 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole