O nouă tentativă de înşelătorie este propagată de infractorii cibernetici prin intermediul aplicaţiei WhatsApp şi vizează clienţii din România ai lanţurilor comerciale Lidl şi Carrefour, notează specialiştii Centrului Naţional de Răspuns la Incidente de Securitate Cibernetică (CERT-RO) pe pagina proprie de Facebook.
"În această dimineaţă (miercuri - n. r.) am primit mai multe mesaje de la voi, legate de o nouă înşelătorie prin metoda oferirii voucherelor de cumpărături care vizează clienţii Lidl România şi Carrefour România. Scam-ul funcţionează exclusiv pe mobil şi se propagă prin intermediul aplicaţiei de mesagerie WhatsApp. Concret, după primirea mesajului şi accesarea link-ului (care este evident unul suspect, din moment ce conţine litere cu diacritice), utilizatorul este redirecţionat către o pagină care afişează un domeniu cu o denumire ciudată: xn--ldl-rma.eu (în cazul scam-ului Lidl). Din nefericire, un bug de securitate în înregistrarea domeniilor, care permite utilizarea şi a unui alt alfabet în afara celui român, oferă această oportunitate pentru ca atacatorii să poată să-şi mascheze URL-urile ca unele cu denumiri legitime", se arată în informarea CERT-RO.
Potrivit specialiştilor, în general utilizatorii trebuie să fie extrem de atenţi la URL-urile pe care le accesează în scopul introducerii de informaţii personale sau bancare.
"Ideal ar fi ca, în cazul în care ceva pare suspect, să încercaţi tastarea manuală a site-ului în browser sau prin intermediul motorului de căutare pe internet (ex: Google, Bing etc.). Mai departe, utilizatorul trebuie să parcurgă un chestionar scurt, cu trei întrebări legate de experienţa de shopping la cele două hypermarketuri, pentru ca ulterior să primească un mesaj de felicitare, unul cu multe greşeli de transcriere (...) Condiţia pentru folosirea acestui voucher fictiv este partajarea informaţiei către prieteni, tot prin intermediul WhatsApp", atrag atenţia experţii.
În legătură cu acest subiect, reprezentanţii Lidl România avertizează clienţii cu privire la această tentativă de fraudă, care circulă pe canalele online, inclusiv pe Facebook şi pe WhatsApp.
"Oferta 'Noi oferim voucher gratuit 500$ pentru a sărbători cea de-a 11-a aniversare' redirecţionează utilizatorii către site-ul www.lidl.eu/anniversary, o pagină web care nu aparţine Lidl România sau partenerilor săi. Utilizatorii de Internet sunt sfătuiţi să nu încerce să acceseze acest link. Acest demers nu este organizat de Lidl România, iar compania se distanţează ferm de asemenea modalităţi de promovare, luând toate măsurile necesare pentru a împiedica răspândirea acestei tentative de fraudă. Lidl România recomandă clienţilor care vor să vadă ofertele companiei sau să se înscrie la concursuri organizate de retailer să acceseze doar link-urile găzduite de website-urile www.lidl.ro, surprize. Lidl.ro sau de canalele oficiale de social media: www.facebook.com/lidlromania, şi www.instagram.com/lidlromania", se precizează într-un comunicat de presă al retailerului.
Clienţii Lidl şi Carrefour, vizaţi de o fraudă care circulă pe Facebook şi WhatsApp. Cum sunt păcăliţi
18 aprilie 2018





Din aceeaşi categorie:
Cum să pari bogat pe internet. Secretul din spatele unor imagini postate pe Instagram
(23 octombrie 2017)
1019 vizualizări
Facebook, WhatsApp şi Instagram, indisponibile în mai multe zone din lume. Reacţia celor de la Facebook
(3 iulie 2019)
205 vizualizări
Românii, victime sigure ale hackerilor. Până şi antiviruşii fură date din calculator
(1 noiembrie 2019)
46 vizualizări
Aplicaţia care îţi arată cine te sună cu număr necunoscut
(14 aprilie 2016)
471 vizualizări
Facebook ia noi măsuri împotriva informaţiilor false
(14 aprilie 2017)
552 vizualizări
Metoda inedită prin care-ţi poate fi furat modelul de deblocare a telefonului
(6 septembrie 2018)
169 vizualizări
Google propune internauţilor un tur virtual al închisorii în care Nelson Mandela a petrecut 18 ani
(26 aprilie 2015)
61 vizualizări
WhatsApp testează funcţia care permite utilizarea contului pe mai multe dispozitive, simultan, independent de telefonul pe care este înregistrat contul. Varianta de desktop va funcţiona şi dacă telefonul nu este conectat.
(29 septembrie 2020)
49 vizualizări
O nouă aplicaţie Google simplifică transferul de fişiere între telefoane
(10 noiembrie 2017)
43 vizualizări
Dell Latitude 7000 – design vechi, dotări noi
(9 august 2013)
108 vizualizări
Orice persoană poate cumpăra atacuri cibernetice
(28 martie 2016)
167 vizualizări
Ironii pe Facebook între Ambasadele Suediei şi Norvegiei la Bucureşti
(1 octombrie 2017)
68 vizualizări
Rezoluţie ONU: Blocarea accesului la internet reprezintă încălcare a drepturilor omului
(6 iulie 2016)
54 vizualizări
Reguli de căutare a informaţiilor în Google. Peste 95% dintre utilizatori nu le ştiu
(5 februarie 2017)
504 vizualizări
Amazon testează plata contactless cu ... palma
(11 noiembrie 2020)
76 vizualizări
Cine se află înspatele milionului de „Like-uri“ strânse, pe Facebook, de Klaus Iohannis
(20 noiembrie 2014)
166 vizualizări
Vânzările Playstation 4 au depăşit 7 milioane de unităţi
(18 aprilie 2014)
41 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole