Foarte importantă este această victorie pentru handbalistele de la CSM Ploieşti. Partida cu SCM Craiova a fost una aparte. Dacă ar fi eliminat începutul şi finalul din acest joc, CSM Ploieşti ar fi făcut instrucţie cu echipa olteană. Asta pentru că începutul a fost al formaţiei oaspete, care s-a desprins şi la 5 goluri diferenţă. Treptat, fetele antrenate de Muşi au revenit, au intrat la pauză cu un singur gol de recuperat, şi au reuşit, în partea secundă, să se desprindă la 5 goluri, 27-22, cu doar 7 minute înainte de final. Relaxarea apărută în jocul ploieştencelor era să le coste chiar victoria, SCM Craiova având şansa de a egala la ultimul atac. A fost 27-26 pentru CSM Ploieşti, care a profitat şi de înfrângerea echipei din Constanţa, acasă, cu Dunărea Brăila, şi s-a apropiat la doar un punct distanţă de locul al 10-lea al ierarhiei Ligii Naţionale.