Partida cu Sheriff Tiraspol, o echipă moldoveană plină de jucători străini şi care a avut  rezultate în competiţiile europene, a fost una care a arătat, o dată în plus, că Petrolul nu mai are aceeaşi organizare pe faza defensivă. Dar a arătat, de asemenea, o răbufnire a lui Mutu, care a fost letal în faţa porţii, din postura de vârf împins.  Cu o formulă de echipă care i-a inclus pe Zicu şi Mutu, Petrolul a început tare şi a deschis scorul rapid, în minutul 2, după o fază creată de Alcenat şi Priso şi finalizată, simplu, de Mutu, care a reluat cu capul, ăn poarta goală, o minge respinsă greşit de portarul lui Sheriff. După alte două ratări, Petrolul şi-a majorat avantajul în minutul 18: Priso a trimis pe jos către Zicu, acesta a lăsat mingea să treacă, Iar Mutu, venit în zonă centrală, a şutat plasat, de la 12 metri, pentru 2-0. Morar şi Mutu puteau face 3-0, dar cei care au marcat au fost moldovenii, care au redus din handicap, în minutul 32, stabilind scorul primei reprize, 2-1, după ce Manasse a fost depăşit foarte uşor, iar Alcenat l-a scăpat de sub supraveghere pe Luvannor.

După pauză, Sheriff a avut un sfert de oră foarte bun şi a ratat trei ocazii mari, la una dintre acestea mingea lovind bara porţii petroliste. Cu 20 de minute înainte de final, Geraldo şi căpitanul moldovenilro au fost eliminaţi, Geraldo replicând după un faul grosolan al lui Samardzic. De altfel, gruparea din Tiraspol a jucat dur cam pe toată durata meciului. Moldovenii aveau să egaleze, oarecum normal după aspectul meciului în partea secundă, acelaşi Luvannor marcând pentru 2-2 în minutul 73. Acesta avea să fie scorul final al unui meci pe care Petrolul l-a început perfect, dar nu l-a câştigat din cauza nonşalanţei cu care a ratat ocazii mari în prima repriză, dar şi din cauza problemelor evidente din defensivă.