Preşedintele FRF, Răzvan Burleanu, a anunţat, într-o conferinţă de presă susţinută împreună cu Martin Kallen, CEO al UEFA Events, că propunerile FRF pentru antrenamentele echipelor naţionale care vor juca la Bucureşti în cadrul Euro 2020 sunt bazele sportive de la Mogoşoaia, Berceni (FCSB) şi Voluntari, şi nu stadioanele Steaua, Arcul de Triumf şi Rapid din Capitală, aflate în prezent în construcţie.
"În momentul de faţă stadioanele Steaua şi Arcul de Triumf sunt în grafic, astfel încât la 30 mai ele să poată găzdui antrenamente ale echipelor prezente la Bucureşti. Avem întârzieri la stadionul Rapid, CNI a anunţat întârzierea şi se încearcă a fi recuperată.
Însă noi şi UEFA trebuie să lucrăm cu realităţi, cu ceea ce avem azi, aşa că cele trei baze de antrenament propuse în manualul pentru EURO 2020 trimis deja echipelor calificate sunt Mogoşoaia, baza FCSB de la Berceni şi stadionul Voluntari", a spus Burleanu, informează Agerpres.
Noile stadioane vor fi adăugate pe listă, dacă vor fi gata până pe 30 mai
În cazul în care cele trei stadioane aflate în construcţie, Steaua, Arcul de Triumf şi Rapid, vor fi gata până la 30 mai 2020, FRF le va putea adăuga pe lista propunerilor transmisă la UEFA pentru antrenamentele selecţionatelor prezente la Bucureşti la EURO 2020.
"Toate garanţiile guvernamentale pe care ni le-am asumat la depunerea candidaturii de organizare a EURO 2020 au fost îndeplinite cu excepţia uneia. Şi anume regimul orelor suplimentare plătite de către UEFA.
Dar avem angajamentul că şi acest lucru se va rezolva până la finalul acestui an. Însă toată atenţia noastră şi a UEFA se mută acum pe Arena Naţională, pentru că aceasta va găzdui cele patru meciuri. Iar în momentul de faţă, în urma tuturor vizitelor UEFA putem spune că totul este în grafic", a adăugat Burleanu.
Euro 2020 la Bucureşti | 4 meciuri pe Arena Naţională
România a primit organizarea a patru meciuri din cadrul Campionatului European din 2020 pe Arena Naţională din Capitală. EURO 2020, ediţie aniversară care celebrează 60 de ani de la primul Campionat European, se va desfăşura în perioada 12 iunie - 12 iulie în 12 oraşe: Bucureşti (România), Baku (Azerbaidjan), Copenhaga (Danemarca), Londra (Anglia), Munchen (Germania), Budapesta (Ungaria), Roma (Italia), Amsterdam (Olanda), Dublin (Irlanda), Sankt Petersburg (Rusia), Glasgow (Scoţia), Bilbao (Spania).
Bucureştiul va găzdui trei partide în cadrul Grupei C şi una în faza optimilor de finală. Astfel, pe Arena Naţională sunt programate meciuri în zilele de 14, 18, 22 şi 29 iunie 2020. Dacă se califică, echipa naţională a României va juca cel puţin două partide la Bucureşti.
UEFA solicită celor 12 ţări organizatoare să pună la dispoziţie alte patru stadioane la standarde internaţionale pentru antrenamentele oficiale ale echipelor naţionale. Cele patru arene pe care România le-a ales pentru a le moderniza sunt Arcul de Triumf, Steaua, Rapid şi Dinamo, însă lucrările au început doar la primele trei.
Din motive juridice, lucrările la stadionul Dinamo întârzie să înceapă, noua arenă din Şoseaua Ştefan cel Mare urmând să fie construită pe un alt amplasament, cel mai probabil în locul velodromului.
FRF propune alte stadioane pentru Euro 2020: "Noi şi UEFA trebuie să lucrăm cu realităţi, cu ceea ce avem azi"
30 noiembrie 2019


Din aceeaşi categorie:
Fotbal, nu Liga I! Barcelona a făcut scor cu Depor, Atletico şi Real menţin tensiunea la cote maxime!
(21 aprilie 2016)
55 vizualizări
Rezultate şi clasament Liga A Prahova
(19 mai 2014)
344 vizualizări
Fundaşul pe care l-a vrut Petrolul pleacă în China. Mijlocaşul Dacian Varga a oferit primele declaraţii
(15 iulie 2015)
467 vizualizări
Selymes va fi noul antrenor al Petrolului. Sinescu, secund
(30 mai 2015 - Ciprian RADU)
665 vizualizări
Marinescu aşteaptă răspunsul Petrolului
(7 martie 2016 - Ciprian RADU)
177 vizualizări
Petrolul a câştigat primul meci din Antalya: 1-0 cu Gostaresh Fooland Tabriz
(16 ianuarie 2016)
502 vizualizări
Şi Serena Williams s-a retras de la Beijing
(3 octombrie 2014)
60 vizualizări
Sportul ploieştean trebuie să trăiască! Consilierul local George Botez expune planul de bătaie de la CSM Ploieşti
(21 septembrie 2016)
163 vizualizări
Asociaţia Lupii Galbeni nu renunţă la procesul cu Primăria. A formulat recurs
(22 decembrie 2014)
177 vizualizări
Asta ar fi culmea: Şi Petrolul şi Rapidul să intre în faliment în 2 zile
(14 iunie 2016 - Ciprian RADU)
640 vizualizări
Incredibil! Tragerea la sorţi pentru optimile Champions League se va repeta
(13 decembrie 2021)
137 vizualizări
Hipodromul Ploieşti: Armăsarul Năvalnic s-a impus în Premiul Cailor de 4 ani!
(10 septembrie 2018)
124 vizualizări
Mesajul a fost “recepţionat”: Puţine bilete vândute pentru meciul cu CS U Craiova
(19 septembrie 2015)
443 vizualizări
Stoichiţă, după egalul cu Chiajna: Unii dintre jucători au avut lacrimi în ochi
(10 noiembrie 2015 - Ciprian RADU)
176 vizualizări
Ploieşteanul Cătălin Gheorghe, campion naţional
(3 august 2013 - Edi MOLDOVAN)
392 vizualizări
Doliu în fotbalul românesc! A murit Florin Halagian!
(12 august 2019)
140 vizualizări
PERFORMANŢĂ: CSM Ploieşti, cu toate grupele de juniori în turneele semifinale!
(12 aprilie 2016)
318 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole