Liverpool este noua regină a Europei, după ce s-a impus cu 2-0 în finala Ligii Campionilor! Salah şi Origi au marcat golurile victoriei cu Tottenham.

Salah a deschis scorul, în minutul 2, dintr-un penalti acordat pentru un henţ comis de Sissoko.

Reuşita lui Salah ocupă locul doi în topul celor mai rapide dintr-o finală de LC. Cel mai rapid gol a fost cel marcat de Paolo Maldini (AC Milan) în secunda 51 a finalei din 2005 cu Liverpool.

Al doilea gol al echipei Liverpool a fost înscris de Origi, în minutul 87.

Minutul 20 al finalei Ligii Campionilor, Tottenham - Liverpool, a adus un moment care a făcut deliciul fanilor de pe stadionul Wanda Metropolitano. Pe gazonul celui mai nou stadion din Madrid a intrat o tânără îmbrăcată sumar, doar în costum de baie, iar arbitrul Damir Skomina a fost obligat să întrerupă meciul.

Meciul a fost precedat de un minut de reculegere în memoria fostului internaţional spaniol Jose Antonio Reyes, care a murit într-un accident rutier.