Simona Halep, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 3, a învins-o, miercuri, cu scorul de 6-4, 4-6, 6-4, pe australianca Samantha Stosur, locul 26 WTA şi cap de serie numărul 16, calificându-se în sferturile de finală ale Madrid Open. Sorana Cîrstea, locul 83 WTA şi beneficiară a unui wild-card, şi-a egalat performanţa de anul trecut la Madrid Open, calificânu-se şi ea în sferturile de finală, după victoria obţinută, miercuri, cu 7-5, 3-6, 6-1, cu japoneza Misaki Doi, locul 53 WTA.Sorana Cîrstea, locul 83 WTA şi beneficiară a unui wild-card, şi-a egalat performanţa de anul trecut la Madrid Open, calificânu-se în sferturile de finală, după victoria obţinută, miercuri, cu 7-5, 3-6, 6-1, cu japoneza Misaki Doi, locul 53 WTA.

Sorana Cîrstea, locul 83 WTA şi beneficiară a unui wild-card, şi-a egalat performanţa de anul trecut la Madrid Open, calificânu-se în sferturile de finală, după victoria obţinută, miercuri, cu 7-5, 3-6, 6-1, cu japoneza Misaki Doi, locul 53 WTA. Cîrstea a avut nevoie de o oră şi 57 de minute pentru a se alătura Simonei Halep, calificată şi ea în aceeaşi fază, tot miercuri.

România are doar două jucătoare în sferturi la turneul Premier Mandatory organizat de Ion Ţiriac, faţă de patru anul trecut, când mai ajungeau în această fază şi Begu şi Patricia Ţig.

Sorana Cîrstea şi Simona Halep nu se pot întâlni decât în finala Madrid Open

În faza următoare, Halep, deţinătoarea trofeului, va evolua, în premieră, cu jucătoarea americană Coco Vandeweghe, locul 20 WTA.

Calificarea în sferturi este recompensată la Madrid cu 131.000 de euro şi cu 215 puncte WTA.