CSM Ploieşti e în grafic după primul meci al turneului de promovare de la Sala Olimpia. Baschetbaliştii ploieşteni s-au impus în faţa celor de la Timba Timişoara cu scorul de 71-60, iar astăzi vor lupta pentru o nouă victorie contra ieşenilor de la Poli.

Surprinşi un pic în primul sfert, elevii lui Eugen Ilie au ştiut să-şi facă apoi un meci uşor, începând cu sfertul al doilea în care timişorenii n-au înscris niciun punct în primele 5 minute şi n-au avut niciun coş din acţiune până cu 30 de secunde înainte de finalul secvenţei!

Având mereu un avantaj confortabil, CSM şi-a dozat efortul pe final, aspect foarte important în perspectiva partidei de azi, cu Poli Iaşi.

CSM Ploieşti – Timba Timişoara 71-60 (36-23)

Scorul pe sferturi: 13-16, 23-7, 15-11, 20-26

Sala: „Olimpia”. Spectatori: 1.700.

CSM Ploieşti: Movileanu (11 puncte), Ciotlăuş (6), Dumitrescu (2), Ene (2), Gavrilă (7), Gîrbea (6), Santana (11), Căpuşan (17), Ionescu (6), Casale (2), Neagoe (1), Scărlătescu. Antrenor: Eugen Ilie.

Timba Timişoara: Stănescu (7), Medgyesy (11), Pătru (16), Colceriu (2), Lazăr (8), Kovacevic (13), Filip (3), Pop, Kelemen, Rada, Veina. Antrenor: Bogdan Murărescu.

Rezultatele primei zile:

Olimpic Baia Mare – Politehnica Iaşi 90-78

CSM Ploieşti – Timba Timişoara 71-60

Programul zilei de sâmbătă:

Timba Timişoara – Olimpic Baia Mare (ora 17:15)

CSM Ploieşti – Politehnica Iaşi (ora 19:30)

Programul zilei de duminică:

Politehnica Iaşi – Timba Timişoara (ora 12.45, Digi Sport)

CSM Ploieşti – BCM Olimpic Baia Mare (ora 15.00, Digi Sport)

* Programul ultimei zile a fost modificat la solicitarea postului care transmite meciurile, Digisport.