Irina Begu s-a calificat în semifinalele turneului de la Roma după ce a eliminat-o în sferturile de finală pe japoneza Misaki Doi, locul 45 WTA, scor 6-2, 7-6(3).

Jucătoarea din România a început perfect meciul şi încă din primul game a făcut break-ul. Primul set a fost destul de lejer pentru a 35-a jucătoare a lumii, care s-a impus cu 6-2.

Momentele grele au venit în setul secund, când şi japoneza a intrat altfel în meci şi i-a pus mari probleme Irinei. La scorul de 4-4, jucătoarea din România a ratat trei mingi de break şi i-a dat posibilitatea lui Misaki Doi să facă game-ul. Imediat când la serviciu a urmat Irina, aceasta a terminat repede reuşind să câştige la zero. Apoi setul a intrat în tie-break, unde Begu s-a impus cu 7-3.

Irina Begu va juca în semifinale împotriva învingătoarei din meciul Serena Williams, locul 1 WTA, şi Svetlana Kuznetsova, locul 19 WTA. În semifinale s-a mai califciat şi Garbine Muguruza după ce a învins-o pe Timea Bacsinszky, scor 7-5, 6-2.