Irina-Camelia Begu, locul 35 WTA, a învins-o, joi, cu scorul de 6-1, 6-4, pe rusoaica Daria Kasatkina, locul 33 WTA, şi s-a calificat în sferturile de finală ale Internaţionalelor Italiei.

Irina a avut ceva emoţii în setul secund când Kasatkina s-a apropiat la 4-5 de la 0-5. În cele din urmă, Begu s-a impus după un meci care a durat o oră şi 25 de minute şi a ajuns pentru a doua săptămână la rând în sferturile unui turneu important. În urmă cu şapte zile, ea era învinsă la Madrid, de Simona Halep, cu scorul de 6-3, 0-6, 6-1.

La Foro Italico, Irina Begu o va întâlni în sferturi pe învingătoarea dintre britanica Johann Konta, locul 23 WTA, şi japoneza Misaki Doi, locul 45 WTA.

Calificarea în sferturile de finală este recompensată la Roma cu un premiu de 49.680 de euro şi cu 190 de puncte WTA.

Begu este singura jucătoare din România care a rămas în competiţie, după ce Simona Halep a fost eliminată, miercuri, din turul al doilea.