Fără victorie în Liga Naţională, fără puncte după cinci jocuri, singura realizare a ploieştenilor în meciul cu Potaissa Turda, grupare de cupe europene, a fost scorul destul de strâns. Gruparea din Turda s-a impus în Sala olimpia la doar două goluri diferenţă după ce, la pauză, avea avantaj de 7 goluri, 11-18.

“Ploieştenii au plătit pentru lipsa de maturitate şi experienţă ca echipă în Liga Naţională şi pentru prea numeroasele greşeli „neforţate”, ca să facem o paralelă cu tenisul, eforturile de a sta aproape de o echipă oaspete mai rutinată fiind spulberate, de fiecare dată, de câteva erori greu de explicat pentru acest nivel”, se arată pe csmploiesti.ro.

CSM Ploieşti - AHC Potaissa Turda 28-30 (11-18)

Sala: „Olimpia”. Spectatori: 800.

CSM Ploieşti: Szopka (18 intervenţii) - Tărîţă (2 goluri), Abu Hassan (4, 3 din „7 metri”), Dragnea (6), Rasic (3), Telepnev (2), Al. Farcaş (1, 1 din „7 metri”). Au mai jucat: Antonaru - Capotă (3 goluri), Turcu (1), R. Farcaş, Mihoci (1), Botezatu (3), Stăncioiu (2). Director tehnic: Ion Nicolae. Antrenor principal: Dragoş Dobrescu.

Potaissa: Pallag - Bondar (7 goluri, 3 din „7 metri”), Adomnicăi (3), R. Lazăr (3), Savic (7), Rotaru, Suciu (2). Au mai evoluat: Varo - Cântec (1), Grigoriev (7), Niazhura, Amihăesi. Antrenor: Horaţiu Gal.

Arbitri: Tiberiu Dobre (Bucureşti) şi Mihai Potârniche (Buzău).

Observator FRH: Victor Sighicea (Vâlcea).

Statisticile partidei

Lovituri de la „7 metri”: 5/1 ratată (Abu Hassan) - 3/0 ratate.

Eliminări „2 minute”: 2 (Dragnea, Capotă) - 4 (Niazhura, Cântec, Savic, Grigoriev).