Fără victorie pe teren propriu în campionat, Petrolul era de aşteptat să apese pe acceleraţie încă din startul partidei. Aşa a şi fost, De Lucas şi Hoban conlucrând pentru o fază în care Camara, ramas singur cu portarul l-a luat la ţintă pe acesta (min 4). După încă 12 minute, Alcenat a centrat perfect pentru Boudjemaa, iar acesta a reluat peste poartă din 4 metri. Chijna a replicat în prima repriză doar prin şutul lui Neagu, respins de Pecanha de la colţul scurt. În minutul 26, De Lucas execută perfect o lovitură liberă de la 28 de metri, peste zid, şi deschide scorul. Repriza nu se încheie fără ca Priso să nu se facă de râs :Teixeira îi pasează perfect, vertical, şi-l lasă singur cu portarul, dar după ce îl dribleză,camerunezul işi dă seama că e prea simplu să înscrie cu poarta goală şi se complică inutil, ratând o ocazie imensă. Repriza secundă începe cu un gol anulat Petrolului, pe motiv de ofsaid, deşi ofsaidul nu a existat decât în capul chel al asistentului Oniţă. Jucătorii Concordiei s-au tăvălit pe gazon de parcă ei ar fi condus pe tabela de marcaj, în vreme ce Petrolul dădea senzaţia că macină în gol. A fost nevoie de introducerea lui Dore pentru ca meciul să se dinamizeze. Alcenat centrează perfect de pe dreapta, iar Dore venit lansat din urmă reia cu capul, de pe picioare, la coltul lung şi stabileşte scorul final , 2-0. Asta pentru că acelaşi Dore a vrut parcă să anuleze instinctul de atacant pe care l-a arătat la reuşita din minutul 76 şi a stârnit ilaritate în tribune ratând patru ocazii imense. Una peste alta, Petrolul a câştigat mai clar decât o arată scorul şi în ciuda unor erori de arbitraj evidente, orientate împotriva galben-albaştrilor.

La conferinţa de presă, Ionuţ Chirilă a laudat publicul ploieştean despre care a spus că este cel mai frumos din ţară, dar noi deja ştiam asta.De partea cealaltă, Contra a declarat că s-a săturat ca Petrolul să joace împotriva a 12,13 sau 14 adversari, aluzie evidentă la prestaţia brigăzii de arbitrii, conduse de Adrian Comănescu.