Getafe, echipa antrenată de Cosmin Contra, a pierdut meciul disputat, pe El Madrigal, cu Villarreal. Getafe câştigase ultimele două partide jucate în deplasare şi a fost aproape de a scoate o remiză şi pe terenul lui Villarreal.

Elevii lui Cosmin Contra au început bine, dar au ratat deschiderea scorului în două rânduri, prin Fredy (3) şi Yoda (15). Au reuşit însă să marcheze gazdele, în minutul 38, prin Vietto, şi chiar să-şi dubleze avantajul până la pauză, după golul lui Gerard Moreno.

Echipa lui Contra a redus din diferenţă prin Lacen, în minutul 61 şi putea egala, la marea ocazie a lui Michel. Villarreal s-a impus cu 2-1, iar Getafe coboară pe locul al zecelea, cu patru victorii, două egaluri şi şase înfrângeri în 12 partide disputate.