CSM Ploieşti îşi continuă parcursul fără greşeală din Divizia A. Handbaliştii antrenaţi de Ion Nicolae şi Dragoş Dobrescu s-au impus cu scorul de 38-28 (17-11), în partida cu echipa a doua a CSM Bucureşti.

Tinerii jucători din Capitală au ţinut pasul doar câteva minute, până la scorul de 4-4. După aceea, ploieştenii au trecut la conducerea jocului, dominând fără probleme şi înscriind la foc automat, cu toţi jucătorii de câmp.

Cu opt victorii în tot atâtea meciuri disputate, CSM Ploieşti va avea două jocuri dificile săptămâna viitoare. Primul la Focşani, marţi, de la ora 19.00, iar cel de-al doilea pe teren propriu, sâmbăta viitoare, de la ora 11.00, cu CSU Galaţi, echipe care au pierdut un singur joc în în acest sezon.

CSM Ploieşti - CSM Bucureşti II 38-28 (17-11)

Sala: „Olimpia”. Spectatori: 200.

CSM Ploieşti: Rotaru (4 intervenţii) - Budui (2 goluri), Macovei (2), Sava (7), Roman (3), Zamfir (3), Mihoci (4, 3 din „7 metri”). Au mai jucat: M. Dumitru (10 intervenţii) - Hoinaru (5), Botezatu (1), Hodorogea (2, 1 din „7 metri”), Stăncioiu (4), Pâslaru (1, 1 din „7 metri”), Cârstea (3), Năstase (1). Director tehnic: Ion Nicolae. Antrenor principal: Dragoş Dobrescu.

CSM Bucureşti II: Mardan - G. Alexandru, N. Ungureanu (2), Ed. Cristea, Chiş (2), Lupşe (6, 1 din „7 metri”), Butnaru (1). Au mai evoluat: Cotojman - Guţă, Bizan (4), G. Voicu (6, 2 din „7 metri”), Bădescu (4), Ştefănescu (1), I. Barbu, Dascălu (2), Patrichi. Antrenor: Eliodor Voica.

Arbitri: Alexandru Constantin şi Paul Iacob (Braşov).

Statistici:

Aruncări „7 metri”: 5/5 transformate - 4/3 transformate.

Eliminări „2 minute”: 4 (Macovei, Sava, Zamfir, Hodorogea) - 3 (Lupşe - 2, N. Ungureanu).