Petrolul dispută, la această oră, un amical în compania formaţiei Oţelul Galaţi. Antrenorul Gheorghe Mulţescu i-a introdus titular pe cei doi fotbalişti din Uruguay sosiţi în vară, Pastorini şi Gallegos. De asemenea, în primul unsprezece se află şi Juan Albin.

Din minutul 6, Petrolul conduce cu scorul de 1-0. Filip a centrat în forţă în faţa porţii, mingea a ajuns la Ipsa, iar fundaşul central a înscris, din apropiere, cu un şut puternic.

În prima repriză, jocul a avut un ritm alert. Oţelul şi-a creat câteva faze frumoase de atac, însă, per-ansamblu, lupii au dominat ostilităţile. Dacă Gigi Mulţescu nu  le-a dat şanse celor doi fotbalişti din Uruguay în meciurile oficiale, conaţionalul acestora, Juan Albin, a încercat permanent să-i pună în valoare. Gallegos a fost cel care s-a mişcat mai bine.

Iată componenţa  celor două formaţii:

Petrolul: Bolboaşă – Peteleu, Geraldo, Ipsa, Beţa – De Lucas, Filip – N’Koyi, Albin, Gallegos – Pastorini.

Oţelul: Hotoboc – Milea, Leca, Mişelăricu, Cucu, Helder, Brigido, Popa, Stoian, Popescu, Cristea.