Importanţa victoriei Petrolului în meciul cu Gaz Metan Mediaş depăşeşte simpla contabilizare a trei puncte. Golul lui Astafei din minutul 12, revenirea lui Albin, pofta de joc a lui Alcenat, completarea de care au dat dovadă fundaşii centrali Geraldo şi Satli grăbesc vindecarea după rănile lăsate de meciurile cu CFR Cluj şi Steaua, eliminarea din Europa League, demiterea lui Lucescu.

Petrolul se însănătoşeşte şi în locul echipei ploieştene, pe patul de spital, a fost lungită acum Astra, care pare chiar mai grav lovită după rezultatele din ultima perioadă. Cel de sâmbătă, 0-1 în meciul cu FC Viitorul, la Giurgiu, contribuie la ascensiunea lupilor, ca şi remiza dintre Dinamo şi CS U Craiova.

Da, Petrolul s-a întors pe podium şi, de pe locul al treilea, se vede iarăşi titlul. Iar cele două săptămâni de pauză competiţională pe care antrenorul Gheorghe Mulţescu vrea să le exploateze din plin ar trebui să aducă echipa ploieşteană la forma pe care şi-o asumă tehnicianul. Atât timp cât fondul există şi este chiar solid, nu-i va fi deloc greu să modeleze. Important este însă produsul finit, lucrarea cu care Mulţescu îşi dă licenţa la titlu.