După ce Flamurtari Vlore a câştigat aseară meciul tur cu Sioni Bolnisi, scor 3-2, în deplasare, devine din ce în ce mai limpede că albanezii vor fi adversarii Petrolului în turul al doilea preliminar al Europa League.

Asta pentru că este greu de presupus că georgienii vor avea forţa să întoarcă acest rezultat, pe terenul unei echipe care are, totuşi, mai multă experienţă în competiţiile europene. De remarcat faptul că albanezii au deschis scorul, georgienii au întors rezultatul până la pauză, pentru ca Flamurtari să revină în partea secundă şi să se impună în ultimul minut de joc.

Flamurtari Vlore are în componenţă doar doi jucători străini, un afgan şi un macedonean.

În sezonul anterior al Europa League, Petrolul a jucat în turul al doilea preliminar contra formaţiei Vikingur Gotta, din Insulele Faroe, ploieştenii câştigând dubla cu scorul general de 7-0.