Fostul preşedinte Ion Iliescu a venit joi la Parchetul instanţei supreme, fiind citat pentru a fi audiat în calitate de martor în dosarul Revoluţiei, în care se fac cercetări pentru infracţiuni contra umanităţii.
La intrarea în sediul Parchetului Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, Ion Iliescu nu a dorit să spună în ce dosar a fost chemat de procurori şi dacă are calitate de martor sau dacă anchetatorii îl vor pune sub acuzare.
Potrivit unor surse judiciare, Ion Iliescu va da declaraţii de martor în dosarul Revoluţiei, în care în prezent se fac cercetări in rem, pentru infracţiuni contra umanităţii.
În cadrul anchetei, procurorii militari ai Parchetului instanţei supreme au audiat, în ultima perioadă, mai mulţi foşti membri ai Consiliului Frontului Salvării Naţionale şi au cerut acte de la mai multe instituţii, care vor fi folosite în ancheta în care se fac cercetări pentru infracţiunii contra umanităţii.
Printre cei care au fost audiaţi de procurori, în calitate de martor, sunt fostul premier Petre Roman, fostul viceprim-ministru Gelu Voican Voiculescu, Laszlo Tokes, Ion Caramitru şi Mircea Dinescu.
Procurorii militari din Parchetul instanţei supreme au dispus, în 1 noiembrie 2016, extinderea urmăririi penale in rem, pentru infracţiuni contra umanităţii.
Din actele dosarului rezultă că, pentru păstrarea puterii, prin acţiunile desfăşurate şi măsurile dispuse, conducerea politică şi militară instaurată după decembrie 1989 a determinat uciderea, rănirea prin împuşcare, vătămarea integrităţii fizice şi psihice, respectiv lipsirea de libertate a unui număr mare de persoane, „fapte care se circumscriu condiţiilor de tipicitate ale infracţiunii contra umanităţii”, a precizat PICCJ.
"Situaţia premisă a infracţiunii contra umanităţii referitoare la existenţa unui atac generalizat rezultă din numărul mare de localităţi în care au avut loc incidente armate cu consecinţele menţionate anterior. Din modul în care s-a produs acest atac reiese existenţa unui plan după care s-a acţionat, plan care a urmărit crearea unei stări de confuzie în rândul forţelor armate, prin divizarea conducerii Ministerului Apărării Naţionale şi difuzarea unor ordine, rapoarte şi informaţii false, scoaterea în stradă şi înarmarea populaţiei, respectiv crearea aparenţei unui «război civil» în care să se confrunte unităţi înarmate aparţinând Ministerului Apărării Naţionale şi Ministerului de Interne sau aceluiaşi minister, în scopul preluării puterii şi legitimării noilor lideri. În realizarea acestui plan s-a apelat la Televiziunea Română care a transmis comunicate alarmiste şi uneori false, la tăierea legăturilor telefonice şi aducerea la conducerea ministerelor de forţă a unor foste cadre militare loiale noii conduceri politico-militare, cu consecinţa generării unui «război» psihologic şi mediatic care a condus la producerea a numeroase victime”, potrivit Parchetului instanţei supreme.
Procurorii cercetează toate faptele care au făcut obiectul dosarului nr. 11/P/2014, inclusiv cu privire la faptele comise după data de 22 decembrie 1989 în întreaga ţară, conform dispoziţiilor din încheierea de confirmare a redeschiderii urmăririi penale în cauză.
Dosarul "Revoluţiei din 1989" este una dintre cele mai tergiversate anchete din istoria practicii judiciare din România. Procurorii au avut de lămurit cauzele în care s-a produs decesul a 709 persoane, rănirea prin împuşcare a 1.855 de persoane, rănirea prin alte forme de violenţă a 343 de persoane şi privarea ilegală de libertate a 924 de persoane.
Fostul preşedinte Ion Iliescu, audiat la Parchetul instanţei supreme în dosarul Revoluţiei
16 martie 2017
- citeşte totul despre:
- presedinte,
- iliescu,
- parchet,
- instanta,
- martor,
- revolutie,
- infractiuni

Din aceeaşi categorie:
Paleologu, despre excluderea din PNL: E strigător la cer
(16 iunie 2016)
40 vizualizări
Liberalii nu vor suspendarea preşedintelui Băsescu
(1 august 2013 - Cristina IANCU)
67 vizualizări
PSD se laudă cu reducerea CAS
(6 noiembrie 2013)
35 vizualizări
Gavrilescu: Demiterea viceprimarului cu atribuţii de primar nu ar fi cea mai bună soluţie!
(26 noiembrie 2015 - Cristina IANCU)
366 vizualizări
PSD şi ALDE critică refuzul liberalilor de a participa la constituirea Consiliului Judeţean Prahova
(24 iunie 2016)
339 vizualizări
Ludovic Orban : Revelionul va putea fi sarbatorit numai daca vom putea reveni la un nivel de normalitate !
(2 noiembrie 2020)
809 vizualizări
PSD va depune un proiect care prevede eliminarea a 102 taxe nefiscale de la 1 ianuarie, printre care taxa radio-TV
(10 octombrie 2016)
394 vizualizări
Iohannis a promulgat Legea privind acordarea voucherelor pentru vacanţă
(29 iunie 2015)
337 vizualizări
Remus Cernea vrea să elimine religia din programa şcolară obligatorie
(16 februarie 2014)
81 vizualizări
Imagine nouă pentru PNL Prahova
(22 iulie 2015 - Cristina IANCU)
179 vizualizări
Sesiune extraordinară a Parlamentului pentru Legea CAS, pe 25-26 august
(14 august 2014)
38 vizualizări
Roberta Anastase implicată în căderea Guvernului MRU
(16 noiembrie 2013)
233 vizualizări
Marian Munteanu, propus oficial drept candidat al PNL pentru Primăria Capitalei
(12 aprilie 2016)
57 vizualizări
Preşedintele AEP susţine reducerea numărului de semnături necesare pentru depunerea candidaturilor la orice tip de alegeri
(26 septembrie 2019)
57 vizualizări
Blaga: PDL are un nou adversar - Partidul Mişcarea Populară
(2 februarie 2014)
86 vizualizări
Dragoş Pîslaru, propunerea pentru funcţia de ministru al Muncii
(18 aprilie 2016)
237 vizualizări
Moţiunea de cenzură împotriva Guvernului Grindeanu, citită azi în Parlament
(18 iunie 2017)
419 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole