Plenul Camerei Deputaţilor a aprobat, luni, hotărârea privind transmiterea către Curtea de Conturi a unei solicitări privind efectuarea unei anchete cu privire la rectificările bugetare din 2016 făcute de către Guvernul Cioloş, raportul urmând să fie depus până pe 15 februarie.
Iniţial, termenul pentru raport era 1 februarie, însă liderul deputaţilor PNL, Eugen Nicolăescu, a solicitat două săptămâni suplimentare, cererea fiind aprobată de plen.
Biroul Permanent al Camerei Deputaţilor a aprobat, luni, o scrisoare a preşedintelui Liviu Dragnea, cu un număr de 15 întrebări, prin care se solicită Curţii de Conturi efectuarea “de urgenţă” a unei anchete cu privire la rectificarea bugetului de stat pe 2016 şi “mai ales asupra nivelurilor cheltuielilor şi veniturilor care au fost avute în vedere”, a declarat secretarul Camerei Marcel Ciolacu.
Aspectele care vor fi urmărite în cadrul controlului Curţii de Conturi sunt: “cât au fost realizate veniturile totale ale bugetului general consolidat la 31.12 2016; cât au fost estimate veniturile totale ale bugetului general consolidat la momentul construcţiei bugetului pe anul 2016, cât au fost estimate veniturile totale ale bugetului general consolidat la 10 august - prima rectificare; cât au fost realizate veniturile totale ale bugetului general consolidat la 30 iunie primul semestru; cât au fost estimate veniturile totale ale bugetului total consolidat la 23 noiembrie - cea de-a doua rectificare; cât au fost estimate veniturile totale ale bugetului total consolidat la 30 septembrie, după trei trimestre, cât au fost estimate veniturile totale ale bugetului total consolidat în luna decembrie 2016, care a fost media veniturilor totale ale bugetului general consolidat pe primele 11 luni ale anului”.
În scrisoarea preşedintelui Camerei Deputaţilor, Liviu Dragnea, mai figurează următoarele întrebări adresate Curţii de Conturi: “cu cât au fost mai mici veniturile totale ale bugetului general consolidat în decembrie 2016 faţă de decembrie 2015; care sunt motivele pentru care nu au fost estimate corect veniturile totale ale bugetului general consolidat la prima şi la a doua rectificare; cât este venitul nerealizat la 31.12.2016 din sumele de la Uniunea Europeană - , exerciţiul financiar 2014 - 2029, comparativ cu sumele de la Uniunea Europeană 2014-2020 estimate la 23 noiembrie data celei de-a doua rectificări; care sunt sumele rămase necheltuite atât din bugetul propriu, cât şi din fonduri europene pe fiecare minister în parte (raportarea se va face la cheltuielile care ar fi trebuit să fie făcute conform rectificării din 23 noiembrie); care sunt investiţiile, programele care au fost bugetate, dar nu au fost realizate pe fiecare minister în parte; care sunt motivele nerealizării investiţiilor, programelor de către ministere (se va prezenta o situaţie pentru fiecare investiţie program în parte; care este suma care a rămas necheltuită la sfârşitul 2016 la capitolul cheltuieli de personal”.
Deputaţii au aprobat cererea către Curtea de Conturi pentru efectuarea unei anchete privind rectificările din 2016
16 ianuarie 2017



Din aceeaşi categorie:
Alina Gorghiu i-a dat termen lui Tudor Chiuariu să îşi dea demisia din PNL până în 23 ianuarie
(12 ianuarie 2015)
181 vizualizări
Dragnea: Dorinţa lui Tăriceanu de a fi un posibil viitor prim-ministru e îndreptăţită, dacă ALDE câştigă alegerile
(21 noiembrie 2016)
300 vizualizări
PSD cere convocarea conducerii ASF la audieri în Camera Deputaţilor
(21 octombrie 2016)
377 vizualizări
Năstase: Renunţarea la preşedinţia Camerei ar trebui să fie pentru Zgonea o chestiune de demnitate, nu de regulament
(16 mai 2016)
523 vizualizări
Botez: Am pierdut primarul, dar am câştigat majoritatea în Consiliul Local Ploieşti!
(6 iunie 2016)
524 vizualizări
Zgonea nu crede că Băsescu va retrimite bugetul la Parlament
(24 noiembrie 2013)
64 vizualizări
A murit fostul ministru Sorin Frunzăverde
(3 noiembrie 2019)
363 vizualizări
Parlamentul European: România şi Bulgaria, pregătite să adere la Schengen
(1 iunie 2018)
78 vizualizări
Membrii Guvernului Dăncilă au depus jurământul la Palatul Cotroceni
(29 ianuarie 2018)
116 vizualizări
Dacian Cioloş a demisionat din funcţia de preşedinte al USR. UPDATE. Anunţă că va rămâne în continuare în partid, ca simplu membru. Cătălin Drulă devine preşedinte interimar până vor fi organizate noi alegeri.
(8 februarie 2022)
74 vizualizări
Mădălin Voicu, numit consul general la Bonn
(23 iulie 2015)
374 vizualizări
Fostul primar din Sectorul 5, Marian Vanghelie, condamnat la 11 ani şi 8 luni de închisoare pentru corupţie / Decizia nu este definitivă
(13 mai 2021)
66 vizualizări
Cea de-a patra şedinţă a Birourilor Permanente Reunite pe tema moţiunii de cenzură a fost suspendată din lipsă de cvorum.
(7 septembrie 2021)
18 vizualizări
Robert Negoiţă nu mai candidează la şefia PSD: îl susţin pe Liviu Dragnea
(24 septembrie 2015)
271 vizualizări
Cel mai puţin numeros Parlament de după 1989. Cum se vor distribui cele 464 de mandate de senatori şi deputaţi
(10 decembrie 2016)
154 vizualizări
Băsescu: Am vorbit zilnic la telefon cu Elena Udrea şi am fost la ea acasă
(25 februarie 2015)
325 vizualizări
Oprescu pe holurile DNA: Nu dăm declaraţii; banii erau marcaţi?
(7 septembrie 2015)
266 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole