Fostul preşedinte al Tribunalului Dâmboviţa Ion Miloşioiu, trimis în judecată pentru infracţiuni de corupţie, a fost condamnat la trei ani de închisoare pentru trafic de influenţă, relatează Mediafax. Decizia Curţii de Apel Piteşti nu este definitivă.
Conform deciziei publicate pe portalul instanţelor de judecată, prin sentinţa pronunţată instanţa a dispus, de asemenea, luarea măsurii controlului judiciar faţă de fostul preşedinte al Tribunalului Dâmboviţa.
În acelaşi dosar în care magistratul a fost condamnat, au mai primit pedepse cu închisoarea alte patru persoane, acuzate tot de fapte de corupţie, respectiv trafic de influenţă şi cumpărare de influenţă.
Astfel, George Banu a fost condamnat la un an şi patru luni de închisoare pentru trafic de influenţă, Vişan Eftmie a fost condamnat la doi ani de închisoare pentru cumpărare de influenţă, Gheorghe Doican a primit un an şi patru luni de închisoare pentru cumpărare de influenţă, toţi cei trei fiind, de asemenea, puşi sub control judiciar.
Un al cincilea inculpat în acest dosar, Robert Anghel, fratele lui Vişan Eftimie, în prezent arestat într-o altă cauză, a fost condamnat la doi ani de închisoare pentru cumpărare de influenţă, la care s-au adăugat pedepse penale primite anterior, în final instanţa dispunând executarea celei mai grele pedepse, de şase ani de detenţie şi patru ani interzicerea unor drepturi.
În vara anului 2013, procurorii DNA l-au trimis în judecată pe magistratul Ion Miloşioiu, la acea dată preşedinte al Tribunalului Dâmboviţa, acuzându-l de trafic de influenţă.
Conform rechizitoriului, în noiembrie 2010, Miloşioiu ar fi pretins suma de 6.000 de euro din care ar fi primit 12.500 de lei de la Anghel Robert şi de la fratele acestuia, Vişan Eftimie, prin intermediul lui George Banu şi Gheorghe Doican. Banii ar fi fost primiţi în condiţiile în care magistratul a lăsat să se creadă că are influenţă şi poate să intervină pe lângă o colegă de-a sa, judecătoare, pentru ca aceasta să dispună judecarea în libertate şi o sentinţă cu suspendare pentru Anghel Robert, arestat preventiv şi trimis în judecată pentru înşelăciune şi recidivist.
Ion Miloşioiu a fost singurul dintre inculpaţii din acest dosar trimis în judecată în stare de libertate, el primind interdicţia de a părăsi ţara, măsură care, pe parcursul procesului, a încetat.
Fostul preşedinte al Tribunalului Dâmboviţa, condamnat la trei ani de închisoare
8 martie 2014

Din aceeaşi categorie:
Comisia juridică a votat pentru arestarea lui Mădălin Voicu
(15 februarie 2016)
25 vizualizări
Al patrulea deţinut care a fugit din curtea IPJ Cluj, căutat de aproape 40 de ore
(19 ianuarie 2015)
57 vizualizări
Italia ridică nivelul de alertă după atentatele teroriste de vineri
(27 iunie 2015)
26 vizualizări
Trafic restricţionat pe DN 7, din cauza unei alunecări de teren
(13 iunie 2017)
21 vizualizări
Cutremur de 4,1 grade în Vrancea
(12 ianuarie 2015)
45 vizualizări
Doi medici din Caraş-Severin, reţinuţi pentru eliberarea de certificate de handicap false
(14 martie 2014)
82 vizualizări
Recomandare pentru companiile aeriene: În cabină să fie tot timpul doi membri ai echipajului
(27 martie 2015)
21 vizualizări
Român arestat la Viena după ce a vandalizat un autoturism şi a ameninţat poliţişti cu un cuţit
(25 septembrie 2018)
23 vizualizări
Neculai Onţanu rămâne în arest pentru încă 30 de zile
(26 aprilie 2016)
26 vizualizări
Explozie la Sângeru. O persoană a ajuns la spital cu arsuri grave
(14 ianuarie 2016)
46 vizualizări
Zborul MH17, doborât de o rachetă sol-aer Buk de fabricaţie rusească
(21 martie 2015)
62 vizualizări
Cutremur de 3 grade în zona Vrancea, cu epicentrul în judeţul Buzău
(11 octombrie 2015)
30 vizualizări
Ministerul rus al Apărării anunţă că un avion militar Ilyushin Il-20 cu 14 militari la bord a dispărut de pe radare în largul Siriei, în timpul unor atacuri desfăşurate de Israel şi Franţa în provincia Latakia.
(18 septembrie 2018)
95 vizualizări
Cod galben de ceaţă în judeţele Alba, Sibiu, Harghita, Covasna şi Braşov
(18 noiembrie 2016)
16 vizualizări
Şeful Secretariatului General al Guvernului, audiat la DNA
(14 iulie 2014)
28 vizualizări
Atentat cu victime la Bagdad
(12 ianuarie 2014)
41 vizualizări
Cod roşu de ninsoare, ploaie îngheţată şi polei în Croaţia
(6 ianuarie 2016)
47 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole