Poliţiştii din Călăraşi şi cei de la Direcţia Operaţiuni Speciale au confiscat aproximativ 15.000 de euro şi au reţinut 12 persoane, faţă de alte patru fiind dispusă măsura controlului judiciar, fiind instituite măsuri asiguratorii de aproximativ 14.000.000 de lei, în urma a 43 de percheziţii făcute miercuri în Bucureşti şi în cinci judeţe din ţară, într-un dosar de evaziune fiscală şi spălare de bani în domeniul livrărilor intracomunitare de produse alimentare, cu prejudiciu de 14,5 milioane de euro.
Poliţiştii au făcut, miercuri dimineaţă, 43 de percheziţii în judeţele Ilfov, Giurgiu, Călăraşi, Dâmboviţa, Ialomiţa şi în municipiul Bucureşti, într-un dosar de evaziune fiscală, rambursări ilegale de T.V.A. şi spălare de bani în domeniul livrărilor intracomunitare de produse alimentare.
În urma percheziţiilor, au fost ridicaţi 33.500 de lei şi 6.630 de euro.
De asemenea, poliţiştii au reţinut 12 persoane, în Centrul de Reţinere şi Arestare Preventivă Călăraşi, urmând a fi prezentate la Tribunalul Călăraşi cu propunere de arestare preventivă. Faţă de alte patru persoane, procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Călăraşi au dispus măsura controlului judiciar pentru 60 de zile.
Cei în cauză sunt bănuiţi că ar fi folosit documentaţie falsă - facturi fiscale, documente de transport - utilizând societăţi comerciale de tip „fantomă” din afara statului român, respectiv din Bulgaria şi Cipru.
Aceştia ar fi livrat astfel fictiv produse alimentare către aceste firme fantomă, însă în realitate le-ar fi vândut prin intermediari, cu documente fictive sau „la negru” pe teritoriul României, eludându-se în acest fel T.V.A. datorată bugetului de stat", prejudiciul total adus bugetului de stat fiind în valoare de aproximativ 14.500.000 de lei, iar suma rezultată din circuitul de spălare a banilor fiind de 65.000.000 de lei.
Aproximativ 15.000 de euro au fost confiscaţi şi 12 persoane au fost reţinute în urma a zeci de percheziţii
22 iunie 2017

Din aceeaşi categorie:
O adolescentă din România, înjunghiată mortal într-un parc din oraşul german Viersen. Suspectul, un bărbat de origine turcă, reţinut
(12 iunie 2018)
166 vizualizări
CCR a respins superimunitatea
(15 ianuarie 2014)
62 vizualizări
Cutremur în Prahova!
(7 decembrie 2014)
111 vizualizări
Adevăratul motiv al tragediei din Siria şi importanţa globală a regiunii
(23 septembrie 2015)
36 vizualizări
OTV va emite de la Vatican
(8 octombrie 2013)
78 vizualizări
Un prahovean s-a sinucis, incendiind autoturismul în care se afla
(2 iulie 2016)
89 vizualizări
Un constănţean arestat în Marea Britanie pentru o crimă comisă în 1989
(21 mai 2015)
35 vizualizări
Putin va ridica sancţiunile impuse Turciei, după ce Erdogan şi-a cerut scuze pentru doborârea avionului SU-24
(29 iunie 2016)
33 vizualizări
Coreea de Nord anunţă că va lansa un satelit. Japonia se teme de un atac cu rachetă
(3 februarie 2016)
24 vizualizări
O lege bună şi pentru noi: Britanicii propun interzicerea fumatului în maşinile în care sunt şi copii
(10 noiembrie 2014)
24 vizualizări
Patru albanezi care au interdicţie să intre în Spaţiul Schengen, prinşi de poliţiştii de frontieră la graniţa cu Serbia
(27 martie 2017)
45 vizualizări
Rusia, China şi India fac exerciţii militare comune
(15 mai 2015)
30 vizualizări
Cutremur de 4,9 grade în Italia
(30 decembrie 2013)
46 vizualizări
Premieră în istoria Loteriei Române:Câştigătorul marelui premiu la LOTO 6/49 nu şi-a revendicat banii
(29 martie 2014)
51 vizualizări
Trafic restricţionat din cauza unor lucrări pe autostrada A1 Bucureşti-Piteşti
(17 mai 2017)
24 vizualizări
Un avion al unei companii poloneze a aterizat de urgenţă din cauza unei ameninţări cu bombă
(31 decembrie 2016)
27 vizualizări
Român condamnat la moarte pentru trafic de droguri, în Malaysia
(16 octombrie 2013)
53 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole