Coreea de Nord a înregistrat un eşec militar, duminică, după o paradă militară uriaşă, organizată cu ocazia sărbătoririi a 105 ani de la nşaterea lui Kim Ir sen, fondatorul ţării.
„Comandamentul forţelor americane din Pacific a detectat şi urmărit ceea ce noi estimăm a fi un tir de rachetă nord coreeană la ora 11:21 Hawai, 15 aprilie, de la situl Sinpo”, a declarat purtătorul de cuvânt Dave Benham. Acesta a mai adăugat şi că „racheta a explodat aproape imediat”.
Mii de militari au bătut pas de paradă, sâmbătă, sub atentata supraveghere a liderului Kim Jong un. Au fost prezentate şi cele mai noi sisteme de rachete cu rază lungă de acţiune.
De asemenea, nu au lipsit nici ameninţările la adresa Statelor Unite. Reprezentanţii Phenianului au declarat că sunt pregătiţi de un „război total şi nuclear”.
Declaraţia vine la scurt timp după ce preşedintele Statelor Unite, Donald Trump, a declarat că ţara sa este „pregătită să rezolve singură problema coreeană”.
Mai mulţi oficiali americani de rang înalt au declarat pentru NBC că armata americană este în stare de alertă din cauza unui posibil test nuclear nord-coreean, care ar fi iminent. Dacă serviciile de informaţii americane vor avea certitudinea că regimul de la Phenian vrea să facă testul, Casa Albă ar putea decide, pentru prima dată în istorie, un atac preventiv pentru a-l împiedica. Ar putea fi folosite rachete, bombe dar şi operaţiuni la sol ale forţelor speciale sau sabojat cibernetic.
Două distrugătoare capabile să lanseze rachete Tomahawk au fost amplasate la mai puţin de 500 de kilometri distanţă de poligonul de teste nucleare nord-coreean. Mai multe bombardiere americane se află în Guam, pregătite să efectueze raiduri în peninsula coreeană, pe lângă portavionul USS Carl Vinson şi grupul său de luptă.
Coreea de Nord a testat o rachetă care a explodat imediat după lansare
16 aprilie 2017
- citeşte totul despre:
- coreea,
- nord,
- parada,
- militara,
- sarbatoare,
- militari,
- declaratie

Din aceeaşi categorie:
Staţia de metrou Maelbeek, unde a avut loc unul din atentatele teroriste din Bruxelles, redeschisă
(25 aprilie 2016)
34 vizualizări
Şi cu Pedeleii la DNA! Gheorghe Flutur, audiat în dosarul “Elena Udrea”
(5 noiembrie 2015)
53 vizualizări
Ministrul Sănătăţii l-a demis pe directorul interimar al Spitalului Floreasca
(21 aprilie 2016)
30 vizualizări
Nouă morţi în inundaţiile din Carolina de Sud
(6 octombrie 2015)
30 vizualizări
Martin Schulz rămâne preşedinte al Parlamentului European până în ianuarie 2017
(25 iunie 2014)
39 vizualizări
Darius Vâlcov rămâne în arest
(24 aprilie 2015)
155 vizualizări
Victor Ciorbea va prelua astăzi funcţia de Avocat al Poporului
(6 mai 2014)
37 vizualizări
Funcţionar de la Serviciul de Stare Civilă Sector 1 suspectat că a falsificat mai multe certificate de naştere
(1 iulie 2016)
42 vizualizări
O aeronavă care circula pe ruta Ankara-Dusseldorf şi avea la bord 116 pasageri a aterizat la Bucureşti din cauza unei urgenţe medicale
(9 iulie 2018)
52 vizualizări
Pakistanez ascuns sub un camion, pe roata de rezervă, prins la Ostrov când încerca să intre în ţară
(13 octombrie 2016)
42 vizualizări
Percheziţii la Poliţia Timiş şi la Primăria Recaş
(19 ianuarie 2015)
158 vizualizări
Nepotul lui Traian Băsescu, trimis în judecată după ce ar fi cerut 1 milion de euro pentru a-şi trafica influenţa
(26 octombrie 2015)
43 vizualizări
Unul din 20 de adolescenţi români se droghează
(17 septembrie 2013)
56 vizualizări
Americanii marchează 14 ani de la atacurile din 11 septembrie
(11 septembrie 2015)
28 vizualizări
Ucraina: Incendiu la un depozit militar aflat în apropierea zonei controlate de proruşi
(30 octombrie 2015)
26 vizualizări
Reţeaua de televiziune HBO va concedia peste 150 de angajaţi
(30 octombrie 2014)
34 vizualizări
Mai mulţi membri ai Statului Islamic, aflaţi pe teritoriul Republicii Moldova
(23 noiembrie 2015)
44 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole