Procurorii DIICOT au făcut, joi, o percheziţie la locuinţa unui tânăr de 18 din Craiova, bănuit că a promovat pe internet mesaje de susţinere a organizaţiilor teroriste. Anul trecut, tânărul, care a renunţat în 2013 la religia creştin-ortodoxă pentru a trece la cea musulmană, a fost reţinut pentru propagandă jihadistă.
Poliţiştii Direcţiei de Combaterea a Criminalităţii Organizate din Poliţia Română, sub coordonarea procurorilor DIICOT, au făcut o percheziţie în Craiova, la un tânăr de 18 ani bănuit de propagandă teroristă.
El este bănuit de promovarea în mod sistematic în mediul virtual, prin intermediul platformelor sociale, a unor mesaje de susţinere a organizaţiilor teroriste, respectiv de ameninţare cu folosirea unor mijloace de natură să pună în pericol viaţa, integritatea corporală sau sănătatea persoanelor.
De la locuinţa acestuia au fost ridicate dispozitive informatice, telefoane mobile, obiecte şi înscrisuri.
Bărbatul va fi dus la sediul DIICOT, pentru audieri şi dispunerea măsurilor legale.
La activităţi au participat şi jandarmi de la Brigada Specială de Intervenţie a Jandarmeriei ”Vlad Ţepeş”.
Şi în urmă cu un an, procurorii DIICOT au făcut o percheziţie la locuinţa din Craiova a tânărului. Atunci, tânărul, Luigi Constantin Boicea, a fost reţinut de procurorii DIICOT pentru propagandă jihadistă.
În urma percheziţiei, au fost găsite şi ridicate documente, materiale de propagandă islamistă şi sisteme informatice.
Rudele tânărului au povestit că acesta a renunţat în 2013 la religia creştin-ortodoxă pentru a trece la cea musulmană. Luigi Constantin Boicea este elev în clasa a XII-a la Liceul Tehnologic Auto.
”După convertirea la islamism, tânărul şi-a schimbat stilul de viaţă, izolându-se de societate şi familie, identificându-se cu Statul Islamic şi vorbind permanent în numele acestuia. A început să poarte în public ţinută specifică musulmanilor şi să se afişeze pe reţelele de socializare cu însemnele Statului Islamic”, se arată într-un comunicat al Poliţiei Române.
Luigi Constantin Boicea provine dintr-o familie destrămată, tatăl său fiind eliberat în 2015 din penitenciar. Mama sa este angajată a Regiei Autonome de Transport Craiova.
Craiova: Percheziţie la locuinţa unui tânăr bănuit că a promovat pe internet mesaje de susţinere a organizaţiilor teroriste
8 decembrie 2016
- citeşte totul despre:
- crestinortodoxa,
- organizatiilor,
- renuntat,
- perchezitie,
- diicot,
- sustinere,
- tanar,
- procurorii,
- internet

Din aceeaşi categorie:
Constanţa: 14 persoane, la spital în urma unui accident rutier în care au fost implicate un autoturism şi un microbuz plin cu pasageri
(12 iulie 2017)
22 vizualizări
Poliţia ucraineană: „Locuitorii Kievului sunt deranjaţi de protestatari“
(1 ianuarie 2014)
37 vizualizări
Cardul de sănătate, obligatoriu din 2015
(4 februarie 2014)
33 vizualizări
Tânărul acuzat de propagandă în favoarea grupării Stat Islamic va fi judecat în arest preventiv
(17 august 2017)
20 vizualizări
120 de români au fugit dintr-un restaurant din Spania, în grup, fără să achite nota de plată
(3 martie 2017)
60 vizualizări
Crimeea inaugurează o linie feroviară Simferopol-Moscova
(2 august 2014)
20 vizualizări
ICCJ a decis ca Darius Vâlcov să fie cercetat în arest la domiciliu
(21 aprilie 2015)
30 vizualizări
Americanii marchează 14 ani de la atacurile din 11 septembrie
(11 septembrie 2015)
28 vizualizări
Sistemul de rachete Patriot a ajuns în România
(1 noiembrie 2016)
71 vizualizări
Ioan Olteanu, urmărit penal pentru trafic de influenţă
(3 august 2016)
28 vizualizări
Alertă cu bombă la Curtea de Apel Bucureşti. Clădirea, evacuată
(19 februarie 2018)
75 vizualizări
Porturile Midia, Constanţa - fluvial şi Mangalia, închise din cauza vântului puternic
(17 ianuarie 2016)
25 vizualizări
Razie RAR la Târgul Vitan pentru verificarea vânzătorilor de piese destinate sistemului de frânare
(29 iulie 2015)
29 vizualizări
Un avion de mici dimeniuni, aterizat forţat în Giurgiu
(31 martie 2014)
43 vizualizări
Şase judeţe sub atenţionare cod galben de ceaţă
(10 martie 2017)
27 vizualizări
Peste 10 milioane de ţigări, confiscate de poliţişti
(8 februarie 2014)
31 vizualizări
Cutremur cu magnitudine 3,4 în Vrancea
(3 decembrie 2017)
85 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole