Ministerul de Externe a anunţat, luni, că alţi doi români au fost evacuaţi din Yemen, astfel că numărul total al cetăţenilor români scoşi din această ţară, în urma deteriorării situaţiei de securitate, a ajuns la 24, la care se adaugă un moldovean şi doi yemeniţi, care sunt membri de familie, scrie Mediafax.
"În cursul nopţii precedente şi pe tot parcursul dimineţii a fost derulată o acţiune de evacuare a doi cetăţeni români din portul Al Hudaydah. Operaţiunile s-au finalizat cu succes, cei doi cetăţeni români aflându-se în prezent pe o navă maritimă aparţinând Republicii Islamice Pakistan, cu destinaţia Djibouti", precizează MAE, într-un comunicat.
Ministerul de Externe informează că, în afara celor doi cetăţeni români, pe lista de evacuare de astăzi s-au aflat încă patru cetăţeni români, dar aceştia din urmă au refuzat, din motive personale, îmbarcarea şi evacuarea din portul Al Hudaydah.
"MAE rămâne, însă, în legătură cu cetăţenii români care au refuzat îmbarcarea propusă astăzi", se arată în comunicat.
Până la acest moment, numărul cetăţenilor evacuaţi din Yemen ca urmare a deteriorării severe a situaţiei de securitate, este de 24 de cetăţeni români, la care se adaugă doi yemeniţi şi un cetăţean al Republicii Moldova, care sunt membri de familie.
Totodată, Ministerul de Externe precizează că, în cursul dimineţii de luni, membrii Celulei de Criză au avut o întâlnire cu şeful biroului din România al Organizaţiei Internaţionale pentru Migraţie (OIM), în cadrul căreia a fost reiterată necesitatea continuării "eforturilor conjugate pentru evacuarea în condiţii de siguranţă a tuturor cetăţenilor români aflaţi în prezent în Yemen".
Tot în cursul zilei de luni, consulul onorific al Republicii Yemen, acreditat de curând în România, a fost invitat la o discuţie cu conducerea Departamentului Consular, ocazie cu care i s-a solicitat sprijinul în cadrul demersurilor de evacuare a cetăţenilor români, acesta arătând întreaga disponibilitate pentru continuarea implicării în acţiunile aflate în derulare.
În egală măsură, MAE prin intermediul misiunilor diplomatice din regiune, menţine legătura permanentă cu toate autorităţile implicate în acţiunile de evacuare.
De asemenea, Ministerul Afacerilor Externe reaminteşte că pe site-ul său a fost postat, încă din anul 2011, un avertisment ferm de călătorie pentru Yemen, care conţine nivelul maxim de alertă: "Pericol major – părăsiţi imediat zona sau ţara"!
"Această alertă de călătorie a fost adusă la cunoştinţa publicului larg în mod constant în tot acest interval prin intermediul celor două instrumente moderne de informare ale MAE – serviciul de alertă prin SMS «Un SMS îţi poate salva viaţa!», lansat în luna octombrie 2012, prin intermediul căruia cetăţenii români, odată ajunşi într-un stat considerat de risc primesc coordonatele misiunii diplomatice române, respectiv prin intermediul aplicaţiei «Călătoreşte în siguranţă», lansată în anul 2014, care poate fi descărcată pe orice telefon mobil de tip smartphone", se mai arată în comunicat.
MAE: 24 de români şi un moldovean au fost evacuaţi după deteriorarea situaţiei de securitate în Yemen
6 aprilie 2015

Din aceeaşi categorie:
Patru decese din cauza gripei de la începutul anului, numărul cazurilor ajungând la şase
(12 ianuarie 2017)
36 vizualizări
A murit Paul Walker, din Fast&Furious
(1 decembrie 2013)
82 vizualizări
Valonia, încă un obstacol în calea CETA
(21 octombrie 2016)
36 vizualizări
O poliţistă din IPJ Teleorman a murit, iar colegul său a fost grav rănit, după ce maşina în care se aflau a intrat într-o betonieră
(25 martie 2017)
191 vizualizări
Mirel Amariţei, varianta americană. Candidat la preşedinţie: Ce este Alep?
(9 septembrie 2016)
60 vizualizări
Un TIR a dărâmat o casă în Miercurea Sibiului. Proprietarii plecaseră la serviciu
(6 noiembrie 2015)
71 vizualizări
Incendiu la o clădire dezafectată din Ploieşti
(4 septembrie 2013)
104 vizualizări
Al-Qaida pregăteşte atentate împotriva unor trenuri de mare viteză din Europa
(19 august 2013)
54 vizualizări
Accident în zona de Nord a Ploieştiului. Două persoane transportate la spital
(24 iulie 2018)
157 vizualizări
Procurorii DNA fac percheziţii în Bucureşti şi în Ilfov, inclusiv la Primăria Sector 5
(6 mai 2016)
31 vizualizări
Se circulă bară la bară pe DN1, tronsonul Predeal-Sinaia – Comarnic
(17 august 2014)
151 vizualizări
Video: 31 de oameni au murit la Odesa
(3 mai 2014)
40 vizualizări
Frontex: Peste 1 milion de imigranţi vor ajunge în 2016 în Grecia
(30 ianuarie 2016)
28 vizualizări
Preţul carburanţilor va creşte cu 0,4 lei pe litru, ca urmare a introducerii noii accize
(6 februarie 2014)
32 vizualizări
SUA: Armata rusă ar fi bombardat, în mai multe rânduri, poziţii din estul Ucrainei
(24 iulie 2014)
67 vizualizări
Doi fraţi au dispărut de patru zile în Munţii Făgăraş
(16 noiembrie 2016)
42 vizualizări
Au fost identificaţi teroriştii de la Bruxelles
(23 martie 2016)
64 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

În zilele noastre, este ușor să pariezi pe meciuri de fotbal live și pe zeci de
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole
-
De ce să nu mănânci niciodată pepene roşu cu pâine sau cu brânză.
Publicat la data de 17 iunie 2025
-
Un brand al oraşului: Restaurantul lui Gherea din Gara Ploieşti
Publicat la data de 16 iunie 2025
-
Solstiţiul de vară, cea mai lungă zi din an!
Publicat la data de 20 iunie 2025
-
Castelul Bran sau Castelul lui Dracula
Publicat la data de 16 iunie 2025
-
Vinete gratinate cu roşii şi brânzeturi rase
Publicat la data de 18 iunie 2025
-
Cea mai veche branza din lume, descoperita langa mumii
Publicat la data de 18 iunie 2025
-
Strategii de pariuri pe goluri – ce trebuie să ştii?
Publicat la data de 19 iunie 2025