Partidul Alianţa pentru Unirea Românilor (AUR) este marea surpriză a alegerilor parlamentare de astăzi. Conform primelor estimări, va trece pragul electoral şi va intra în parlament. George Simion (34 de ani), preşedintele partidului, este liderul ultras din fruntea grupului „Uniţi sub tricolor”, sursa mai multor derapaje la meciurile „naţionalei” de fotbal.
George Simion a fost motorul AUR în campania pentru alegerile parlamentare. Este un activist civic care militează, în principal, pentru unirea României cu Republica Moldova. Liderul AUR are o strânsă legătură cu fenomenul ultras. Este membru cofondator al grupurilor „Honor et Patria” şi „Uniţi sub Tricolor”, principalele formaţiuni ultra care sprijină echipa naţională a României. Tot el a pus bazele revistei „Romanian Ultras”.
Într-un interviu acordat recent în Revista Ultra, George Simion a povestit primele contacte cu viaţa de ultras: „În 2001 am luat contact cu realitatea peluzelor româneşti şi tot atunci am descoperit şi fenomenul ultras la nivel continental. S-a întâmplat prin intermediul corespondenţei pe care am purtat-o cu suporteri şi colecţionari din alte ţări – da, era încă perioada când se imprimau fotografii de pe negative şi oamenii corespondau prin scrisori.”
Am învăţat mai multe în peluză decât în toate şcolile prin care am trecut. Principiile asociate vieţii ultra’ sunt unele sănătoase şi pot fi aplicate în viaţa de zi cu zi. Sloganul ”Basarabia e Romania!” a fost conceput şi popularizat de oameni crescuţi în peluze. E nevoie, în continuare, de susţinere pentru cauzele patriotice şi naţionale - George Simion
Preşedintele AUR a avut multe dispute cu forţele de ordine şi în campania pentru alegerile parlamentare. Problemele dintre cele două tabere sunt unele vechi, după cum povesteşte Simion. Una dintre promisiunile făcute este aceea de a schimba Legea 4, cea prin care Dumitru Dragomir a înăsprit măsurile de siguranţă pe stadioane.
Dincolo de fotbal, George SImion a apărut în atenţia opiniei publice în anul 2014 când a fost expulzat din Republica Moldova.
George Simion este considerat indezirabil pe teritoriul Republicii Moldova, având cinci interdicţii de intrare pe teritoriul acestui stat. Pentru prima dată, George Simion a primit interdicţie pe 16 decembrie 2014. La vama Albiţa i s-a comunicat că are interdicţie de a traversa Prutul. Liderul unionist nu a primit nicio explicaţie din partea poliţiei de frontieră, decât că lucrurile „se petrec altfel în Republica Moldova”. Interdicţia primită era valabilă până pe 20 decembrie 2014.
Un an mai târziu, pe 13 mai 2015 urma să fie expulzat din Republica Moldova.Simion a fost reţinut în faţa Liceului „Gheorghe Asachi‟ din Chişinău, de unde a fost condus de colaboratorii Serviciului de Informaţii şi Securitate la sediul instituţiei, ulterior fiind escortat spre graniţa cu România. Atunci George Simion a primit o expulzare pe o perioadă de 5 ani, însă nu i s-au explicat motivele pentru care a devenit persona non grata în Republica Moldova. După o primă instanţă de judecată i s-a respins cererea de anulare a interdicţiei şi ca urmare a fost făcut un recurs la Curtea de Apel, dar examinarea acestui dosar a fost tergiversată. La 18 august 2015 Judecătoria Centru a reexaminat de urgenţă dosarul lui Simion şi a decis suspendarea deciziei, întrucât nu există motive pentru ca acesta să fie declarat persona non grata.
La mai puţin de 5 luni după suspendarea deciziei judecătoriei privind expulzarea, pe 5 februarie, George Simion află că are din nou interdicţie de intrare pe teritoriul Republicii Moldova, aplicată pe 6 ianuarie 2016
Timp de 2 ani, liderul unionist a traversat liber frontiera moldo-română, dar totuşi numele său era verificat pe o listă cu persoane suspecte. Marşul Centenarului s-a desfăşurat fără liderul unionist, acestuia fiindu-i interzis accesul pe teritoriul Republicii Moldova.
George Simion revine în Republica Moldova pe 1 octombrie 2018. Şederea lui în Chişinău a durat 12 ore, după care a fost expulzat şi declarat interzis 5 ani în Republica Moldova. A fost reţinut la miezul nopţii de către angajaţii Biroului de Migraţie şi Azil de la Chişinău, urcat într-o maşină, escortat până la vamă şi expulzat din Republica Moldova. Interdicţia de intrare pe teritoriul Republicii Moldova i-a fost aplicată pe o perioadă de cinci ani.
Cine e AUR, partidul-surpriză de la alegeri, venit direct din galeriile fotbalului românesc
7 decembrie 2020
- citeşte totul despre:
- george simion,
- aur,
- chisinau,
- parlament,
- alegeri



Din aceeaşi categorie:
Se introduce declaraţia pe propria răspundere pentru elevi şi părinţi. Ministerul Educaţiei a făcut anunţul
(28 octombrie 2020)
252 vizualizări
Ministerul Apărării şi explicaţiile ridicole
(4 octombrie 2013)
89 vizualizări
Armata recrutează rezervişti voluntari. Ce beneficii au cei care sunt admişi
(10 iulie 2017)
351 vizualizări
Titularizare 2017: Peste 27.000 de candidaţi s-au înscris pentru aproape 5.000 de posturi disponibile
(12 iulie 2017)
321 vizualizări
Shhaideh: Banii din PNDL s-au acordat pe principiul ”primul venit, primul servit”, nu pe criterii politice
(19 iulie 2017)
49 vizualizări
Elevii pot merge la şcoală cu telefoanele mobile, potrivit statutului
(13 august 2016)
62 vizualizări
Persoanele care se vaccinează şi intră în contact cu un pacient cu COVID-19 nu vor mai sta în carantină
(13 ianuarie 2021)
474 vizualizări
România, condamnată la CEDO pentru că procurorii au refuzat să ancheteze un caz de cyber-violenţă împotriva unei femei
(12 februarie 2020)
197 vizualizări
Cornel Penescu va executa cinci ani de închisoare după contopirea pedepselor
(1 aprilie 2015)
169 vizualizări
Guvernul a anunţat procedura prin care persoanele în şomaj tehnic vor primi ajutoare financiare
(31 martie 2020)
137 vizualizări
Poliţiştii dau lovitura - Percheziţii la o reţea de artişti care au sifonat sume uriaşe în timpul pandemiei de Covid-19
(9 martie 2023)
73 vizualizări
Supermarket-urile, obligate să doneze alimentele aflate aproape de data expirării
(19 noiembrie 2015)
279 vizualizări
Aproape 500 de instructori auto vor fi specializaţi gratuit în cadrul unei campanii a Poliţiei Române
(22 august 2017)
408 vizualizări
Cutremur în România. Raed Arafat explică de ce RO ALERT nu a trimis avertizări
(28 octombrie 2018)
373 vizualizări
Poşta Română va introduce plata cu cardul
(12 august 2017)
284 vizualizări
Elevii se întorc la cursuri. Programul până la încheierea anului şcolar
(8 februarie 2015)
86 vizualizări
Arafat: Încă două victime ale incendiului din Colectiv au decedat
(1 noiembrie 2015)
93 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole
-
Paştele, cea mai mare sărbătoare a creştinătăţii. Ce semnificaţie are Învierea Domnului
Publicat la data de 20 aprilie 2025
-
Joia Mare - tradiţii şi obiceiuri
Publicat la data de 17 aprilie 2025
-
Ce semnificaţii are Vinerea Mare, ziua răstignirii Mântuitorului
Publicat la data de 18 aprilie 2025
-
Ce nu se ştie despe puterile lumânărilor din Joia Mare
Publicat la data de 17 aprilie 2025
-
Începe Săptămâna Mare, cu slujbe şi obiceiuri în fiecare zi
Publicat la data de 14 aprilie 2025
-
Ce nu ai voie să faci în Marţea Albă, în a treia zi de Paşte!
Publicat la data de 22 aprilie 2025
-
Creştinii celebrează Floriile, care deschid perioada sărbătorilor de Paşte. Peste 1,3 milioane de români îşi serbează onomastica
Publicat la data de 13 aprilie 2025
-
De ce nu este bine să mănânci urzici şi oţet în Săptămâna Mare. Semnificaţia nebănuită pe care o au aceste alimente
Publicat la data de 14 aprilie 2025
-
Superstiţii de Sfântul Gheorghe. Ce este interzis să faci azi, nu ai voie sub nicio formă
Publicat la data de 23 aprilie 2025
-
Marţea albă, a treia zi de Paşte. Ce trebuie să faci cu ouăle sparte rămase
Publicat la data de 22 aprilie 2025