Aproape trei milioane de copii încep luni şcoala, în condiţii nemaiîntâlnite, în plină pandemie de Covid-19.
Dintre aceştia, 100.000 vor face şcoală de acasă, pe tabletă. Asta la nivel teoretic, deoarece nu toţi au dispozitive şi acces la internet, chiar dacă autorităţile au promis că va rezolva lucrurile în decursul verii Problemele vechi au rămas la fel de actuale, dincolo de coronavirus: lipsa manualelor, lipsa WC-urilor moderne, lipsa avizelor ISU.
Elevii care vor merge la şcoală o vor face alternativ sau în integralitate, dacă sunt în şcolile din zonele verzi.
150 de dascăli s-au pensionat de urgenţă, de teama coronavirusului, iar alţi aproape 300 sunt infectaţi deja cu virusul.
În Capitală, mai multe şcoli care erau iniţial în scenariul galben au cerut să treacă în scenariul roşu, din cauza lucrărilor de reabilitare care nu sunt finalizate!
În total, 29 de şcoli vor rămâne inaccesibile. Restul de 607 vor funcţiona în scenariul galben, hibrid.
În 12.423 de şcoli elevii pot merge fizic la cursuri, în timp ce în 4.915 va fi folosit scenariul hibrid de învăţare. La nivel naţional, 262 de şcoli vor folosi sistemul online.
Semestrul I – 17 săptămâni de cursuri (14 septembrie – 29 ianuarie 2021)
Semestrul al II-lea – 17 săptămâni de cursuri (8 februarie -18 iunie 2021)
Pentru clasele terminale din învăţământul liceal, anul şcolar are 32 de săptămâni de cursuri şi se încheie la data de 4 iunie 2021.
Pentru clasele a VIII-a, anul şcolar are 33 de săptămâni de cursuri şi se încheie la data de 11 iunie 2021, în timp ce pentru clasele din învăţământul liceal – filiera tehnologică, cu excepţia claselor terminale şi pentru clasele din învăţământul profesional, anul şcolar are 37 de săptămâni de cursuri.
Programul naţional ‚‚Şcoala Altfel’’ se va desfăşura, la alegere, în perioada 5 octombrie 2020 – 4 iunie 2021, pe o perioadă de 5 zile consecutive lucrătoare, a căror planificare este decisă de unitatea de învăţământ.
Vacanţele elevilor
Vacanţă intrasemestrială (învăţământ preşcolar şi primar): 26 octombrie – 1 noiembrie 2020
Vacanţa de iarnă: 23 decembrie 2020 – 10 ianuarie 2021
Vacanţa intersemestrială: 30 ianuarie – 7 februarie 2021)
Vacanţa de primăvară
– Paştele Catolic (2 – 11 aprilie)
– Paştele Ortodox (30 aprilie – 9 mai)
Vacanţa de vară: 18 iunie 2021 – data din septembrie 2021 la care vor începe cursurile anului şcolar 2021-2022.
Prima zi de şcoală, după şase luni de pandemie de coronavirus
14 septembrie 2020


Din aceeaşi categorie:
Fişa medicală pentru permisul auto va fi valabilă un an. Ce înseamnă această modificare pentru un şofer obişnuit
(11 august 2019)
297 vizualizări
Pricopie: Trebuie mai puţine materii la a XI-a şi a XII-a
(14 septembrie 2014)
65 vizualizări
Alegeri prezidenţiale 2019. Cel de-al doilea tur de scrutin a început în străinătate. Au votat deja peste 18.000 de români din diaspora.
(22 noiembrie 2019)
39 vizualizări
Ministrul Muncii: Luni depun la Parlament Legea salarizării unitare; va fi foarte apreciată de cei care au salarii mici, dar şi de cei cu salarii mari
(8 aprilie 2017)
36 vizualizări
Calendarul admiterii la liceu 2021 a fost modificat. Pe 25 iulie toţi părinţii care vor să depună fizic dosarele de înscriere trebuie să dea telefon sau e-mail la şcolile la care copiii lor au fost repartizaţi, ca să se programeze
(4 mai 2021)
90 vizualizări
Legea descentralizării ar putea fi adoptată până la jumătatea acestei luni
(2 noiembrie 2013)
90 vizualizări
Testul rapid de salivă poate detecta prezenţa coronavirusului în corp în numai câteva minute
(8 mai 2020)
82 vizualizări
Muzeul Peleş din Sinaia se redeschide pentru public. În ce condiţii drastice de siguranţă sunt primiţi turiştii
(21 mai 2020)
107 vizualizări
Scandal la Universitatea Bucureşti. Două studente care purtau văl islamic au fost date afară de la curs
(3 noiembrie 2017)
471 vizualizări
Un adolescent german a omorât în plină stradă o femeie în Mediaş. El a invocat motive rasiale
(14 aprilie 2022)
19 vizualizări
O fostă agentă SRI, candidatul la CSM cu cea mai impresionantă declaraţie de avere
(10 august 2016)
95 vizualizări
4.902 cazuri noi de persoane infectate cu COVID-19, in Romania!
(22 octombrie 2020)
170 vizualizări
Detaliile neştiute ale crimei de la metrou. Agresoarea ar fi avut discernământ
(15 decembrie 2017)
94 vizualizări
Copiii români au parte de cele mai puţine dulciuri din UE
(27 februarie 2015)
669 vizualizări
Ministerul Muncii: La data de 1 aprilie sunt înregistrate aproape 800.000 de contracte de muncă suspendate, cele mai multe în industria prelucrătoare, şi peste 155.000 de contracte care au încetat
(2 aprilie 2020)
45 vizualizări
Cum va arăta sticker-ul care stabileşte taxa auto pe care o vor plăti şoferii
(5 aprilie 2017)
304 vizualizări
Grevă de avertisment în sănătate în 7 mai, grevă generală în 11 mai şi miting, în 26 aprilie
(20 aprilie 2018)
739 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole
-
Paştele, cea mai mare sărbătoare a creştinătăţii. Ce semnificaţie are Învierea Domnului
Publicat la data de 20 aprilie 2025
-
Joia Mare - tradiţii şi obiceiuri
Publicat la data de 17 aprilie 2025
-
Ce semnificaţii are Vinerea Mare, ziua răstignirii Mântuitorului
Publicat la data de 18 aprilie 2025
-
Ce nu se ştie despe puterile lumânărilor din Joia Mare
Publicat la data de 17 aprilie 2025
-
Începe Săptămâna Mare, cu slujbe şi obiceiuri în fiecare zi
Publicat la data de 14 aprilie 2025
-
Ce nu ai voie să faci în Marţea Albă, în a treia zi de Paşte!
Publicat la data de 22 aprilie 2025
-
Creştinii celebrează Floriile, care deschid perioada sărbătorilor de Paşte. Peste 1,3 milioane de români îşi serbează onomastica
Publicat la data de 13 aprilie 2025
-
De ce nu este bine să mănânci urzici şi oţet în Săptămâna Mare. Semnificaţia nebănuită pe care o au aceste alimente
Publicat la data de 14 aprilie 2025
-
Superstiţii de Sfântul Gheorghe. Ce este interzis să faci azi, nu ai voie sub nicio formă
Publicat la data de 23 aprilie 2025
-
Marţea albă, a treia zi de Paşte. Ce trebuie să faci cu ouăle sparte rămase
Publicat la data de 22 aprilie 2025