Criminalul din Caracal, Gheorghe Dincă, cel care a recunoscut până acum uciderea Alexandrei şi Luizei, este adus luni de anchetatori la locul săvârşirii crimelor pentru reconstituirea faptelor.
Anchetatorii îl duc luni pe Gheorghe Dincă la "casa ororilor", păzită în continuare de jandarmi pentru a-i ţine la distanţă pe oamenii revoltaţi, care s-au strâns în faţa porţii în ultimele zile.
Luni dimineaţa, Gheorghe Dincă şi anchetatorii sunt aşteptaţi să se reîntoarcă la casa din Caracal unde ar fi fost ucisă Alexandra pentru reconstituire şi pentru a căuta noi dovezi.
Procurorii au extins cercetările în cazul lui Gheorghe Dincă pentru omor calificat. Inculpatul a recunoscut că le-a ucis pe cele două adolescente, Alexandra Măceşanu şi Mihaela Luiza Melencu.
Bărbatul a cedat şi le-a dat anchetatorilor detalii despre cumplitele fapte. Individul a povestit că a omorât-o pe Alexandra când a surprins-o cu telefonul în mână şi apoi i-a incendiat corpul.
Gheorghe Dincă a recunoscut cele două crime după ce, duminică dimineaţă, legiştii au confirmat suspiciunea anchetatorilor, după primele rezultate ADN: oasele găsite în curtea lui sunt de om.
De asemenea, hainele, bijuteriile şi firele de păr descoperite în maşina şi casa suspectului sunt ale Alexandrei.
Alexandra, în vârstă de 15 ani, a fost dată dispărută miercuri, iar, joi, fata a sunat la ora 11.00 de trei ori la Serviciul de Urgenţă 112, anunţând că a fost sechestrată şi violată. Cu toate datele furnizate, Serviciul de Telecomunicaţii Speciale nu a reuşit o locaţie exactă, ci o arie de căutare, poliţiştii având nevoie de 19 ore pentru a intra în imobilul principalului suspect.
În luna aprilie a acestui an, Luiza Mihaela Melencu, tot din judeţul Dolj, a dispărut în condiţii similare: a luat o maşină la ocazie. După ce a apărut cazul Alexandrei, au început bănuielile că ea a fost o altă victimă a lui Gheorghe Dincă, în vârstă de 66 de ani.
Mama Luizei Melencu, fata de 18 ani dispărută în luna aprilie, a declarat că poliţiştii din comuna Coşoveni i-au spus de mai multe ori că fiica ei este majoră şi ar putea fi plecată cu un iubit, „cu un Făt-Frumos".
Mama Luizei a spus că bunicii fetei au început să se îngrijoreze chiar în ziua dispariţiei pentru că adolescenta nu obişnuia să întârzie când pleca de acasă şi răspundea tot timpul la telefon.
Potrivit mătuşii Luizei Melencu, a doua zi de la dispariţia adolescentei bunicul acesteia a primit un apel telefonic, de la un bărbat, care i-a spus să stea liniştit că fata este bine.
Monstrul din Caracal, adus azi la reconstituire în "casa ororilor"
29 iulie 2019
- citeşte totul despre:
- gheorghe dinca,
- criminal,
- caracal,
- alexandra,
- luiza,
- crime,
- omor calificat

Din aceeaşi categorie:
Program prelungit pentru depunerea contestaţiilor
(28 iunie 2013)
72 vizualizări
Legea "Big Brother" va fi repusă pe agenda Guvernului, Parlamentului şi societăţii civile
(9 ianuarie 2015)
158 vizualizări
Decizie la tribunal despre Codul Rutier din România. Ce se întâmplă cu valabilitatea permisului auto
(6 decembrie 2022)
627 vizualizări
ANUNŢUL autorităţilor despre posibila prezenţă a unui nor radioactiv deasupra României
(18 august 2019)
218 vizualizări
Colectiv: Dosarul pompierilor acuzaţi de abuz în serviciu, retrimis la DNA
(16 februarie 2016)
250 vizualizări
Monstrul din Ploieşti care şi-a violat ambele fiice timp de şase ani.
(14 februarie 2020)
3334 vizualizări
Trenuri suplimentare în perioada de Paşte
(8 aprilie 2015)
338 vizualizări
Industria de apărare îşi arată ideile. Proiectul IAR 99 TD, prezentat la Salonul Inventika
(20 octombrie 2014)
457 vizualizări
Peste 200 de persoane, puse sub supraveghere judiciară în ultima săptămână
(27 decembrie 2016)
39 vizualizări
Cum a scapi de amenda pentru rovinietă şi geamuri fumurii
(26 aprilie 2016)
4702 vizualizări
Temperaturile scad brusc cu până la 15 grade. Climatolog: Ajungem la contraste termice surprinzătoare chiar în câteva ore
(10 februarie 2021)
216 vizualizări
Percheziţii la persoane care furau cardurile bătrânilor: Poliţiştii au descins la prima oră la mai multe adrese
(15 iunie 2022)
76 vizualizări
Cazul muncitorilor din Sri Lanka aduşi la aeroport. Violeta Alexandru: Îmi ridică un semn de întrebare cum au plecat către Bucureşti
(25 mai 2020)
124 vizualizări
ANAF va fi reorganizată - regionalele vor fi desfiinţate. Teodorovici separă Vama de ANAF şi o preia în subordonare directă
(27 februarie 2019)
117 vizualizări
Nava World Dimond, botezată de Principesa Margareta
(2 iulie 2013 - Clara ION)
170 vizualizări
Argint pentru un ploieştean la Olimpiada Internaţională de Ştiinţe ale Pământului
(29 septembrie 2014)
66 vizualizări
Mesajul unui medic militar pentru cei care nu cred în COVID: “Aveţi grijă, istoria îşi plăteşte greşelile”
(14 decembrie 2020)
241 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole