Examenul de bacalaureat continuă, luni, cu probele scrise. Prima dintre acestea este Limba şi literatura română. În 8 iulie vor fi afişate primele rezultate, iar elevii nemulţumiţi de notele obţinute vor putea depune contestaţii. Ministerul Educaţiei Naţionale (MEN) anunţă că peste 136.000 de absolvenţi de liceu s-au înscris pentru sesiunea iunie-iulie 2019.
Conform situaţiei centralizate prezentate de Ministerul Educaţiei, 136.087de candidaţi din toate promoţiile (116.316 candidaţi din promoţia curentă, respectiv 19.771 de candidaţi din promoţiile anterioare) s-au înscris pentru a susţine probele scrise ale examenului naţional de Bacalaureat 2019 în prima sesiune.
Examenul de bacalaureat a început în 3 iunie, cu proba de evaluare a competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba română.
Probele scrise ale examenului naţional de bacalaureat, sesiunea iunie-iulie 2019, încep luni, cu examenul la Limba şi literatura română. Proba la Limba si literatura maternă (maghiară, germană, sârbă, croată, slovacă, turcă, ucraineană şi italiană) este programată marţi, 2 iulie, iar proba obligatorie a profilului, miercuri, 3 iulie. Ultima probă scrisă - cea la alegere a profilului şi specializării - se va desfăşura joi, 4 iulie.
Afişarea primelor rezultate este programată pentru 8 iulie şi este urmată de depunerea eventualelor contestaţii. Între 9 şi 12 iulie vor fi soluţionate eventualele contestaţii, în timp ce afişarea rezultatelor finale este prevăzută pentru 13 iulie.
Accesul candidaţilor în centrele de examen la probele scrise se face în intervalul 7:30 - 8:30, pe baza unui act de identitate valid, cu fotografie. Timpul destinat redactării unei lucrări scrise este de trei ore, calculat din momentul în care s-a încheiat distribuirea subiectelor fotocopiate pentru fiecare candidat. Pentru rezolvarea subiectelor, candidaţii vor folosi numai cerneală sau pastă de culoare albastră, iar pentru executarea schemelor şi a desenelor vor utiliza numai creion negru. Pentru probele scrise la Matematică şi Geografie, candidaţii pot apela doar la instrumente de desen. La probele scrise mijloacele de calcul sunt interzise, iar hârtia folosită este doar cea distribuită în sala de examen.
Toate sălile de examen au în dotare camere funcţionale de supraveghere video şi audio, susţine MEN.
Nu este permis accesul cu manuale, dicţionare, notiţe, însemnări etc., care ar putea fi utilizate pentru rezolvarea subiectelor, şi nici cu telefoane mobile sau cu orice mijloc electronic de calcul/comunicare.
În acelaşi timp, candidaţilor le este interzis să comunice între ei sau cu exteriorul, să transmită ori să schimbe între ei foi din lucrare, ciorne, notiţe sau alte materiale care ar putea fi utilizate pentru rezolvarea subiectelor, pentru comunicare în interior sau cu exteriorul. Cei surprinşi în aceste situaţii vor fi eliminaţi din examen, indiferent dacă materialele/obiectele interzise au fost folosite sau nu, indiferent dacă au fost introduse de aceştia ori de alţi candidaţi, de cadre didactice din comisie sau de alte persoane şi indiferent dacă ei au primit ori au transmis materialele interzise.
Ca urmare, nu vor mai putea participa la probele următoare şi vor fi lipsiţi de posibilitatea recunoaşterii, în sesiunile următoare, a notelor la probele promovate anterior eliminării, inclusiv a probelor de evaluare a competenţelor lingvistice şi digitale. De asemenea, aceşti candidaţi nu mai au dreptul de a participa la următoarele două sesiuni ale examenului.
Ministerul Educaţiei Naţionale pune la dispoziţia celor interesaţi linia Telverde 0800801100 pentru sesizarea eventualelor disfuncţionalităţi pe durata probelor scrise. Numărul va fi disponibil în perioada 1-4 iulie, între orele 8:00 - 16:00.
Examenul naţional de Bacalaureat se consideră promovat de către absolvenţii de liceu care îndeplinesc, cumulativ, următoarele condiţii: au susţinut probele de evaluare a competenţelor, au susţinut toate probele scrise şi au obţinut cel puţin nota 5 la fiecare dintre acestea, respectiv au obţinut cel puţin media 6 la probele scrise.
Probele scrise ale examenului de bacalaureat încep astăzi, cu Limba şi literatura română
1 iulie 2019
- citeşte totul despre:
- examen,
- bacalaureat,
- romana,
- elevi,
- probe

Din aceeaşi categorie:
România, locul al şaselea în topul statelor cu cele mai multe plângeri la CEDO
(21 aprilie 2016)
360 vizualizări
A început şcoala! Ce îi aşteaptă pe elevi în semestrul al doilea
(10 februarie 2014)
321 vizualizări
Anchetă în Bacău. Un poliţist care nu purta mască a încătuşat un şofer de autobuz fără mască
(3 iulie 2020)
167 vizualizări
Informare meteo de ninsori in toata tara si cod galben de vant pentru 27 de judete
(14 ianuarie 2019)
128 vizualizări
Cioabă jr vrea 350.000 de dolari de la stat pentru plata spitalului
(18 august 2013)
280 vizualizări
Cinci persoane dintr-o reţea de proxenetism, reţinute în Capitală; taximetrişti duceau clienţii la saloane de masaj cu circuit închis
(7 mai 2017)
428 vizualizări
Managerul Institutului Marius Nasta: Vom avea nişte cifre pe mortalitate extrem de mari pentru această lună. Dacă lucrurile continuă aşa şi decembrie va fi o lună în care vom plânge mult
(25 noiembrie 2020)
123 vizualizări
Vechimea la pensie nu va mai putea fi cumpărată. Se modifică legea pentru români
(16 ianuarie 2023)
169 vizualizări
Accident feroviar la Feteşti. Două trenuri de marfă s-au ciocnit. Şeful de tren şi mecanicul locomotivei au fost răniţi uşor, iar circulaţia între Bucureşti şi Constanţa este deviată.
(29 iulie 2021)
57 vizualizări
MAE a emis o avertizare de călătorie pentru Bulgaria - Sunt vizaţi transportatorii
(22 iunie 2022)
105 vizualizări
Au fost confirmate şapte noi cazuri de boala Lyme în România
(25 iunie 2017)
339 vizualizări
Fostul deputat Mihai Tânjală, condamnat pentru corupţie, ar putea fi extrădat din Insulele Cayman
(26 decembrie 2015)
487 vizualizări
Distrugătorul american care vine spre România este urmărit de aviaţia rusă
(8 martie 2014)
202 vizualizări
Curtea de Apel: Laszlo Tokes, fără Ordinul „Steaua României“
(21 iunie 2014)
82 vizualizări
Ministerul Educaţiei achiziţionează peste 3.600.000 de manuale, pentru elevii claselor a XI-a şi a XII-a
(10 august 2016)
48 vizualizări
Cutremur de 4,1 grade Richter, luni dimineaţă, în România
(18 iulie 2022)
208 vizualizări
Locuitorii a şapte oraşe pot ieşi mai repede la pensie
(25 mai 2017)
453 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole