Ieşeanul Florin Morariu, care a lovit un terorist în timpul atacului de anul trecut de pe London Bridge şi a adăpostit mai multe persoane în brutăria unde lucra, va fi decorat de regina Marii Britanii.
Florin Morariu spune că a reacţionat pentru ca toţi ”să scape cu viaţă”. Potrivit unui comunicat transmis, miercuri seară, ieşeanul Florin Morariu va primi ordinul „The Queen’s Commendation for Bravery”, din partea reginei Marii Britanii.
Distincţia este oferită de Casa Regală britanică militarilor şi civililor care, prin fapte şi acţiuni, demonstrează că merită preţuirea şi recunoaşterea poporului britanic.
Distincţia îi va fi acordată lui Florin Morariu de către regina Elisabeta a II-a, ca urmare a propunerii Primului Ministru britanic.
„Chiar dacă pentru unii sunt considerat a fi un erou, eu nu mă gândesc decât la faptul că în acele momente am reacţionat aşa cum poate ar fi reacţionat oricare dintre noi, din spirit civic. În acele clipe de coşmar, în care în jur nu vezi decât haos, principala grijă e ca toţi cei care se află în pericol să scape cu viaţă. E onorant să fiu recompensat cu o distincţie prin care naţiunea britanică îşi arată, la cel mai înalt nivel, recunoştinţa faţă de atitudinea pe care am avut-o în acele momente. Mulţumesc, sunt recunoscător. Amintirea acelei zile va fi mereu vie”, a declarat Florin Morariu, considerat eroul atentatelor de la Londra.
În noaptea de 3 spre 4 iunie 2017, trei persoane au intrat cu o dubă în populaţie, pe o stradă din Londra, apoi au început să atace trecătorii cu cuţitul.
Florin Morariu muncea într-o brutărie în zona London Bridge, unde a avut loc atacul terorist, el povestind ulterior cum l-a lovit pe unul dintre terorişti, după ce acesta a reuşit să înjunghie o persoană. De asemenea, a adăpostit în brutărie mai multe persoane pentru a le salva.
Florin Morariu, eroul atentatului London Bridge, a fost decorat de Regina Marii Britanii
19 iulie 2018
- citeşte totul despre:
- florin morariu,
- brutarie,
- decorat,
- anglia,
- regina


Din aceeaşi categorie:
ANAF anunţă că Vama trece 3 zile pe hârtie, pentru a muta pe echipamente noi sistemul IT.
(14 februarie 2020)
70 vizualizări
ALARMA! Peste 4000 de noi cazuri de Covid-19 in Romania!
(14 octombrie 2020)
215 vizualizări
Prostituţia din România, în vizorul autorităţilor: ce se va schimba în hoteluri
(2 septembrie 2019)
147 vizualizări
Creştinii sărbătoresc sâmbătă Naşterea Maicii Domnului sau Sfânta Marie Mică
(8 septembrie 2018)
57 vizualizări
Abdicarea Regelui Mihai – „O problemă de familie“
(30 decembrie 2013 - Alex POLICALĂ)
716 vizualizări
Acordul privind funcţionarea centrelor NATO în România a fost semnat
(2 decembrie 2015)
48 vizualizări
Încă zece persoane decedate din cauza coronavirusului, cinci dintre acestea în Suceava. Bilanţul victimelor ajunge la 1.107.
(18 mai 2020)
131 vizualizări
Încă un medic fals în România, descoperit de o echipă Digi24. Bărbatul este de fapt un programator IT
(16 ianuarie 2020)
42 vizualizări
Bacalaureat special în iulie pentru elevii care nu pot participa, din motive medicale, la prima sesiune. Orban: Mi-am dat acordul, mi se pare corect
(2 iunie 2020)
54 vizualizări
Ministrul Muncii, despre simplificarea procedurii de adopţii
(10 aprilie 2018)
57 vizualizări
Şcolile din Capitală şi din opt judeţe rămân închise toată săptămâna; în alte trei judeţe, cursurile vor fi suspendate joi
(1 martie 2018)
696 vizualizări
Avertizare MAE - Risc crescut de incendii de vegetaţie în Grecia
(12 august 2019)
80 vizualizări
Restricţii în carantină. MAI te învaţă cum să eviţi amenzile
(24 noiembrie 2020)
205 vizualizări
Călăraşi: Bărbat arestat pentru că ar fi accesat ilegal conturile de Facebook ale unor fete
(13 mai 2017)
337 vizualizări
Dosarul RAFO, la final. Marian Iancu a fost condamnat la 12 ani de închisoare
(14 octombrie 2014)
119 vizualizări
Soţia lui Mircea Ionescu Quintus s-a stins din viaţă, la vârsta de 94 de ani
(26 octombrie 2020)
512 vizualizări
1.527 de cazuri noi de persoane infectate cu COVID-19, in Romania
(18 septembrie 2020)
109 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole