Zece autobuze electrice au fost puse în circulaţie, joi, la Cluj-Napoca, prin Programul de cooperare elveţiano-român, primarul Emil Boc afirmând că sunt primele din România. Autobuzele sunt dotate cu tehnologie de ultimă generaţie, de la aer condiţionat şi internet, la podea joasă adaptată pentru persoanele cu dizabilităţi, camere video şi sistem de ticketing. Autobuzele au o capacitate de 78 de locuri fiecare şi o autonomie de 105 kilometri.
”Pentru prima dată în România au fost puse în circulaţie autobuze electrice, prin Programul de cooperare elveţiano-român. De aceea, în primul rând am mulţumit cetăţeanului elveţian, pentru suportul financiar dat acestui proiect. De asemenea, mulţumim clujenilor, partea de cofinanţare de 15% fiind de la bugetul local şi Ministerului Finanţelor, pentru sprijinul constant în proiect. Apreciez calitatea autobuzelor oferite de constructorul acestora, firma Polaris din Polonia, şi dotarea lor cu tehnologie de ultimă generaţie. Acest proiect este posibil pentru că România este membră a Uniunii Europene. Cred că este foarte important să subliniem de fiecare dată importanţa faptului că suntem membri UE”, a declarat, joi, primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc.
Autobuzele sunt dotate cu tehnologie de ultimă generaţie, de la aer condiţionat şi WI-FI, la podea joasă adaptată pentru persoanele cu dizabilităţi, camere video şi sistem de ticketing. Autobuzele au o capacitate de 78 de locuri fiecare şi o autonomie de 105 km.
”Semnalul pe care îl dă Clujul astăzi - acest oraş care se remarcă, credem noi, prin calitatea vieţii - este unul foarte clar: direcţia de evoluţie este spre transportul public nepoluant. Sănătatea fiecăruia dintre noi este foarte importantă. Din această perspectivă, schimbarea flotei de transport public spre una nepoluantă reprezintă o prioritate în municipiul Cluj-Napoca. Astăzi, aşa cum am spus, 10 autobuze electrice intră în circulaţie. Avem pregătite documentele pentru achiziţionarea a încă 30 de autobuze electrice, pentru încă 24 de tramvaie şi pentru alte 50 de troleibuze. Obiectivul nostru este ca după anul 2025 întreaga flotă de transport public din oraş să fie una nepoluantă”, a mai spus Boc.
Încă un autobuz electric va sosi la Cluj-Napoca în cursul săptămânii viitoare.
În luna august 2017, Primaria Municipiului Cluj-Napoca a semnat cu furnizorul SOLARIS Bus&Coach, un acord cadru pentru livrarea a 41 de autobuze electrice cu acţionare complet electrică. Valoarea celor 11 autobuze electrice este de 26.121.980,83 lei (fără TVA).
De asemenea, proiectul presupune construirea a 3 staţii de încărcare rapidă şi a 11 staţii de încărcare lentă.Staţia de încărcare rapidă pe timpul zilei, cu ajutorul unui sistem tip pantograf, face posibilă încărcarea în 10 minute. Staţia de încărcare lentă pe timpul nopţii este compusă dintr-un echipament care asigură cuplarea autobuzului la reţeaua de joasă tensiune, timpul de încărcare fiind de 6 ore.
Potrivit reprezentanţilor Primăriei Clij-Napoca, implementarea acestui tip de vehicul pentru transportul în comun creşte confortul călătorilor, contribuie la îmbunătăţirea calităţii aerului, reduce considerabil costurile proiectului datorită consumului de energie electrică în raport cu consumul de alte energii convenţionale.
Prin implementarea proiectului se preconizează realizarea unei economii de 76.794 RON/an şi reducerea emisiilor de agenţi poluanţi
Zece autobuze electrice, cu aer condiţionat, internet, camere video şi sistem de ticketing, la Cluj-Napoca
1 iunie 2018





Din aceeaşi categorie:
Două noi cazuri de coronavirus confirmate în Capitală. Numărul total al cazurilor în România a ajuns la 49.
(12 martie 2020)
69 vizualizări
2.121 de cazuri noi de persoane infectate cu COVID-19, in Romania!
(6 octombrie 2020)
107 vizualizări
Proiect: Jandarmeria va primi puteri sporite, de cercetare judiciară, percheziţionări şi conducere la sediu
(1 aprilie 2017)
467 vizualizări
Acţiune a Salvamont Buşteni pentru recuperarea a cinci turişti
(25 octombrie 2018)
101 vizualizări
Noi măsuri pentru reducerea consumului de pungi din plastic in România
(26 iunie 2019)
45 vizualizări
Vremea rămâne caldă. Prognoza meteo până joi
(8 februarie 2016)
32 vizualizări
Detalii PICANTE - Ce MENIU servesc mai marii UE la Summitul de la Sibiu
(9 mai 2019)
126 vizualizări
Ştii ce înseamnă 1 mai?
(1 mai 2014)
442 vizualizări
Fostul ministru şi candidat la preşedinţie, Bogdan Stanoevici, a murit
(12 ianuarie 2021)
376 vizualizări
Ministrul Sănătăţii anunţă că săptămâna viitoare semnează contractele pentru vaccinurile tetravalent şi hexavalent
(18 februarie 2017)
343 vizualizări
O nouă declaraţie pe propria răspundere ar putea să devină obligatorie în România la începutul anului şcolar
(20 august 2020)
112 vizualizări
Un nou aeroport modern în România. Actele pentru finanţare au fost semnate
(19 ianuarie 2022)
58 vizualizări
Un primar liberal din Prahova recunoaşte:Procurorul Mircea Negulescu mi-a propus să facem sex în 3, în sediul DNA
(30 iunie 2019)
418 vizualizări
Decizia instanţei americane în cazul fiicei Regelui Mihai, acuzată de organizare de lupte de cocoşi
(23 octombrie 2014)
62 vizualizări
Un poliţist a întreţinut timp de 2 ANI relaţii sexuale cu o copilă dintr-un centru de plasament
(1 noiembrie 2019)
217 vizualizări
Rafila: Noi am închis şcolile când nu era cazul/ Nu putem ţine un copil în faţa unui ecran luni de zile pentru că ne e frică de ce s-ar putea întâmpla
(25 noiembrie 2020)
123 vizualizări
Un medic din Capitală a fost luat pe sus cu jandarmii din Buzău, unde fugise după ce a fost diagnosticat cu coronavirus !
(12 aprilie 2020)
1046 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Industria serviciilor financiare trece printr-o transformare semnificativă,
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole
-
Istoria Atenei
Publicat la data de 28 martie 2025
-
Cele mai periculoase destinaţii turistice pentru femei
Publicat la data de 27 martie 2025
-
Fructele cu cele mai puţine calorii. Poţi să mănânci oricât, nu te îngraşi
Publicat la data de 27 martie 2025
-
Lucruri inedite despre mere
Publicat la data de 28 martie 2025