Poliţiştii şi procurorii au făcut, luni, mai multe percheziţii în România şi Spania pentru destructurarea unui grup infracţional specializat în trafic de persoane, proxenetism şi spălarea banilor. Suspecţii sunt bănuiţi că au racolat tinere din mai multe judeţe şi le-au obligat să se prostitueze în Spania.
Poliţiştii Serviciului de Combatere a Criminalităţii Organizate Dâmboviţa şi ai Direcţiei Operaţiuni Speciale a Poliţiei Române, sub coordonarea D.I.I.C.O.T – B.T. Dâmboviţa, au efectuat şase percheziţii domiciliare în judeţele Dâmboviţa, Olt şi Teleorman, la persoane bănuite constituirea unui grup infracţional, specializat în trafic de persoane, proxenetism şi spălarea banilor.
Din cercetări a reieşit că, începând cu anul 2013, membrii grupării ar fi racolat tinere de pe raza judeţelor Dâmboviţa, Cluj, Teleorman, Olt şi Constanţa, pe care le-ar fi exploatat prin practicarea prostituţiei, pe teritoriul Spaniei.
În urma percheziţiilor, poliţiştii au ridicat o armă de foc neletală, 58 de cartuşe, 10 telefoane mobile, bani, înscrisuri, documente şi alte mijloace de probă.
Au fost puse în executare patru mandate de aducere, persoanele depistate fiind conduse la sediul unităţii de parchet, pentru audieri şi dispunerea măsurilor legale.
De asemenea, tot în această dimineaţă, poliţiştii români împreună cu cei spanioli au efectuat şapte percheziţii la locuinţele din Madrid şi Oviedo – Spania ale unor persoane bănuite în cauză.
Cercetările sunt continuate, pentru documentarea întregii activităţi infracţionale.
La activităţi au participat şi poliţişti din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Dâmboviţa, ai structurilor de combatere a criminalităţii organizate Suceava, Ploieşti, Olt şi Teleorman, precum şi jandarmi.
Percheziţii în România şi Spania, într-un dosar de trafic de persoane, proxenetism şi spălarea banilor
28 noiembrie 2017
- citeşte totul despre:
- politisti,
- perchezitii,
- romania,
- spania,
- proxenetism




Din aceeaşi categorie:
Creştinii îi sărbătoresc joi pe Sfinţii Petru şi Pavel
(29 iunie 2017)
761 vizualizări
Suma uriaşă furată din bancomatul din Braşov aruncat în aer
(29 decembrie 2018)
233 vizualizări
Testul rapid de salivă poate detecta prezenţa coronavirusului în corp în numai câteva minute
(8 mai 2020)
82 vizualizări
Ludovic Orban susţine că şeful GCS nu are obligaţia legală de a avea diplomă de licenţă
(16 octombrie 2020)
167 vizualizări
Incidente la marşul "Luptă pentru Basarabia” din Bucureşti: Mai multe persoane au fost reţinute de jandarmi
(22 octombrie 2016)
192 vizualizări
Mihai Moldoveanu, românul care a învins statul român la CEDO, condamnat definitiv la 23 ani închisoare
(13 iulie 2014)
273 vizualizări
ANAF suspendă emiterea deciziilor privind regularizarea contribuţiilor de asigurări de sănătate
(9 mai 2015)
263 vizualizări
Ministrul Educaţiei contrazice Codul Muncii şi pe preşedintele Iohannis: Măştile pentru elevi şi profesori vor trebui să fie asigurate de către primării
(27 august 2020)
103 vizualizări
Atenţionare de călătorie emisă de MAE: În mai multe zone din Grecia este risc ridicat de producere a unor incendii de vegetaţie
(23 august 2019)
91 vizualizări
Noi detalii în cazul Danielei Oloş, fosta iubită a fotbalistului Adrian Cristea, găsită în comă pe un camp din Prahova
(12 decembrie 2019)
463 vizualizări
Municipiul Constanţa intră în carantină, începând de vineri seara, ora 20. Incidenţa cazurilor de Covid-19 a depăşit pragul de 9 la mia de locuitori.
(20 noiembrie 2020)
67 vizualizări
Cine a "plantat" microfonul în casa ministrului de Interne
(29 decembrie 2017)
538 vizualizări
Sorina Pintea: Managerul de la Spitalul Săpoca a demisionat. Încă o persoană rănită în urma atacului a murit
(19 august 2019)
45 vizualizări
VIDEO Tornadă devastatoare la Drajna, în jud Călăraşi! Un autocar cu 40 de persoane a fost răsturnat
(30 aprilie 2019)
773 vizualizări
Demisionează Raed Arafat?
(17 decembrie 2014)
184 vizualizări
Percheziţii pentru destructurarea unei grupări de trafic de migranţi, la Arad şi Timişoara
(13 mai 2019)
33 vizualizări
Decizie promulgată: Litera ”î” va fi schimbată cu ”â” în numele tuturor localităţilor, în buletine, paşapoarte şi permise de conducere
(1 decembrie 2018)
86 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole
-
Cele mai periculoase flori de apartament
Publicat la data de 14 iulie 2025
-
Cum a fost înfrântă temuta flotă a lui Goering de o
Publicat la data de 14 iulie 2025
-
Pasiune şi moarte: Lili Brik şi Maiakovski
Publicat la data de 15 iulie 2025
-
De unde vin fructele? File din istoria păcănelelor
Publicat la data de 11 iulie 2025