Situaţie absurdă la căminul de bătrâni din localitatea Bălceşti, judeţul Vâlcea: angajaţii nu au mai fost plătiţi de 9 luni, iar bătrânii internaţi acolo au fost mutaţi la alte centre de îngrijire.
Deşi directorul a cerut închiderea azilului, ca să nu se mai adune alte datorii, consilierii locali nu au vrut să voteze hotărârea de desfiinţare. În acest fel, deşi nu mai au activitate, angajaţii sunt nevoiţi să vină zilnic la program şi să asigure şi gărzile de noapte.
Căminul din Bălceşti adăpostea până la sfârşitul săptămânii trecute 26 de bătrâni. Toţi au fost mutaţi, iar clădirea a rămas pustie. Deşi nu mai au pacienţi şi nu mai sunt plătiţi de la începutul anului, miercuri în cămin se aflau la lucru un paznic, bucătăreasa, o infirmieră şi o asistentă, conform graficului normal de lucru.
Mariana Bălăşescu, bucătăreasa:“Neavând beneficiari venim să păzim zidurile goale. (...) Chiar suntem într-o situaţie disperată, nu ştim ce e de făcut ca să putem măcar să ne recuperăm banii pe lunile lucrate, pe lunile muncite în perioada în care am avut aici bătrâni.”
Maria Valeanu, infirmiera: “Nu am mai primit banii din luna februarie, beneficiarii I-au trimis la alte centre şi noi stăm şi aşteptăm.”
Datoriile sunt de 540.000 de lei, bani pe care primăria nu îi are. Banii reprezintă plata salariilor, dar şi restanţele către furnizorii de utilităţi, hrană şi medicamente. Din cauza acestei datorii, conturile primăriei sunt acum blocate.
Constantin Aleca, primarul oraşului Bălceşti: “S-a supus la vot (...) înainte de a se vota, consilierii partidului social democrat au părăsit sală. Deci ei au solicitat amendamentul cu plata datoriilor către cămin şi tot dumnealor au şi părăsite sală. Vă daţi seama că nu s-au gândit nicio clipă la salariaţi. Acum este o perioadă incertă, oamenii o să vină la serviciu, dar nu ştiu cum o să fie retribuiţi.”
Marian Geica, directorul căminului de bătrâni Bălceşti: “La ora asta suntem 25 de angajaţi şi nu mai avem obietul muncii. Şi juridic nu pot nici să îi concediez, pentru că nu am hotărârea de consiliu local prin care am fost înfiinţaţi, nu am hotatraea de desfiinţare. Pentru plata salriilor de acum încolo, neavând obiectul muncii, nu văd cum să îi platesc pentru că nu prestează o muncă.”
Inaugurat în 2011, centrul din Bălceşti a fost finanţat 4 ani de Ministerul Muncii, apoi a ajuns în subordinea primăriei, care nu a mai avut bani pentru el. Consiliul judeţean Vâlcea s-a oferit să preia întreaga unitate, dar primarul localităţii s-a opus vehement.
Angajaţii care vin la muncă fără să fie plătiţi de 9 luni
12 octombrie 2017
(722 vizualizări)
Din aceeaşi categorie:
Mesaj RO-ALERT: „Alegeţi să vă vaccinaţi acum împotriva COVID-19! Informaţi-vă din surse oficiale”
(7 octombrie 2021)
34 vizualizări
Profesorii vor primi majorările salariale promise de Guvern în 2008
(18 iulie 2016)
161 vizualizări
Tichete de vacanţă pentru angajaţii de la stat!
(28 februarie 2014)
148 vizualizări
Medicamente mai ieftine pentru parlamentari!
(8 octombrie 2013)
100 vizualizări
O doctoriţă de la Urgenţă a "măturat pe jos" cu un senator
(23 mai 2015)
563 vizualizări
Noi sporuri de coronavirus: Salarii mai mari la DSP şi Prefectură
(7 august 2020)
273 vizualizări
Un român a murit, doi sunt răniţi şi nouă sunt daţi dispăruţi în urma cutremurului din Italia
(25 august 2016)
527 vizualizări
Case de marcat cu jurnal electronic - Antifrauda începe astăzi controale riguroase.
(15 martie 2019)
76 vizualizări
Creştinii sărbătoresc Înălţarea Sfintei Cruci
(14 septembrie 2017)
59 vizualizări
O femeie a fost lovită în timp ce traversa DN 1B pe raza comunei Valea Călugărească
(18 iunie 2019)
129 vizualizări
Permis de conducere doar pentru cei care ştiu să scrie şi să citească
(26 februarie 2015)
123 vizualizări
Cutremur puternic în România!
(30 noiembrie 2021)
769 vizualizări
Recomandări ale Poliţiei pentru o minivacanţă în siguranţă
(1 decembrie 2017)
600 vizualizări
Grevă în sănătate: medicii nu vor lucra luni dimineaţa
(23 noiembrie 2013)
127 vizualizări
Mamele pot apela Telefonul Copilului pentru sfaturi privind nevoile şi îngrijirea nou-născutului
(13 septembrie 2014)
142 vizualizări
Legea antifumat a urcat România pe locul 7 în Europa la controlul consumului de tutun
(24 martie 2017)
72 vizualizări
Copiii din familii defavorizate, aflaţi în grădiniţe, ar putea primi tichete sociale şi după împlinirea a 6 ani
(28 februarie 2016)
221 vizualizări
MENIUL de REVELION în lume: ce alimente aduc noroc în Anul Nou
Mai toate mâncărurile „tradiţionale” pentru noaptea dintre ani sunt gândite în raport
De unde vin fructele? File din istoria păcănelelor
Dacă ai jucat vreodată un slot și te-ai întrebat „Ce caută lămâia asta aici?”, nu
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!
A luat foc internetul, au navalit deontologii, au explodat opiniile. Cazul Gheboasa, la mare concurenta cu fata ucisa in Mangalia care avea initial 12 ani si fusese violata, iar apoi 18 si ucisa de colega de camera In fapt, un produs al gradului de cultura aferent unor concetateni, domnul cu pricina a fost lasat sa evolueze intr-o siluire a...
Conflictele dintre Roberta Anastase şi Andrei Volosevici sunt vechi. Certurile dintre ei durează mult şi foarte greu vreun cunoscut reuşeşte să îi facă să comunice din nou. Rezultatul alegerilor interne de la PNL Ploieşti este încă o dovadă a faptului că liberalii au dorit să îi dea o lecţie lui Volosevici, arâtându-i voalat că nu este pe...
Prin 1951 Brâncusi a dorit să lase mostenire României 200 de lucrări si atelierul său parizian. Statul român a respins oferta. A fost o sedinţă si s-a decis că Brâncusi nu poate fi considerat un creator în sculptură pentru că "speculează prin mijloace bizare gusturile morbide ale societăţii burgheze". Cei care au hotărât asta au fost...
„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
6 martie 2026

EURO = 5.0941 RON


USD = 4.3981 RON


GBP = 5.8664 RON

Top articole
-
La ATAC Ploieşti ai preţuri mici la peste 10.000 de produse, în fiecare zi! Vezi recomandările lunii iunie şi convinge-te!
Publicat la data de 19 iunie 2026
-
Ce urmează după eşecul Guvernului Veştea. Consultări la Cotroceni şi posibil premier Sorin Grindeanu
Publicat la data de 23 iunie 2026
-
Europa ieftineşte, România scumpeşte: motorina a urcat la preţ în luna mai
Publicat la data de 23 iunie 2026






.jpg)



















