Universitatea de Medicină şi Farmacie (UMF) ”Grigore T. Popa” din Iaşi a izbutit să devină prima instituţie de învăţământ superior cu acest profil care este inclusă în The Times Higher Education World University Rankings.
Clasamentul pentru anii 2017-18, aflat la cea de-a 13 ediţie, a fost dat publicităţii în 5 septembrie. Alături de mediciniştii şi farmaciştii din Iaşi, România mai are încă patru universităţi în topul celor mai bune instituţii de învăţământ superior din lume.
Universitatea ”Babeş-Bolyai” din Cluj Napoca este prinsă între locurile 601 şi 800, în timp ce Universitatea Bucureşti, Universitatea de Medicină, Universitatea de Vest Timişoara şi Universitatea de Medicină şi Farmacie ”Grigore T. Popa” Iaşi sunt pe locurile 801-1.000.
Dintre cele peste 20.000 de instituţii de învăţământ superior din lume, doar 1.000 de universităţi din 77 de ţări au fost incluse în acest clasament.
The Higher Education a ţinut cont de aproape 62 de milioane de citări din 12,4 milioane de lucrări ştiinţifice de cercetare, realizate în ultimii cinci ani, cât şi de răspunsurile a peste 20.000 de reprezentanţi ai comunităţii academice internaţionale din 140 de ţări, cu privire la reputaţia academică a universităţilor.
Ierarhia este întocmită ţinând cont de cinci criterii, cu următoarele ponderi: activitatea de predare, 30%, activitatea de cercetare 30%, impactul activităţilor de cercetare ca urmare a numărului de citări, 30%, activitatea internaţională, 7,5%, şi transferul de cunoştinţe către mediul socio-economic, 2,5%.
UMF Iaşi este pe primul loc în România şi printre cele mai bune 500 de universităţi din lume în ceea ce priveşte transferul de cunoştinţe către mediul socio-economic.
Instituţia de învăţământ superior din Iaşi are deja o importantă reputaţie internaţională, având peste 2.500 de studenţi străini din 87 de ţări. Asta înseamnă mai mult de un sfert dintre cei peste 9.700 de studenţi de la UMF Iaşi. Străinii plătesc o taxă anuală de 5.000 de euro.
O universitate de medicină din România a reuşit să pătrundă într-un important clasament internaţional
12 septembrie 2017
- citeşte totul despre:
- universitatea,
- medicina,
- iasi,
- facultate,
- invatamant,
- prima





Din aceeaşi categorie:
În ultimele 14 zile România a adunat cele mai multe noi cazuri de coronavirus din UE (11.599), la nivel european fiind depăşită doar de Rusia, o ţară cu o populaţie mult mai mare.
(27 iulie 2020)
32 vizualizări
Intoxicată cu mercur, Doina Pană bănuieşte o mână criminală
(9 mai 2019)
141 vizualizări
Credeaţi că trece?? Proiectul de lege pentru înfiinţarea agenţiei de recuperare a prejudiciilor a picat
(13 octombrie 2015)
152 vizualizări
Sfinţii Mihail şi Gavril/ Peste 1,3 milioane de români îşi sărbătoresc onomastica
(8 noiembrie 2013)
138 vizualizări
Graţiela Gavrilescu a semnat ordinul pentru "eliminarea" urşilor
(1 septembrie 2017)
314 vizualizări
Casa Regală a oferit burse de studii unor studenţi moldoveni şi a decorat un liceu din Republica Moldova
(26 octombrie 2015)
204 vizualizări
Gest deosebit pentru copiii instituţionalizaţi
(25 septembrie 2014 - Răzvan BUNEA)
82 vizualizări
Când începe Rabla şi cum o să te ajute să treci la maşină electrică
(15 ianuarie 2020)
70 vizualizări
Cod portocaliu de viscol şi ninsoare - Anunţul de la ANM
(4 ianuarie 2021)
301 vizualizări
Vremea se încălzeşte, iar temperaturile vor ajunge la 14 grade Celsius
(28 ianuarie 2019)
118 vizualizări
Cum se calculează facturile la energia electrică de la 1 ianuarie 2023. Ce sunt obligaţi românii să facă
(22 noiembrie 2022)
109 vizualizări
Cutremur atipic în România, în această dimineaţă. Ce magnitudine a avut seismul
(4 octombrie 2020)
269 vizualizări
Un TIR cu materiale pentru o autostradă din Ungaria s-a răsturnat pe o şosea din România
(2 iulie 2019)
71 vizualizări
Un şofer din Suceava a primit cea mai mare amendă dată vreodată în România
(19 octombrie 2020)
101 vizualizări
Şi Gabi Luncă, o voce inconfundabilă a muzicii lăutăreşti, a pierdut lupta cu COVID-19!
(3 aprilie 2021)
299 vizualizări
Rezultate Titularizare 2014, pe Edu.ro. Peste 50% dintre profesori au picat examenul
(25 iulie 2014)
412 vizualizări
Orban, despre românii care ar vrea să meargă în staţiuni de Revelion: Pot să se ducă la hotel, dar nu se vor putea organiza petreceri private
(2 noiembrie 2020)
252 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Industria serviciilor financiare trece printr-o transformare semnificativă,
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole
-
Istoria Atenei
Publicat la data de 28 martie 2025
-
Cele mai periculoase destinaţii turistice pentru femei
Publicat la data de 27 martie 2025
-
Fructele cu cele mai puţine calorii. Poţi să mănânci oricât, nu te îngraşi
Publicat la data de 27 martie 2025
-
Lucruri inedite despre mere
Publicat la data de 28 martie 2025