Meteorologii avertizează că începând de duminică, de la ora 18.00, şi până marţi, la ora 6.00, în regiunile vestice, nordice, centrale şi nord-estice ale ţării, precum şi în zonele de munte, vor fi vijelii, averse torenţiale, descărcări electrice şi grindină, iar cantităţile de apă vor depăşi izolat 40-50 l/mp. Astfel de fenomene vor fi mai frecvente de duminică seară şi până luni dimineaţă, la munte, în Crişana, Maramureş, Transilvania, Banat şi în cea mai mare parte a Moldovei.Totodată, meteorologii anunţă că opt judeţe din sudul ţării şi Capitala rămân sub avertizare cod portocaliu de caniculă, iar restul ţării sub cod galben.
Valul de căldură va persista în Oltenia, Muntenia şi Dobrogea, iar temperaturile vor fi între 36 şi 39 de grade, în timp ce minimele nu vor coborî sub 20 de grade.
Potrivit Administraţiei naţionale de Meteorologie, începând de duminică, de la ora 18.00, şi până marţi, la ora 6.00, în regiunile vestice, nordice, centrale şi nord-estice ale ţării şi în zonele de munte, care se vor afla sub avertizare cod galben de instabilitatea atmosferică accentuată, se vor înregistra vijelii, averse torenţiale, frecvente descărcări electrice şi grindină. În acest interval, cantităţile de apă vor depăşi local 20 l/mp şi izolat 40 - 50 l/mp.
Astfel de fenomene vor fi mai frecvente din seara de duminică şi până în dimineaţa de luni, la munte, în Crişana, Maramureş, Transilvania, Banat şi în cea mai mare parte a Moldovei.
Pe parcursul zilei de luni şi în cursul nopţii de luni spre marţi, manifestări specifice instabilităţii atmosferice vor fi cu precădere în zonele deluroase şi montane, precum şi în Transilvania, Moldova şi Maramureş.
Potrivit ANM, în regiunile nord-vestice, nordice şi la munte manifestări de instabilitate atmosferică se vor semnala şi în după-amiaza de duminică, iar în sudul şi sud-estul ţării vor fi mai ales în cursul serii de luni şi în noaptea de luni spre marţi.
Totodată, meteorologii avertizează că valul de căldură şi disconfort termic deosebit de accentuat vor persista şi luni, opt judeţe din Oltenia, Muntenia şi Dobrogea, precum şi municipiul Bucureşti, fiind sub avertizare cod portocaliu de caniculă.
Astfel, luni valul de căldură va persista în Oltenia, Muntenia şi Dobrogea, unde disconfortul termic se va menţine deosebit de accentuat şi unde temperaturile minime nu vor coborî sub 20 de grade.
În judeţele Dolj, Olt, Teleorman, Giurgiu, Ilfov, Călăraşi, Ialomiţa, Constanţa şi îndeosebi în zona joasă a judeţului Mehedinţi, precum şi în municipiul Bucureşti, aflate sub avertizare cod portocaliu, temperaturile maxime se vor situa frecvent între 36 şi 39 de grade, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va fi de 82 - 84 de unităţi.
Restul judeţelor se vor afla sub avertizare cod galben de caniculă, astfel că în nordul Olteniei, Munteniei şi al Dobrogei temperaturile maxime vor fi cuprinse, în general, între 34 şi 36 de grade, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) se va situa în jurul pragului critic de 80 de unităţi.
În regiunile sudice, în după-amiaza zilei de marţi, local disconfortul termic va fi ridicat şi, îndeosebi în Lunca Dunării, maximele termice vor mai atinge 35 - 37 de grade.
Judeţele Mehedinţi şi Dolj rămân duminică sub avertizarea de cod roşu de caniculă, cu temperaturi maxime extreme de 40 - 41 de grade.
Vijelii, averse torenţiale şi grindină, de duminică seară şi până marţi dimineaţă. Valul de căldură persistă
6 august 2017





Din aceeaşi categorie:
Avertizare COD GALBEN de ploi şi vijelii, în 27 de judeţe din nordul, estul şi centrul ţării
(15 iunie 2015)
140 vizualizări
Trei medalii de aur şi o medalie de bronz la Olimpiada Balcanică de Informatică pentru Juniori
(24 septembrie 2015)
77 vizualizări
Programul naţional antidrog 2015-2018 are un buget de peste 81 de milioane de lei
(29 martie 2015)
205 vizualizări
Copiii dispăruţi ai ţării. Cel mai vechi caz datează de acum 15 ani
(30 iulie 2019)
277 vizualizări
Iohannis: Creşterea bugetului Armatei este prioritară
(6 ianuarie 2015)
97 vizualizări
Studenţii vor călători gratuit cu trenul începând de miercuri
(31 ianuarie 2017)
444 vizualizări
Bani de grădiniţă pentru copiii din familii sărace
(30 septembrie 2015)
563 vizualizări
Ministrul Pricopie promite investiţii de 700 de milioane de euro în infrastructura din educaţie
(9 februarie 2014)
113 vizualizări
Anularea deciziei prin care Universitatea Bucureşti a majorat taxele pentru studenţi pe motiv că le indexează cu inflaţia, decisă de Tribunalul Alba în primă instanţă, la solicitarea unui student la Drept. Reacţia universităţii
(5 februarie 2021)
80 vizualizări
Tichetele de masă vor putea creşte până la valoarea de 15 lei
(18 octombrie 2016)
188 vizualizări
Ministerul Sănătăţii: 8 din 10 femei vor contracta o tulpină HPV la un moment dat pe parcursul vieţii lor / Instituţia va cumpăra în 2021 40.000 de doze de vaccin pentru imunizarea fetelor cu vârste între 11 şi 14 ani
(5 martie 2021)
89 vizualizări
DNA cere pedepse cu executare orientate către maxim pentru Alina Bica şi Adriean Videanu în dosarul de corupţie
(24 noiembrie 2016)
310 vizualizări
Şofer român de camion, suspectat de crime în Germania şi Austria, arestat de poliţia germană
(4 iunie 2017)
411 vizualizări
În ce condiţii poţi deveni coasigurat în sistemul de sănătate
(13 august 2018)
1058 vizualizări
Avertizare ANM: vijelii şi grindină în toată ţara ! Prahova se afla in zona cu cod !
(18 mai 2020)
1176 vizualizări
5.697 cazuri noi de persoane infectate cu COVID-19, in Romania!
(17 decembrie 2020)
156 vizualizări
Legea privind pensiile pentru piloţi ar putea fi adoptată în următoarele două săptămâni
(12 decembrie 2014)
107 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole