Primăria Capitalei a lansat licitaţia pentru achiziţionarea a patru sute de autobuze Euro 6, cu grad redus de poluare, primarul general Gabriela Firea afirmând că ”pregătirea licitaţiei a fost un proces de durata”. Valoarea estimată a contractului este de peste 510 milioane de lei, iar ofertele sunt aşteptate până în 14 august.
Primăria Capitalei a anunţat, luni, că a demarat licitaţia internaţională privind achiziţionarea a patru sute de autobuze Euro 6, cu grad redus de poluare.
”Pregătirea licitaţiei a fost un proces de durată din cauza elaborării tuturor documentelor necesare dar, prin publicarea anunţului pe SEAP, intrăm, în sfârşit, în linie dreapta cu achiziţionarea acestor autobuze. Noile mijloace de transport în comun vor oferi bucureştenilor condiţii moderne şi civilizate de transport în comun, adaptate la standardele europene. De asemenea, ne dorim că, prin acest demers, să încurajăm utilizarea transportului în comun de către bucureşteni în defavoarea autoturismelor personale”, a declarat primarul general Gabriela Firea.
Conform caietului de sarcini, Primăria va achiziţiona un numărul total de 400 de autobuze urbane cu podea total coborâtă, dintre care 320 de autobuze din gama de 12 metri lungime, având trei uşi duble, 50 de autobuze din gama de 10 metri lungime, cu două uşi duble şi 30 de autobuze din gama de 18 metri cu patru uşi duble.
Noile mijloace de transport în comun vor fi dotate cu un sistem performant de încălzire, ventilaţie şi aer condiţionat, un sistem wi-fi de conectare gratuită a posesorilor de telefoane mobile, sisteme performanţe de informare a călătorilor.
De asemenea, noile autobuze vor beneficia de facilităţi pentru persoanele cu dizabilităţi: rampă mecanică pentru persoanele care se deplasează cu cărucior şi difuzoare externe pentru persoanele cu dizabilităţi de vedere.
O altă facilitate importantă pe care o vor avea noile mijloace de transport în comun va fi un sistem de comunicare performant, conectat în timp real cu instituţiile de intervenţie, Salvare, Pompieri, Jandarmerie, pentru un timp de reacţie foarte scurt în cazul unor incidente, dar şi comunicarea cu dispeceratul pentru transmiterea datelor legate de comerţul electronic de titluri de călătorie.
Autobuzele vor fi dotate cu sisteme de supraveghere video ce vor asigura, atât la interior, cât şi la exterior, captarea de imagini pentru a preveni actele antisociale.
Autobuzele trebuie să fie fabricate de acelaşi producător, trebuie să fie omologate de către Registrul Auto Român, iar ofertantul trebuie să pună la dispoziţie poliţa RCA pentru toate, valabilă cel puţin şase luni.
Primăria Capitalei solicită o garanţie extinsă de patru ani sau pentru 240.000 de kilometri.
Termenul limită pentru depunerea ofertelor scanate în SEAP este 14 august 2017, iar valoarea estimată a contractului depăşeşte 510 milioane de lei.
Primăria Capitalei a lansat licitaţia pentru achiziţionarea a 400 de autobuze noi
4 iulie 2017



Din aceeaşi categorie:
Prună: Potrivit noilor coduri, dacă furi 100 de oglinzi în parcare iei 30 de ani de închisoare. Pentru omor, iei 18.
(22 iulie 2016)
60 vizualizări
Ministrul Educaţiei: Nimeni nu se poate înscrie la facultate fără diplomă de bacalaureat
(11 septembrie 2014)
117 vizualizări
ANP: Peste 7.750 de criminali, agresori şi tâlhari se află în închisorile din România
(4 februarie 2015)
90 vizualizări
Maternitatea Bucur, închisă din nou de joi pentru pacientele non-COVID, după doar 3 luni de funcţionare în regim mixt.
(30 septembrie 2021)
16 vizualizări
ANI: Peste 200 de cazuri de incompatibilitate sau conflict de interese în acest an
(28 aprilie 2016)
47 vizualizări
Rafale de vânt în majoritatea zonelor ţării şi ploi însoţite de descărcări electrice, până marţi seară
(12 septembrie 2017)
302 vizualizări
Salariul minim pe economie, creşte la 1.200 de lei
(20 mai 2015)
280 vizualizări
Leonard Doroftei şi Corina Ungureanu la Marşul Naţional Avram Iancu
(3 septembrie 2013 - Cristina IANCU)
217 vizualizări
Un turist, pus să plătească separat gheaţa din paharul cu suc. Cât l-a costat pentru că a vrut o băutură rece.
(5 august 2022)
61 vizualizări
Ger în toată ţara, cu temperaturi minime între -20 şi -10 grade, până la sfârşitul săptămânii
(18 ianuarie 2017)
129 vizualizări
Falsul chirug italian a scăpat de arestul preventiv. Matteo Politi a fost plasat sub control judiciar
(6 iunie 2019)
100 vizualizări
CCR decide vineri asupra validării primului tur al alegerilor prezidenţiale
(3 noiembrie 2014)
55 vizualizări
Medicul Virgil Musta, din spitalul timişorean în care au fost vindecaţi de coronavirus cei mai mulţi pacienţi, dă 13 sfaturi esenţiale în lupta cu coronavirusul
(1 aprilie 2020)
745 vizualizări
EBU acuză că România s-a calificat prin fraudă în finala Eurovision. Cum ar fi arătat clasamentul din semifinala 2
(20 mai 2022)
19 vizualizări
Curtea de Apel Ploieşti TRANŞEAZĂ conflictul dintre Laura Codruţa Kovesi şi Antena 3
(20 martie 2018)
135 vizualizări
Codul Rutier 2022 – Amendă de până la 1160 de lei pentru o greşeală banală în trafic: toţi şoferii au făcut asta, chiar şi fără să ştie
(13 octombrie 2022)
33 vizualizări
Ministrul Tudorel Toader a discutat cu încă doi români condamnaţi la moarte în Malaysia
(18 decembrie 2017)
51 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Industria serviciilor financiare trece printr-o transformare semnificativă,
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole
-
Misterul nedesluşit al piramidelor de la Şona
Autor: Cristina IANCU - 2 aprilie 2025
-
Istoria Atenei
Publicat la data de 28 martie 2025
-
Cele mai periculoase destinaţii turistice pentru femei
Publicat la data de 27 martie 2025
-
Fructele cu cele mai puţine calorii. Poţi să mănânci oricât, nu te îngraşi
Publicat la data de 27 martie 2025
-
Lucruri inedite despre mere
Publicat la data de 28 martie 2025
-
Troler de cabină – Partenerul perfect pentru călătorii uşoare şi confortabile
Publicat la data de 2 aprilie 2025