Fostul primar al municipiului Bacău, Romeo Stavarache, a fost achitat miercuri de Curtea de Apel Alba Iulia în dosarul ''Apartamentul'', în care a fost judecat pentru tentativă de abuz în serviciu, după ce a fost acuzat de atribuirea ilegală a unui apartament.
Potrivit minutei deciziei penale, sentinţa magistraţilor de la Curtea de Apel Alba Iulia este definitivă.
În octombrie 2015, Romeo Stavarache fusese condamnat, în primă instanţă, de Tribunalul Bacău la o pedeapsă de trei ani de închisoare cu suspendare pentru acuzaţia de tentativă de abuz în serviciu stipulată într-un dosar privind alocarea ilegală de apartamente.
Aceeaşi pedeapsă a primit-o şi Gheorghe Muntianu, acuzat de tentativă la abuz în serviciu, uz de fals şi conflict de interese. Totodată, Tribunalul Bacău l-a condamnat la doi ani de închisoare cu suspendare pe Gavril Pircu, director executiv al Direcţiei patrimoniu din cadrul primăriei, învinuit de tentativă la abuz în serviciu.
În rechizitoriul întocmit, procurorii subliniau faptul că Gheorghe Muntianu şi-a îndeplinit în mod defectuos atribuţiile de serviciu, repartizându-şi o locuinţă din fondul locativ de stat aflat în administrarea Consiliului Local Bacău, în vederea achiziţionării acesteia. Prin aceasta, funcţionarul urmărea să obţină, potrivit procurorilor, "un avantaj patrimonial' prin achiziţionarea la un preţ derizoriu. Tranzacţia nu s-a efectuat, formalităţile de vânzare-cumpărare a apartamentului fiind oprite.
Romeo Stavarache, achitat de Curtea de Apel Alba Iulia în dosarul ''Apartamentul''
19 aprilie 2017
- citeşte totul despre:
- stavarache,
- achitat,
- alba iulia,
- magistrati,
- definitiv,
- apartament

Din aceeaşi categorie:
Al 5 lea deces de coronavirus in Romania!
(23 martie 2020)
133 vizualizări
Secretele incinerării lui Sergiu Nicolaescu
(4 iulie 2013 - Clara ION)
138 vizualizări
Condiţii noi pentru adopţii
(18 august 2016)
403 vizualizări
Secretar de stat din Ministerul Sănătăţii: Ne aşteptăm la 1.500 de cazuri noi pe zi în luna septembrie
(19 august 2021)
18 vizualizări
Criteriile pentru instituirea carantinei, modificate / Şapte criterii pentru municipiile metropolitane / Carantina încetează la sub 3 la mie
(14 aprilie 2021)
103 vizualizări
Când vor cădea Paştile ortodox şi cel catolic în 2018
(24 aprilie 2017)
780 vizualizări
Morga din Sibiu nu mai face faţă numărului mare de decese COVID-19. Medicii au cerut un container
(11 noiembrie 2020)
142 vizualizări
Cele 5 judeţe în care s-au înregistrat aproape jumătate din cazurile de COVID-19, în ultima săptămână
(22 iulie 2020)
393 vizualizări
Noile preţuri la energie electrică şi gaze. Ce tarife vor avea românii de la 1 aprilie
(18 martie 2022)
110 vizualizări
Comemorarea lui Stere la Bucov. Dar cine a fost Constantin Stere?
(26 iunie 2014 - Alex POLICALĂ)
522 vizualizări
Campionii printre noi : Un tanar a fugit de 3 ori din izolare şi carantină ! Premiul cel mare : a primit 8 luni de închisoare !
(17 aprilie 2020)
626 vizualizări
Monstrul din Ploieşti care şi-a violat ambele fiice timp de şase ani.
(14 februarie 2020)
3333 vizualizări
Elevii şi preşcolarii intră în vacanţa de primăvară; se vor întoarce la şcoală în 10 aprilie
(30 martie 2018)
81 vizualizări
Ioan Niculae, doi ani şi şase luni de închisoare cu executare. Instanţa a mai decis confiscarea sumei de 641.000 de lei
(2 aprilie 2015)
153 vizualizări
Cursuri suspendate luni integral în Bucureşti şi şapte judeţe şi parţial în opt judeţe
(18 ianuarie 2016)
191 vizualizări
Premierul Victor Ponta vrea alocaţii în funcţie de venitul părinţilor
(28 mai 2015)
84 vizualizări
Bilanţul victimelor din Colectiv a ajuns la 51! Alex Pascu, basistul trupei Goodbye to Gravity, a murit în Franţa
(11 noiembrie 2015)
102 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole