Scheletele unor dinozauri, printre care se află cel al unui allosaurus lung de 10 metri şi cel al unui pleziozaur - dinozaurul marin care a stat la baza apariţiei legendei despre monstrul din Loch Ness în legendele populare -, vor fi scoase la licitaţie de casa Sotheby's din Paris, informează AFP.
Aceste schelete sunt expuse, începând de miercuri, la sediul parizian al casei de licitaţii, înainte de a fi scoase la licitaţie. Licitaţia este prima acţiune dedicată în întregime "istoriei naturale", organizată de casa Sotheby's în Franţa. Exponatul cel mai spectaculos este scheletul unui allosaurus ("şopârlă ciudată" în greaca veche), un redutabil prădător carnivor care a trăit în Jurasicul superior, în urmă cu 150 de milioane de ani. Niciun schelet de allosaurus nu a fost propus spre vânzare, în trecut, într-o licitaţie publică.
Cu o lungime de 10,12 metri şi complet în proporţie de 70%, acest schelet a fost descoperit în statul american Wyoming şi a făcut mult timp parte dintr-o colecţie germană. Exponatul are un preţ estimativ de 800.000 de euro.
În 1997, casa Sotheby's a vândut pentru suma record de 8,4 milioane de dolari (peste 6 milioane de euro la cursul actual) scheletul complet al unui tiranozaur, având o lungime de 13 metri, aflat în prezent în colecţia unui muzeu din Chicago.
O altă "vedetă" a expoziţiei pariziene este scheletul unui dinozaur marin, un pleziozaur, descoperit la începutul anilor 1990 în Marea Britanie, al cărui preţ estimativ este cuprins între 320.000 de euro şi 370.000 de euro.
Colecţionarii vor putea să achiziţioneze la preţuri mai abordabile scheletul unui tigru cu dinţi-sabie, scheletul unui rinocer lânos şi cel al unui urs al cavernelor.
Aceste exponate sunt foarte rare, în general din cauza preţului şi a dimensiunilor lor, fiind rezervate de regulă instituţiilor şi particularilor bogaţi, care, după ce le achiziţionează, le împrumută muzeelor.
Pasionaţii de paleontologie care dispun de fonduri mai mici vor avea posibilitatea de a achiziţiona diverse fosile de crabi şi de alte artropode marine, precum cele ale unor trilobiţi, ce au o vechime de 250 de milioane de ani şi sunt estimate la câteva mii de euro.
O frunză de palmier, fosilizată în urmă cu 50 de milioane de ani, împreună du diverse schelete de peşti, formează o placă murală cu dimensiunile de 2,5 metri x 2 metri, formând un colaj de artă modernă, estimat la o sumă cuprinsă între 80.000 de euro şi 100.000 de euro.
Expoziţia "Histoire naturelle" conţine şi o vastă colecţie de minerale cu denumiri poetice şi culori spectaculoase (selenit, cristale cubice de pirite, rodocrozite şi acvamarine). Piesa centrală a acestei colecţii este un citrin - un cuarţ galben - provenind din Brazilia, ce a fost denumit "The Magic Flower/ Floarea magică", al cărui preţ este estimat de specialişti între 320.000 de euro şi 350.000 de euro.
Schelete de dinozauri, de vânzare la Paris
12 februarie 2017





Din aceeaşi categorie:
Germania investighează peste 25 de mii de cazuri de fraudă legate de ajutoarele acordate de stat pentru depăşirea dificultăţilor pandemiei.
(16 februarie 2021)
49 vizualizări
Ce fel de activitate ar putea reduce riscul de complicaţii la COVID-19
(23 aprilie 2020)
138 vizualizări
Atac în stil mafiot în Roma. O tânără româncă însărcinată a fost bătută şi jefuită de 11.000 de euro de doi falşi carabinieri
(10 februarie 2021)
139 vizualizări
CFR Călători suplimentează numărul de trenuri în perioada Sărbătorilor de iarnă
(22 decembrie 2013)
322 vizualizări
O carte a fost restituită bibliotecii publice din San Francisco după 100 de ani
(19 ianuarie 2017)
256 vizualizări
Povestea adevărată a lui „Winnie the Pooh”
(2 mai 2020)
338 vizualizări
Facebook, amendat cu zece milioane de euro în Italia, în urma unor abuzuri cu privire la datele personale ale utilizatorilor
(11 decembrie 2018)
52 vizualizări
Lovitură pentru turişti şi agenţii economici de la Sulina
(21 iulie 2016)
392 vizualizări
Cum a avut Carol al II-lea o femeie măritată după o înţelegere cu soţul ei? Ce a oferit în schimbul unei partide de amor?
(28 noiembrie 2019)
452 vizualizări
Germania ar putea reduce din această săptămână restricţiile, dar numai pentru persoanele vaccinate.
(4 mai 2021)
166 vizualizări
Totul despre tratamentul gratuit în străinătate pentru români
(3 martie 2018)
452 vizualizări
Risc de gradul patru din cinci de avalanşă la Bâlea Lac şi în Bucegi
(24 aprilie 2015)
101 vizualizări
Biserica din Ghelinţa – un monument UNESCO mai puţin cunoscut
(22 iunie 2020)
1079 vizualizări
Site-urile de matrimoniale vor permite utilizatorilor să vadă cine s-a vaccinat anti-Covid
(7 iunie 2021)
27 vizualizări
Biserica de sub lac
(29 septembrie 2013)
324 vizualizări
Deutsche Bahn, prin Eurotunel
(28 iunie 2013)
111 vizualizări
Capsula care va înlocui cortul la mare şi la munte
(29 august 2015)
220 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole