Fostul preot Cristian Pomohaci a încheiat, cu procurori ai Secţiei de urmărire penală şi criminalistică din cadrul Parchetului General, un acord de recunoaştere a vinovăţiei pentru acuzaţiile de evaziune fiscală în formă continuată pentru care era cercetat după ce ar fi închiriat 11 imobile şi ar fi declarat o venituri mai mici decât în realitate. Prin acest acord, a fost stabilită o pedeapsă de un an de închisoare cu suspendare, sub supraveghere.
"În cursul zilei de astăzi (miercuri - n.r.), procurori ai Secţiei de urmărire penală şi criminalistică din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie au finalizat cercetările şi, în conformitate cu dispoziţiile art. 478-484 din Codul de procedură penală, au semnat un acord de recunoaştere a vinovăţiei cu inculpatul Pomohaci Cristian Dorin având ca obiect recunoaşterea comiterii faptei şi acceptarea încadrării juridice pentru care a fost pusă în mişcare acţiunea penală, respectiv săvârşirea infracţiunii de evaziune fiscală în formă continuată, prev. de art. 9 alin. 1 lit. a din Legea nr.241/2005, cu aplicarea art. 35 alin. 1 din Codul penal (11 acte materiale)", se arată într-un comunicat de presă transmis de reprezentanţii Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.
Conform sursei citate, din probatoriu a rezultat că, în perioada ianuarie 2012 - octombrie 2017, sustrăgându-se de la îndeplinirea obligaţiilor fiscale prevăzute de Codul fiscal, Pomohaci a declarat, la organul fiscal teritorial, venituri obţinute din cedarea folosinţei bunurilor imobile aflate în proprietatea sa mai mici decât cele obţinute în realitate, suma nedeclarată ridicându-se la 684.487 de lei (echivalentul a 152.883 de euro). Suma este aferentă unui număr de 11 imobile, cauzând un prejudiciu bugetului general consolidat al statului în sumă totală de 136.572 de lei (din care suma de 114.687 de lei reprezintă impozit pe venit, iar 21.885 de lei contribuţia asigurărilor sociale de sănătate).
Prejudiciul menţionat a fost acoperit integral de către inculpat, precizează reprezentanţii Parchetului.
Pedeapsa stabilită ca urmare a acordului dintre procuror şi Pomohaci pentru evaziune fiscală în formă continuată pentru care s-a pus în mişcare acţiunea penală este de un an de închisoare cu suspendarea executării pedepsei sub supraveghere.
Potrivit aceleiaşi surse, acordul de recunoaştere a vinovăţiei stipulează şi interzicerea, ca pedeapsă complementară, a exercitării drepturilor de a fi ales în autorităţile publice sau orice alte funcţii publice şi de a ocupa o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat pe o perioadă de doi ani de la rămânerea definitivă a sentinţei, precum şi interzicerea, ca pedeapsă accesorie, a exercitării drepturilor de a fi ales în autorităţile publice sau orice alte funcţii publice şi de a ocupa o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat, de la rămânerea definitivă a sentinţei şi până la executarea sau considerarea ca executată a pedepsei principale.
Termenul de supraveghere stabilit este de doi ani de la data rămânerii definitive a hotărârii, perioadă în care Pomohaci trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: să se prezinte la serviciul de probaţiune, la datele fixate de acesta, să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa, să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte cinci zile, să comunice schimbarea locului de muncă şi să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă.
Totodată, pe durata termenului de supraveghere, el are obligaţia de a nu părăsi teritoriul României fără acordul instanţei.
Acordul mai stabileşte că, pe parcursul termenului de supraveghere, Pomohaci va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii, pe o perioadă de 90 de zile.
Dosarul şi acordul de recunoaştere a vinovăţiei au fost trimise Tribunalului Mureş, mai spun reprezentanţii Parchetului.
În luna mai, procurorii anunţau că fostul preot Cristian Pomohaci este cercetat penal pentru evaziune fiscală după ce ar fi închiriat unsprezece imobile şi ar fi declarat venituri mai mici decât în realitate. Atunci, Pomohaci a fost audiat la Parchetul General.
Fostul preot Cristian Pomohaci a semnat un acord de recunoaştere a vinovăţiei
20 septembrie 2018



Din aceeaşi categorie:
Industria XXX din SUA în stare de şoc
(8 decembrie 2013)
529 vizualizări
Anchetă în Peru privind uciderea a 15.000 de delfini pe an
(25 octombrie 2013)
49 vizualizări
Au fost anunţaţi primii artişti care vin la UNTOLD 2017
(24 ianuarie 2017)
179 vizualizări
Whisky de colecţie, furat dintr-un magazin din Paris
(16 noiembrie 2017)
578 vizualizări
Superstiţii în noaptea de Revelion
(31 decembrie 2020)
321 vizualizări
Actriţa Draga Olteanu-Matei împlineşte 80 de ani
(24 octombrie 2013)
71 vizualizări
Vioara de pe Titanic, adjudecată pentru 1,3 milioane de dolari
(20 octombrie 2013)
101 vizualizări
Război în Ucraina! A şasea zi! Ruşii încearcă să taie alimentarea cu energie în oraşe
(1 martie 2022)
179 vizualizări
Un copil de 9 ani câştigă anual un milion de dolari de acasă
(28 decembrie 2015)
270 vizualizări
Mitul despre Hello Kitty a fost demontat
(29 august 2014)
168 vizualizări
George Clooney, în război cu o revistă franceză
(30 iulie 2017)
212 vizualizări
Creatorul de modă Răzvan Ciobanu a murit într-un accident rutier - FOTO
(29 aprilie 2019)
380 vizualizări
Crăciuniţa – simbolul Crăciunului
(26 decembrie 2024)
590 vizualizări
Controversele luptelor de cocoşi
(16 august 2013)
591 vizualizări
Plante care pun ţânţarii pe fugă
(22 iulie 2014)
154 vizualizări
Cornel Ilie, solistul Vunk, despre trompetistul Dan Nicolau, reţinut într-un dosar de cămătărie
(14 octombrie 2017)
569 vizualizări
Imigranţii italieni năvălesc în România!
(13 iunie 2015)
426 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole