Cornul şi laptele vor ajunge iar la copii, chiar dacă mulţi dintre ei învaţă de acasă.
A fost schimbată legislaţia, iar părinţii vor putea să ridice aceste produse de la şcoală. Dacă le refuză, vor fi donate către spitale sau centre sociale. Sunt însă judeţe în care acest program nu poate să înceapă în lipsa unor contracte cu furnizorii.
De la grădiniţă până în clasa a opta, sunt în jur de două milioane de copii şi adolescenţi. Cum pentru mulţi însă şcoala încă se derulează în mediul online, Guvernul a adoptat o hotărâre prin care produsele din programul „Laptele şi cornul” să poată să ajungă şi la ei.
Stelian Ion, secretar de stat Ministerul Educaţiei: „Putem înlocui produsele lactate şi cele de panificaţie cu altele, care să poată avea un termen de valabilitate mai mare.”
Astfel, în loc de corn, copiii pot primi biscuiţi şi lapte UHT, care are un termen de valabilitate de şase luni. Produsele se pot ridica de la şcoală, de către părinţi sau de reprezentanţii legali.De exemplu, la o şcoală din centrul Capitalei, în jur de jumătate dintre elevi, adică 300, învaţă de acasă.
Şcoala are spaţii de depozitare suficiente, dar profesorii nu cred că părinţii se vor înghesui să ridice alimentele. Programul „Laptele şi cornul” a fost suspendat în martie, odată cu decretarea stării de urgenţă.Programul se bucură sau nu de succes în funcţie de zonă. Pentru copiii de la ţară sau din mediile defavorizate, laptele şi cornul reprezintă, de multe ori, singura masă zilnică.
Pe de altă parte, sunt judeţe care nu mai au contracte în derulare, ceea ce înseamnă că trebuie organizate noi licitaţii, un proces care poate dura. Banii pentru acest program vin prin Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, dar autorităţile locale se ocupă de achiziţii şi de distribuţie.În 2020, României i-au fost alocate pentru acest program 17 milioane de euro.
La începutul pandemiei, din cauza suspendării cursurilor, producătorii au rămas cu porţiile pe stoc, iar şcolile cu laptele şi cornurile în depozite. Acum, hotărârea de guvern stabileşte şi ce se va întâmpla cu produsele care nu vor fi ridicate de părinţi sau care rămân în cazul suspendării cursurilor: vor putea fi donate către spitale, organizaţii umanitare sau centre de asistenţă socială.
Cornul şi laptele vor putea fi luate de părinţi de la şcoală. Ce se întâmplă cu produsele dacă le refuză
27 februarie 2021



Din aceeaşi categorie:
Căldură mare, gheaţă din belşug
(15 august 2013)
93 vizualizări
Ştii totul despre bere?
(28 iulie 2013 - Cristina IANCU)
577 vizualizări
Sarea în exces duce la apariţia cancerului gastric
(17 iulie 2013 - Clara ION)
166 vizualizări
Pe 7 iulie s-a sarbatorit Ziua mondială a ciocolatei ! Iata povestea sa fascinantă !
(8 iulie 2019)
143 vizualizări
Produs contaminat cu salmonella comercializat într-un lanţ de magazine din România!
(20 martie 2018)
295 vizualizări
Cel mai scump...
(20 septembrie 2013)
212 vizualizări
Zăpada cu gust de jambon i-a înnebunit pe câinii din localitatea slovenă Sezana
(21 ianuarie 2017)
704 vizualizări
Sunt sigure pentru consum roşiile româneşti ?
(21 mai 2019)
142 vizualizări
Sucul miraculos despre care se spune că tratează cancerul în şase săptămâni. Este natural şi foarte uşor de preparat!
(19 octombrie 2020)
1720 vizualizări
Cătina-elixirul zeilor
(10 februarie 2020 - Cristina IANCU)
462 vizualizări
Carnea roşie conţine o moleculă de zahăr responsabilă de apariţia cancerului
(3 ianuarie 2015)
451 vizualizări
Preţurile la ciocolată ar putea exploda din cauza epidemiei de Ebola
(16 octombrie 2014)
85 vizualizări
Oliver: Zahărul poate distruge vieţi şi ar trebui impozitat la fel ca tutunul
(6 ianuarie 2015)
142 vizualizări
A cincea ediţie a Congresului Internaţional al Vinului - Enofusión are loc la Madrid
(3 februarie 2015)
63 vizualizări
Broccoli te apără de ulcer
(2 ianuarie 2015)
129 vizualizări
Cum să faci ceapă roşie murată?
(15 octombrie 2013)
632 vizualizări
Delicatese din Maramureş, dar şi din Turcia şi Grecia, la piaţa de sezon "Crăciunul în Bucate", din Capitală
(12 decembrie 2014)
124 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole