Autoritatea Naţională pentru Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) a calculat cota estimată de achiziţie de certificate verzi pentru anul 2013, se arăta într-un comunicat al autorităţii. Cota a fost diminuată de la 0.2117 certificate verzi/ MWh la 0.191 certificate verzi/MWh şi urmează a fi aplicată de către toţi furnizorii de energie electrică începând cu data de 1 iulie.
Potrivit ANRE, efectul diminuării cotei de certificate verzi se va resimţi în valoarea facturii de energie electrică la consumatorii finali, ponderea certificatelor verzi reducându-se de la 0.051 lei/KWh la 0.034 lei KWh.
Producătorii de energie regenerabilă primesc un sprijin sub formă de certificate verzi (CV) în funcţie de tehnologia folosită. Însă, stimulentele acordate pentru investiţiile în energia verde vor fi suportate de toţi consumatorii de electricitate. Furnizorii sunt obligaţi, prin lege, să cumpere aceste certificate verzi care mai departe se regăsesc în preţul la consumatorul final. Tranzacţionarea certificatelor verzi este independentă de tranzacţionarea energiei electrice, care se realizează prin mecanisme de piaţă, pe piaţa de energie electrică. Prin această schemă de sprijin consumatorii finali suporta, prin preţul majorat al energiei electrice, acoperirea costurilor suplimentare de producţie ale producătorilor de energie electrică din surse regenerabile de energie.
Guvernul a decis la începutul lunii iunie să fie amânată acordarea unui număr de certificate verzi, scopul fiind reducerea facturilor la energia electrică. Ordonanţa de Urgenţă prevede amânarea temporară, începând cu 1 iulie 2013, a acordării unui număr de certificate verzi pentru fiecare 1 MWh produs de centrale electrice hidro noi cu puteri electrice instalate mai mici sau egale cu 10 MW (un certificat verde) de centrale eoliene (un certificat verde), respectiv de centrale electrice solare (două certificate verzi). Recuperarea certificatelor verzi se va face începând 1 aprilie 2017 pentru centralele hidro şi solare, respectiv începând cu 1 ianuarie 2018 pentru centralele eoliene. Recuperarea se face eşalonat până cel târziu pe 31 decembrie 2020. Modalitatea de recuperare se stabileşte de ANRE.
În ceea ce priveşte preţul de tranzacţionare, acesta este în prezent de circa 37-38 euro/certificat verde. Potrivit Legii 220/2008 şi în urma ajustărilor în funcţie de inflaţie, preţul maxim de tranzacţionare poate fi de 58,8 euro/certificat verde.
Cota de certificate verzi, redusă de ANRE
20 iulie 2013

Din aceeaşi categorie:
Cea mai mare pensie din România: 5.600 euro
(22 decembrie 2013)
153 vizualizări
Boeing a obţinut o comandă de avioane în valoare de 4,9 miliarde de dolari
(13 octombrie 2014)
81 vizualizări
Răspunsul băncilor cu privire la despăgubirea celor care au carnete CEC
(30 martie 2017)
463 vizualizări
Statul a mai împrumutat 30 milioane lei pentru nouă ani, printr-o licitaţie suplimentară
(9 iulie 2016)
217 vizualizări
DIICOT: Datele din conturi pot fi furate când facem plata cu cardul la magazin
(13 ianuarie 2015)
185 vizualizări
Investiţia în diamante, mai sigură decât cea în aur
(30 iulie 2013 - Cristina IANCU)
149 vizualizări
ANAF: Verificari la mall-uri, hypermarket-uri, dezvoltatori şi retailari de bricolaj
(26 august 2015)
69 vizualizări
LocalulMeu.ro devine platforma de informare a Ploieştiului
(3 martie 2015)
247 vizualizări
Angajatorii din industrie au creat peste 26.000 de locuri de muncă în ultimul an
(22 mai 2017)
149 vizualizări
Bugetarii cu salarii mici ar putea beneficia de o creştere salarială de până la 20%
(7 aprilie 2016)
51 vizualizări
Prinde premiile primăverii la AFI Ploieşti
(3 aprilie 2023)
78 vizualizări
Câţi bani îţi dă statul la cumpărarea unui automobil electric
(12 octombrie 2013)
241 vizualizări
Virusul pestei porcine a fost confirmat la cea mai mare fermă din România; 140 de mii de porci vor fi sacrificaţi
(26 august 2018)
61 vizualizări
Coca-Cola HBC România obţine Medalia de Aur European Water Stewardship
(7 octombrie 2014)
128 vizualizări
CNAS a semnat cu Teamnet contractul de mentenanţă a sistemului cardului de sănătate, în valoare de 3,9 milioane euro
(25 noiembrie 2016)
631 vizualizări
Acţionarii Băncii Transilvania au aprobat fuziunea cu Bancpost, care dispare la 31 decembrie 2018
(17 octombrie 2018)
167 vizualizări
Doi cetăţeni ruşi, anchetaţi în dosarul Lukoil. Sechestru pe conturile societăţii
(9 iulie 2015)
73 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole
-
Cele mai periculoase flori de apartament
Publicat la data de 14 iulie 2025
-
Cum a fost înfrântă temuta flotă a lui Goering de o
Publicat la data de 14 iulie 2025
-
Pasiune şi moarte: Lili Brik şi Maiakovski
Publicat la data de 15 iulie 2025
-
De unde vin fructele? File din istoria păcănelelor
Publicat la data de 11 iulie 2025